Práce v Anglii | VímVíc.cz

Práce v Anglii láká stále mnoho našich pracovníků, kteří většinou míří do metropole Londýn a jeho okolí. Mnoho lidí se v dnešní době poohlíží po práci v zahraničí, kde je vidina lepšího výdělku i pracovních podmínek, mohou si zlepšit cizí jazyk a získat cenné zkušenosti do svého životopisu. Jednou z nejvyhledávanějších zemí je právě Anglie. Populární jsou nejen prázdninové brigády, ale i dlouhodobé úvazky.

Hledáte dobře placenou práci ve výrobě?
Práce v Anglii

Nabídka práce v Anglii

Nabídka práce v Anglii není nikterak nízká. Firmy se v Anglii poohlížejí nejen po zahraničních brigádnících, ale i po specialistech na plný úvazek. Práci seženete nejen ve velkých městech jako je Londýn, Liverpool a Manchester, ale i na vesnici nebo v menších městech. Často nabízené pracovní pozice jsou v gastronomii a pohostinství, IT technologiích, zemědělství nebo v administrativě. Práci však najdete v Anglii i v logistice, obchodu a dopravě. Zaměstnanci často přihlížejí k dosavadním zkušenostem, vzdělání, úrovni anglického jazyka a příslušným schopnostem, které jsou potřeba k dané práci. Práci v Anglii si najdou i studenti, kteří chtějí pracovat a cestovat zároveň.

Nabídka práce v Anglii je vysoká. Práci seženou jak odborníci, tak i brigádníci.

Jak najít práci v Anglii

Pokud hledáme práci v Anglii, máme na výběr z více možností. Ať už hledáme práci na plný úvazek nebo jenom brigádu, nejprve se můžeme podívat na českých portálech, které shromažďují nabídky práce v Anglii na jedno místo a v češtině. Pokud si na českých portálech nevybereme, můžeme vsadit na vlastní štěstí a práci s v Anglii hledat až po příletu do země. Obě možnosti jsou více méně na vlastní pěst. Člověk si sám sjednává letenky, pojištění, ubytování, stravu, jízdné atd. Pouze práci má z poloviny dopředu jistou.

Na výběr máme ještě možnost sjednat si práci přes agenturu, která se na práci v Anglii specializuje. Ta může pomoci předem nejen s vybíráním práce, zajištěním pohovoru, ale také uchazečům předem zajistí ubytování, jízdenku, životopis a seznámí je s nejdůležitějšími informacemi o životě v Anglii. O své uchazeče se navíc stará i po příletu do Anglie, kde jim pomáhá s orientací ve městě první dny, zařizuje jim schůzky v nové práci a vyřizuje s nimi novou SIM kartu. Klientům může být dále k dispozici až 6 měsíců, pokud se vyskytnou potíže. Nevýhodou agentur je vyšší poplatek za tyto služby.

Práci v Anglii můžete hledat sami nebo s agenturou. Za služby agentury si však připlatíte.

Práce v Anglii bez jazyka

Pokud sháníte práci v Anglii bez jazyka, snižují se Vaše šance nejen na dobrou práci, ale i na samotný úspěch. V Anglii se bez anglického jazyka domluvíte jen s velkými obtížemi, avšak i přesto se občas objeví nabídka práce, která angličtinu vyžaduje třeba jen minimálně. Většinou se jedná o práce ve skladu na plný úvazek nebo sezónní práce v zemědělství. I přesto je doporučeno vyjet alespoň se základní znalostí anglického jazyka. Zlepšete si angličtinu ještě před odjezdem. Pokud si chcete sehnat dobrou práci a dosáhnout slušného výdělku, je potřeba znalost anglického jazyka minimálně na úrovni B2 a výš.

Bez žádné znalosti angličtiny si práci v Anglii nenajdete, nutné jsou alespoň základy.

Povolení k práci v Anglii

Pro práci v Anglii není vyžadováno vízum a předem sjednané pracovní povolení, pokud však člověk přicestuje do Anglie za prací, při imigrační kontrole si musí zažádat o pracovní číslo, tzv. NationalInsuranceNumber (NIN), díky kterému bude moci legálně na území Anglie pracovat. Pokud tak neučiníte, můžete si jej sjednat po příjezdu i na nejbližší pobočce úřadu práce. Tento proces není složitý, musíte si pouze sjednat osobní schůzku, po jejím absolvování Vám bude toto číslo zasláno. Naopak povolení k pobytu není do Anglie třeba, jako člen Evropské unie máte právo pobývat na území Anglie bez povolení.

V Anglii nepotřebujete povolení k pobytu ani práci, pouze se musíte registrovat.

Pojištění v Anglii

Pokud jedete do Anglie na vlastní pěst a ještě nemáte předem sehnanou práci, doporučujeme nerušit Vaše dosavadní zdravotní pojištění u Vaší české pojišťovny. Chytré je si ještě před odjezdem sjednat EHIC kartu a turistické pojištění, které Vám zajistí zdravotní péči před tím, než si najdete v Anglii práci. Po tom, co tak již učiníte, musíte to do 8 dnů od zisku nové práce Vaší pojišťovně nahlásit. Pokud jste si sjednali práci ještě před odjezdem do Anglie, nahlaste do Vaší pojišťovně rovnou, automaticky tak budete spadat pod zdravotní systém v Anglii.

Mzda v Anglii

V Anglii se minimální mzda zvyšuje každoročně v dubnu. Zároveň se výše minimální mzdy odvíjí od věku pracovníka. Od dubna 2018 jsou výše mzdy takové: 7,83 libry/hodinu pro pracovníky kteří dosáhli 25 let nebo více, 7,38 libry/hodinu pro pracovníky ve věku 21 - 24 let, 5,90 libry/hodinu pro pracovníky ve věku 18 - 20 let, 4,20 libry/hodinu pro pracovníky ve věku 16 - 17 let. Minimální hrubá měsíční mzda pro pracovníky na plný úvazek je v Anglii zhruba 40 000 Kč.

V Anglii se musí kromě daní odvádět i sociální a zdravotní pojištění, které se odvádí v Anglii dohromady. Váš zaměstnavatel v Anglii odvádí 12,8 % a vy jako pracovník 11 % z hrubé mzdy.

Práce v automobilovém průmyslu

Před odjezdem do Anglie

Než vyjedete do Anglie, připravte se na zásadní změny oproti České republice. Pokud jedete do Anglie prvně, počítejte s více než jen změnou počasí, které je v Anglii povětšinou deštivé. Jestliže se vydáváte do Anglie vlastním autem, pamatujte, že v Anglii se jezdí po levé straně. Do Anglie si rovněž nezapomeňte vzít redukci do zásuvky pro Vaše elektronická zařízení.