Jak svému šéfovi správně říci, že si nevíte rady? | VímVíc.cz

Jak svému šéfovi správně říci, že si nevíte rady?

19. 09. 2017

Někdy se to stane každému z nás. Jsme tak trochu zavaleni úkolem, se kterým si nevíme rady. Jak postupovat, když se v práci zasekneme na místě?

Jak svému šéfovi správně říct, že si nevíte rady?

Když přijdete po úspěšném pohovoru do nové práce a nedaří se vám, jak jste si představovali, přijmete prohru brzy anebo se snažíte vytrvat a proniknout do problému, ať to stojí co to stojí? A co je lepší? Snažit se pomoci si sám a "ukázat" šéfovi, že jste nezávislí a že si s problémy poradíte bez cizí pomoci anebo se raději zeptáte, abyste neudělali něco špatně?

Jdete za svým nadřízeným hned při prvním problému anebo se snažíte pochopit situaci nejprve sami?

Jestli hledáte ideální možnost, tak pamatujte na to, že by to chtělo něco mezi. Pokud jste v práci noví, tak opravdu není nic na tom, když nevíte, jak do úkolu proniknout. Nejjednodušší v takovou chvíli je nedělat ramena, ale prostě se zeptat. Jestli ale budete za vašimi nadřízenými chodit s každou "hloupostí" moc dobrý obrázek si o vás neudělaji.

Jak správně ukázat, že si nevíte rady?

#1 Jak se vyrovnat s neuspěchem? Nejdříve zkuste do úkolu proniknout

Ano, nadřízený je tu pro to, aby vám pomohl. Ne ale proto, aby za vás řešil všechny problémy. Zkuste se úkolu nejprve pověnovat sami s tím, že poté můžete i popsat, jakými cestami jste se snažili dosta k cíli. Snaha se velmi cení a vy tak vašemu nadřízenému ukážete, že nic nevzdáváte hned po prvním neúspěchu.

#2 Vyberte si konkrétní problém

Místo toho, abyste se zoufalstvím ve tváři vběhli do šéfovy kanceláře s tím, že nevíte ale ani trochu, jak a kde začít, zkuste problém rozdělit to jednotlivých částí, a pokuste se vyřešit alespoň nějaký dílčí problém. Opět tak ukážete zájem a možná nakonec i najdete cestu z problému ven.

Někdy je lepší přiznat prohdu, než bezcílně a slepě zkoušet vyřešit zadaný úkol.

#3 Neúspěch? Domluvte si s nadřízeným meeting

Další rada nad zlato - pokud nemáte tušení, jak ven z problému, neřešte nic zbrkle a impulsivně, ale domluvte si se šéfem schůzku. Váš nadřízený totiž může řešit mnohem důležitější problém než vy a proto je vhodné domluvit se s ním na tom, kdy na vás bude mít pár minut.

Napište svému vedoucímu krátký e-mail nebo jinou zprávu o tom, co byste s ním chtěli probrat.

Jak říct šéfovi ne

Kolik celkem úkolů na vašich bedrech spočívá? Nenabrali jste si toho tak trochu příliš? Pokud ano, řekněte na další úkol ne. Není to žádná vaše neschopnost.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Lektoři radí Nastartuj kariéru Ze života zaměstnanců