Dovolená 2018: Jaké jsou trendy? | VímVíc.cz

Dovolená 2018: Jaké jsou trendy?

12. 06. 2018

Letošní rok je specifický tím, jak moc chtějí Češi strávit dovolenou v cizině, a to třeba i víckrát během roku. Touha po vycestování za hranice mění i spotřebitelské chování a lidé už tolik nevyhlížejí dříve takolik oblíbené last minute zájezdy.

Dovolená 2018: Jaké jsou trendy?

First minute jako nejoblíbenější dovolená 2018

Jednoznačným hitem dovolenkové sezóny pro letošní rok jsou first minute zájezdy. V dřívějších letech bylo trendem nakupovat spíše last minute, tedy taková dovolená na poslední chvíli. Letos je ale naopak velká poptávka po first minute zájezdech. To v praxi znamená, že si svou dovolenou vyberete i několik měsíců předem. Aktuální situace je díky tomu taková, že většina oblíbených destinací je již vyprodaná a to ještě léto oficiálně nezačalo. Díky velkému zájmu o dovolené, letos tedy ani moc neočekávejte přehršel last minute nabídek. Velká poptávka po zájezdech za běžné ceny totiž způsobila to, že není důvod ceny rapidně snížit.

Letošní rok nebude přínosný na last minuty zájezdy. Velká poptávka po dovolené totiž nedává důvod pro snížení cen.

Letošní rok cestovní kanceláře zaznamenaly čtvrtinový nárůst v předprodejích letních zájezdů. Překvapením roku je také to, že lidé se opět vracejí k cestám do Turecka, které je pro letošek třetí nejnavštěvovanější destinací. Oblíbenější je již jen Španělsko a Řecko. Dovolená 2018 a Turecko jdou ale skvěle dohromady. Turecko je totiž z těchto tří zmíněných zemí rozhodně nejlacinější variantou, což většinu českých turistů potěší.

Na eurovíkend i několikrát za rok

Eurovíkendy jsou dalším boomem poslední doby. Ačkoliv se o nich ví již delší dobu, velký zájem vzbuzují teprve chvíli. Řada lidí si chce od práce odpočinout aktivně, vyčistit si hlavu a neležet doma. Na to je takový eurovíkend jako dělaný. Ve čtvrtek si zabalíte, v pátek vyrazíte, víkend prožijete v novém městě a v neděli večer jste zpátky doma. Eurovíkend přímo pro vás jednoduše seženete přes řadu společností. Jednou z nejznámějších firem, které se zaměřují na tyto krátké dovolené, je právě Student Agency.

Opadá strach z terorismu

Během posledních dvou let se Češi cestování do zahraničí poměrně obávali a to především kvůli hrozbě terorismu. I to ale již opadává a i podle velkého zájmu o cestování je jasné, že terorismus už v cestování nebrání, tak jako v uplynulých letech. Můžeme dokonce sledovat narůstající zájem o cestování do exotičtějších zemí, kde je přece jen vyšší riziko změny bezpečnostní situace.

V uplynulých letech cestování upadalo především kvůlikolem strachu z terorismu. Letošní situace ukazuje, že strach z tohoto rizika již opadává.

Jedním z důvodu, proč se lidé terorismu obávají o něco méně než dřív, může být i to, že pojišťovny zmírňují pojistné podmínky, a to nejen u cestovního pojištění, ale i u životních či úrazových pojistek. Riziko terorismu je v pojistce ošetřeno léčebnými výlohami, přičemž ale počítejte s podmínkou, že jako turista musíte respektovat doporučení ministerstva zahraničních věcí. Pokud se tedy vypravíte do oblasti, kam to ministerstvo nedoporučuje, pak se žádného pojistného plnění nejspíše nedočkáte.

Dovolená u moře už tolik netáhne, mladí chtějí dobrodružství

S rostoucím zájmem o vzdálenější a exotičtější země, nebo například o cestování ve vyšším věku, se také zvyšují rizika, která mohou cestovatele během dovolené potkat. Je logické, že mladé lidi více láká objevování nepoznaných míst než dovolená u moře. Nicméně občas jsou takové výlety skutečně rizikové. Pojí se s tím nárůst zdravotních komplikací, a to nejen na cestách, ale i po návratu do České republiky. Vyšší jsou pak i náklady na poskytnutí zdravotní péče.

Při vycestování do rizikových oblastní může být ovlivněna částka za cestovní pojištění.

Počítejte tedy s tím, že se částka, kterou za cestovní pojištění zaplatíte, může odvíjet od destinace, do které vyrážíte. Se skutečně drahou zdravotní péčí počítejte například v Kanadě, USA, na Novém Zélandu nebo v Austrálii.

Dovolená s cestovní kanceláří nebo bez ní?

Dříve bylo zcela běžné, že se dovolená zařizovala skrze cestovní kanceláře. V posledních několika letech tento trend ale poměrně opadl a lidé se spíš do zahraničí vydávali na vlastní pěst. Dovolená 2018 ale ukazuje, že lidé cestovním kancelářím opět přicházejí na chuť. Důvěru ale vkládají spíše do velkým a prověřených cestovních kanceláří, mezi které patří například Invia, Exim Tours nebo proslulý Fischer. Zajistit si vše přes cestovku může mít samozřejmě své výhody, jelikož se vlastně nemusíte skoro o nic starat.

Malé cestovky nemají u lidí velkou důvěru. Obracejí se spíše na známé firmy jako je Invia nebo Exim Tours.

Pokud byste ale raději vyrazili na vlastní pěst nebo zkrátka jen cestovní kanceláře nenabízejí to, co hledáte, pak se toho určitě nemusíte bát. Díky celé řadě internetových vyhledávačů navíc dnes seženete bez problémů i levné letenky, případně takzvané last minute letenky, které vaše náklady na dovolenou o hodně sníží. Na internetu navíc najdete i řadu tipů a rad, jak si na dovolenou vše zařídit sami. Stačí si do vyhledávače zadat například heslo dovolená Řecko či dovolená Chorvatsko a najdete nespočet různých stránek, kde lidé radí, kam se podívat, co nevynechat a kdy je nejlepší danou destinaci navštívit. U těchto mořských destinací samozřejmě počítejte s tím, že několik prvních výsledků, které vám vyhledávač nabídne, budou nejspíše odkazy právě na cestovní kanceláře. Nicméně můžete do vyhledávače například zadat něco ve smyslu: dovolená Řecko bez cestovní kanceláře.

Mladí lidé cestovní kanceláře využívají daleko méně, než rodiny s dětmi nebo senioři.

Cestování na vlastní pěst bylo oblíbené zejména kvůli tomu, že vycházelo levněji. Se zlepšující se ekonomikou naší republiky, a také s rostoucí čistou mzdou, se ale lidé uchylují právě k pohodlí přes cestovní kanceláře. Týká se to ale především rodin s dětmi nebo seniorů. Mladí lidé vyhledávají spíše dobrodružství a mají jiné požadavky, než kterým cestovky zvládají vyhovět.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Jak být úspěšný Ze života Ze života firem a kanceláří