Jak jednoduše uvázat kravatu na pohovor? | VímVíc.cz

Jak jednoduše uvázat kravatu na pohovor i na pohřeb?

17. 10. 2019

Vázání kravaty je umění, které dokáže udělat dojem. Není to tak těžké a my vás o tom přesvědčíme! Přinášíme vám tři snadné způsoby, jak uvázat kravatu – a může to být na jakoukoliv událost. Maturitní ples, pracovní pohovor, svatba, imatrikulace... Cokoliv, na co si vzpomenete. Pojďte se taky naučit uzly Windsor, Half Windsor a Four in hand.

Jak uvázat kravaty windsor, vázání kravaty, návod kravata

Jak uvázat kravatu Windsor

Stará dobrá klasika mezi kravatovými uzly je Windsorský uzel. Je plný, symetrický a jeho zvládnutí vyžaduje cvik. Není na něm ale nic těžkého. Díky své eleganci se hodí se na formální a středně-formální akce. Je tomu tak také proto, že nejvíce sluší košilím s otevřeným límečkem.

Jak uvázat kravaty windsor, vázání kravaty, návod kravata
 1. Dejte si široký konec na levou a úzký na pravou stranu.
 2. Překřižte širokým koncem úzký konec.
 3. Protáhněte široký konec smyčkou, jež se vám vytvořila kolem krku.
 4. Široký konec položte doprava dolů.
 5. Široký konec protáhněte spodem doleva.
 6. Vezměte široký konec a vytáhněte jej nahoru a skrz smyčku kolem krku.
 7. Překřižte smyčku napravo a vytvořte uzel.
 8. Vytáhněte konec kravaty vnitřkem smyčky nahoru.
 9. Protáhněte jej uvolněným uzlem.
 10. Položte kravatu na hrudník a uzpůsobte si utažení.

Jak uvázat kravatu Half Windsor

Nejuniversálnějším uzlem je takzvaný Half Windsor, což z něj dělá také jeden z těch, které se těší největší popularitě. Pojďme na postup!

jak uvázat kravatu jednoduše, half windsor, vázání kravaty, návod kravata
 1. Dejte si široký konec na levou a úzký na pravou stranu.
 2. Překřižte širokým koncem úzký konec.
 3. Provlékněte široký konec pod úzkým.
 4. Široký konec protáhněte shora smyčkou.
 5. Široký konec umístěte na levou stranu.
 6. Dejte jej na střed a omotejte tak, abyste vytvořili uzel.
 7. Provlékněte široký konec smyčkou.
 8. Provlékněte jej uvolněným uzlem.
 9. Položte kravatu na hrudník a uzpůsobte si utažení.

Jak uvázat kravatu jednoduše

Poslední uzel, který se naučíme, takzvaný Four in hand, lze snadno uvázat, je velmi univerzální a mírně asymetrický. Právě proto se nehodí na ty úplně nejformálnější příležitosti. Tenhle uzel bývá pro většinu lidí první, který kdy zkusí. Má jen sedm kroků.

Jak uvázat kravatu, Four in hand, vázání kravaty, návod kravata
 1. Dejte si široký konec na levou a úzký na pravou stranu.
 2. Překřižte širokým koncem úzký konec.
 3. Provlékněte široký konec pod úzkým.
 4. Dejte jej zpět na levou stranu.
 5. Široký konec provlékněte skrze smyčku.
 6. Provlékněte jej uvolněným uzlem.
 7. Položte kravatu na hrudník a uzpůsobte si utažení.

Pohovor, pohřeb – kdy jaký uzel použít?

Při výběru správného uzle samozřejmě záleží i na události, na kterou se chystáte. Co se pracovního pohovoru týče, všechny způsoby vázání, které jsme se naučili výše, jsou přípustné. Přesto vám doporučujeme zvolit spíše větší a symetričtější uzel. Větší uzel působí sebevědoměji a symetrie je elegantní a lahodí lidskému oku.

Four in hand tedy není na pohovor ideální. Za všech okolností si musíte vybrat uzel, který se hodí k límci dané košile. Například malý uzel Four in hand se hodí k úzkému límečku, kdežto velkým uzlem jako je Windsor skvěle doplníme košile se širokým límcem. Otázka „jak se obléct na pohovor“ už zapříčinila nejednu bezesnou noc. Proto doporučujeme si oblečení připravit předem včetně tréninku vázání kravatového uzlu.

A když se chystáte na pohřeb, měli byste to zachovat co možná nejprostší. Na žádné extravagance tu není prostor. Na pohřeb doporučujeme obléci bílou košili a sako černé barvy. K tomu je v podstatě jen jediná vhodná varianta – černá kravata. Můžete si vybrat kterýkoliv ze čtyřech uzlů, jež jsme si vyjmenovali a nepřikládat tomu takovou váhu. Poslední rozloučení přeci není módní přehlídka.

Na co jsou kravaty?

Jedna relevantní otázka na konec: na co je v 21. století kravata? Když opomeneme tradice a konvence, které se udržují na čím dál tím menším počtu pracovišť, se může zdát, že jsme na konci kravatové éry. Dnes už neznamená dobrá práce automaticky oblek. Je čas tomuto módnímu výstřelku dát sbohem? Koneckonců, muži si zdobí krky už po tisíciletí. Ano, dělali to i předtím, než existovaly kanceláře.

Jak se vázala kravata v 16. století

Už římští legionáři nosili šály zvané „focale“, ale až v 16. století se začaly módní pokrývky mužského krku rozvíjet. Žoldnéři sloužící francouzské armádě nosili šátek jako výraz jejich společného boje – tito bojovníci byli z Chorvatska a díky tomu pravděpodobně vzniklo slovo „kravata“.

Král Ludvík XIV měl tuto módu rád, a pokud něco nosil král, brzy to na sobě měl každý, kdo něco znamenal. Od té doby se podle vkusu společnosti nejrůzněji měnil typ kravaty, materiál a způsob, jakým se nosí.

Ač kravata není zrovna ten ideální způsob, jak ušetřit peníze, vždy platilo, že záleží především na tom, jak si ji uvážete.

V minulosti to bylo považováno za takový projev osobního stylu, že i král, který se jinak nechával oblékat sluhy, trval na tom, že kravatu si bude vázat sám. Například anglický král Edward VIII nám dal Windsorský uzel, který je základem, od kterého se odvíjí většina dnes používaných uzlů. (Už tedy víte, jakým uzlem zaujmete, když se budete ucházet o práci v Anglii.) Kravata jako výraz osobitosti je také důvodem, proč se uzle existující dnes dají počítat na stovky a nabývají čím dál větší složitosti a fantazie.

Valná většina mužů ale nosí kravatu maximálně na maturitní ples a svatbu a rozvod. Uznejte sami, to nejsou zrovna příležitosti, které by byly v životě člověka časté. Pokud tedy nejste sňatkový podvodník nebo vášnivý student středních škol. Jestli vás potkala taková událost, na které byste bez kravaty byli za křupana, vyberte si jeden ze způsobu vázání, které jsme zmínili výše. Přejeme vám hodně štěstí!

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Start kariéry Úspěch v kariéře Zábava a volný čas Návody