Daňová evidence aneb jak prokázat příjmy a výdaje jako OSVČ | VímVíc.cz

Daňová evidence aneb jak prokázat příjmy a výdaje jako OSVČ

12. 03. 2017

Při samostatně výdělečné činnosti, aneb činnosti, kterou provádí například novináři, grafici, spisovatelé nebo umělci na volné noze, má člověk několik možností jak prokázat své příjmy a výdaje. Jaké to jsou?

Můj obrázek

Lidé, kteří pracují takzvaně na volné noze, mají několik možností, jak prokazovat státu svoje výdaje a příjmy. Jak je to s daňovou evidencí, paušálem pro odvod daní nebo s vedení podvojného účetnictví? Čtěte dál.

Podnikatelé na volné noze mají několik možností pro vykazování svých příjmů a výdajů.

Kdo všechno má povinnost vést podvojné účetnictví?

Nejnáročnější možnost prokazování výdajů je právě podvojné účetnictví. Povinnost vést jej mají právnické osoby a fyzické osoby, které jsou zapsané v obchodním rejstříku a ty fyzické osoby, jejichž roční obrat přesáhne 25 000 000Kč a nebo jakákoliv jiná fyzická osoba, která se tak sama rozhodne.

Během roku nelze přecházet z jednoho účetnictví do druhého.

Daňová evidence - jak to s ní je?

Daňová evidence je další způsob, jakým je možné vykazovat příjmy a výdaje podnikatele. Takovou evidenci může vést takový podnikatel, jehož obrat nepřesáhnul za minulý kalendářní rok 25 000 000Kč. U daňové evidence je třeba zodpovědně evidovat veškeré výdajové doklady, pro případnou kontrolu daní.

Výdaje stanové paušálem

Tato evidence je nejjednodušší ze všech zde zmíněných možností. Díky tomuto paušálu totiž nemusíte uchovávat výdajové doklady. Jednoduše sečtete všechny příjmy a z tohoto výsledného součtu spočítáte výdaje procentem. Nezapomeňte, že jak s jedním druhem vedení účetnictví začnete, musíte jej tak vést po celý kalendářní rok.

Jaké jsou jednotlivé výše paušálů?

Jednotlivé paušály se liší podle různých metrik. Například 80% je to pro osoby s příjmy z různých řemeslných činností a stejně tak u osob podnikajících v zemědělství. 60% je to u ostatních živnostníků, a 40% u osob ostatních, které vykonávají svobodná povolání a 30% z příjmu z pronájmu majetku, který je zařazený v obchodním majetku.
článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy Pracovní právo