Dohoda o provedení práce daně | VímVíc.cz

Dohoda o provedení práce a daně

28. 06. 2017

Dohoda o provedení práce (DPP) je nejoblíbenějším pracovně-právním vztahem pro příležitostné zaměstnání. Jaké je u dohody o provedení práce zdanění?

V aktuálním článku pro rok 2022 jsou informace o zdravotním a sociálním pojištění u DPP. DPP daně se řeší také, podívejte se, v jakých případech.

Jak je to se zdaněním u dohody o provedení práce?

1. Podepsané prohlášení poplatníka daně

Zdanění dohody o provedení práce se liší podle toho, jestli máte podepsáno prohlášení poplatníka daně aneb "růžové prohlášení" a také podle výše výdělku.

V případě podepsání dohody o provedení práce máte dvě možnosti, jak budete svůj příjem danit. Pokud máte nárok na slevu na dani a vyberete si podepsání prohlášení, zaměstnavatel odečte základní patnáctiprocentní daň a uplatní slevy na dani, na které máte jako student, důchodce, zdravotně postižený, atd., nárok. Samozřejmě nesmíte zapomenout na to, že prohlášení poplatníka daně můžete mít podepsané v daném kalendářním měsíci pouze u jednoho zaměstnavatele.

V roce 2017 činí základní sleva na dani 2070 Kč měsíčně.

2. Nepodepsané prohlášení poplatníka daně

Pokud prohlášení poplatníka daně nepodepíšete, protože nemáte na slevu na dani nárok anebo jste již v tomto měsíci podepsali prohlášení u jiného zaměstnavatele, současný zaměstnavatel vám z vašeho příjmu odečte základní patnáctiprocentní daň a tím je otázka vyřešena. Tento příjem proto poté nemusíte už nikde prokazovat, ale můžete si jej zanést do daňového přiznání.

Jestli vaše příjmy na konci roku nebudou vysoké, daň, která vám byla sražena můžete obdržet zpět.

Sociální a zdravotní pojištění u dohody

Zaměstnanec ani zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění v případě, že měsíční výdělek nepřesáhl 10 000 Kč včetně. V tu chvíli, kdy bude výdělek 10 001 Kč a více, vzniká povinnost toto pojištění platit.

A kdy se dohoda o provedení práce uzavírá?

Dohoda o provedení práce se většinou používá na jednorázové úkoly nebo brigády. Na dohodu ovšem počet vámi odpracovaných hodin nesmí přesáhnout 300 hodin v jednom kalendářním roce.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Pracovní právo