Jak funguje CzT neboli CzTorrent? | VímVíc.cz

Jak funguje CzT neboli CzTorrent?

09. 08. 2019

Znáte službu CzT neboli CzTorrent tracker? Pokud ne a zároveň paříte mezi ty, kteří rádi stahují nové filmy, hudbu nebo třeba počítačové programy, určitě se vám bude líbit. Pojďte se podívat, co CzTorrent i torrenty všeobecně vlastně umí a na jakém principu tato služba funguje. Prozradíme vám, co byste v případě problému nebo ještě před používáním CzT měli znát.

Co jsou to vlastně torrenty?

Každý jistě zná stánky jako je ulož.to nebo stahuj.cz a ví, jak s nimi zacházet. Stahování přes torrenty však funguje na jiném principu. Soubor nezískáváte z jednoho místa jakožto webového serveru, na kterém je vše nahráno, ale od ostatních uživatelů, kterým na oplátku poskytujete zase vámi vybraný obsah. Jedná se tedy o peer-to-peer službu, kdy komunikuje uživatel s uživatelem pomocí kanálu a bez prostředníka.

Pro využití tohoto způsobu stahování je nutné být přihlášený na speciálním serveru. Takový server se nazývá tracker. Jedná se o webovou stánku, na které ale nenajdete přímé odkazy ke stažení dat. Stáhnout si můžete jen tzv. torrent. To je hash – krátký kód. Jím se dotazujete trackeru, kdo z aktuálně připojených uživatelů má soubor s odpovídajícím hashem. V případě, že takoví uživatelé existují, server vám pošle jejich seznam a můžete začít stahovat. Je to jednoduché a nepotřebujete na to žádné kurzy.

Pokud vám to přijde složité, věřte, že s klientem, který vykoná práci za vás, zvládne stahování přes torrenty každý. Jedním z nejznámějších a v České republice nejpoužívanějších je µTorrent.CZ a trackery, stejně jako ty zahraniční, zvládá bez obtíží. Torrenty tak můžete vyhledávat přes weby trackerů i přímo z panelu klientského programu.

Přes torrenty můžete stahovat prakticky jakýkoliv soubor. Ať už se jedná o hudbu, filmy, počítačové hry, knihy nebo cokoliv jiného. CZ trackery pro uživatele z České republiky, popřípadě ze Slovenska, mají na rozdíl od těch zahraničních nahrávaný obsah i v češtině a specializovaný pro české uživatele (například místní kapely). Na druhou stranu bývá výběr menší, než je tomu u mezinárodních trackerů.

torrent, CzT, CzTorrent, stahování, sdílení, tracker
Stahování torrentů probíhá peer-to-peer přes torrent trackery. Existují české i mezinárodní trackery. S obsluhou vám pomůže klient, nejčastěji µTorrent.

Představuejme CzTorrent tracker

Největším českým torrentovým trackerem je bezesporu Czech Torrent tracker. Často je zkráceně pojmenováván jen jako CzTorrent a ještě úsporněji pak CzT. Ten funguje už od roku 2007. Již po třech letech svého provozu obsahoval více než 100 000 torrentů a jednou tolik uživatelů, mezi kterými převažují obyvatelé České republiky a Slovenska.

CzTorrent lze využívat zdarma a bez poplatku. Pokud se však chcete vyhnout určitým omezením, je třeba si něco připlatit. Placené členství si můžete jednoduše koupit pomocí SMS, bankovním převodem i jinými platebními metodami. Pro přístup se neobejdete bez registrace. Bez přihlášení CzTorrent nezobrazí uživatelům nejen možnosti stahování, ale ani žádný jiný obsah. Výjimkou je nápověda, která každému představí možnosti a pravidla stránky.

Na webových stránkách CzTorrentu najdete kromě uživatelů, samotných torrentů a zajímavých statistik také diskuzí fórum pro přihlášené uživatele nebo novinky. Stejně jako v jiných částech webu, ani na fórum není možné přispívat či jej zobrazit bez registrace. Na stránkách CzT nechybí také odkaz na Facebook CzTorrentu.

Přístup na největší český tracker je přes webovou adresu tracker.cztorrent.net. Tento CzTracker, stejně jako jiné populární služby, má i vlastní aplikaci pro mobilní telefony a tablety. Můžete tak stahovat prakticky kdekoliv. Aplikace je zdarma s dobrovolným příspěvkem. V hodnocení například na Google Play převažují kladné recenze, ale samozřejmě se najdou i nespokojení uživatelé. Přesto, že je aplikace dostupná už pár let, se jedná jen o okrajový doplněk a stále je více využívaná klasická cesta.

Na CzTorrent je nutné se registrovat. Prohlédnout si obsah tracker.cztorrent.net můžete jen po přihlášení. Služba má své fórum, mobilní aplikaci i facebookovou stránku.

Pravidla a legálnost CzTorrent

Webová stránka tracker.cztorrent.net je sama plně legální a zákonná, stejně jako jiné trackery nebo i ulož.to. Stahování obsahu, který nemá free licenci a není tak volně dostupný, je ale porušením autorských práv vždy, ať k tomu využijete jakoukoliv cestu. To se týká naprosté většiny filmů, hudby, her, programů a dalšího obsahu.

Každý tracker má svá pravidla a je dobré je před používáním znát. Czech Torrent například zakazuje nahrávání obsahu před jeho oficiálním vydáním v kinech a multiplexech, jako je například Cinema City. Dále před odvysíláním v TV nebo sdílet soubory jen s odkazy na další stránky a reklamy na ostatní trackery. Není povolená propagace fašismu, rasismu, drog, pedofilie, zoofilie, týrání, pitev, mučení a dalšího nevhodného nebo nelegálního obsahu.

I fórum má svá jasně daná pravidla. Při diskuzích na CzTorrent se za spam považují příspěvky mimo téma i odpovědi na ně. Zakázány jsou vulgarity nebo jiné napadání ostatních uživatelů či zveřejňování jejich osobních údajů. Povolená není reklama na jiné trackery ani nákup, prodej nebo výměna zboží. Nepatří sem soutěže ani sériová čísla programů. Pokud neznáte něco odpověď, nepište zavádějící informace. Co se týká nevhodných témat, platí stejná pravidla jako u nahrávaného obsahu.

CzTorrent má svá pravidla ohledně nahrávaného obsahu i diskuze na fóru. Služba je legální, porušování autorských práv už nikoliv bez ohledu na užitou platformu.

Problémy, na které můžete narazit

Vliv na rychlost stahování má faktor, který se nazývá ratio. Počítá se jako poměr odeslaných a stažených dat (odeslaná data / stažená data = ratio). Pokud se vám torrenty stahují pomalu, je třeba ratio zvýšit. To se provede tím, že začněte více odesílat než stahovat. Statistika je počítána za celou dobu, po kterou jste na tracku. Dlouhodobým uživatelům se tedy nemůže stát, že by se ratio propadlo po jednom dnu nebo jednom staženém torrentu.

Občasně se stane, že webová stránka nefunguje. V takovém případě nepanikařte, někdy k výpadku může dojít. Buď nějaký čas musíte počat, než se služba rozběhne nebo využijte alternativní trackery s CZ torrenty. Příkladem může být tracker.badgateway.cz, sktorrent.eu, besttracker.cz nebo třeba hd-cztorrent.cz. Samozřejmostí jsou pak i mezinárodní trackery.

V případě, že narazíte na další problém nebo budete chtít poradit s něčím, co se nedozvíte na fóru ani v nápovědě a v nejčastěji kladených otázkách, je tady i uživatelská podpora. Využít také můžete zpráv přes Facebook. Používání CzTorrentu však není ničím náročným a zvládne jej obsluhovat i počítačový začátečník bez nutnosti znát byť jen základy programování.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata: