Zajistěte si lepší budoucnost s pravidelným investováním do podílových fondů | VímVíc.cz

Zajistěte si lepší budoucnost s pravidelným investováním do podílových fondů

06. 03. 2018

Pokud stále váháte, jestli máte začít investovat, čtěte následující řádky a třeba se dozvíte odpověď na vaše otázky ohedně investování. Pravidelné investování má totiž hned několik výhod oproti tomu jednorázovému. Pojďme se na ně spolu podívat.

Zajistěte si lepší budoucnost s pravidelným investováním do podílových fondů

Výhoda č. 1: Tvoříte si určitý návyk s odkládáním peněz

O odkládání peněz je přesně celý princip investování – o systematičnosti a delším časovém horizontu. Pomocí trvalého příkazu vám z platu může odcházet stále stejná částka – například 2 000 Kč měsíčně po dobu 10 nebo i 20 let. Až přijde čas na rekonstrukci nebo pořízení nového auta, budete na tom třeba lépe, než váš soused – budete mít možnost z čeho brát, protože jste se naučili s těmito penězi „nepočítat.“ A hlavně za tu dobu, co jste měli finance bokem, můžete dosáhnout vysokého zhodnocení.

Z podílových fondů se nevyplatí vybírat po 2 letech, je lepší vydržet déle a mít více.

Výhoda č. 2: Předcházíte výkyvům na trhu a nakupujete levněji podílové listy

Ceny podílových listů, které tvoří podílové fondy, se v čase neustále mění, kolísají. Je tedy opravdu těžké načasovat správně jednorázovou investici. Pokud se však rozhodnete investovat pravidelně, můžete tyto starosti hodit za hlavu – víte, že každý měsíc přikupujete určitý podíl do svého portfolia a to se z dlouhodobého hlediska s nepříznivými faktory na trhu vyrovná mnohem lépe než jednorázová investice. V praxi to funguje tak, že jednou koupíte levně, jindy naopak za vyšší cenu, ale fígl je v průměrování ceny. V konečném výsledku je to tedy efektivnější.

Podívejte se také na článek platové třídy.

S trvalým příkazem nemusíte řešit za kolik zrovna nakoupíte.

Výhoda č. 3: Můžete dosáhnout vyššího výnosu

Pokud si „průměrujete“ nákupní ceny podílových listů, snižujete si tak v delším časovém horizontu jejich ceny a dosáhnete na vyšší zhodnocení. Bereme v úvahu samozřejmě situaci, kdy trhy rostou. Je mnoho nástrojů, které vám jsou schopny srovnat rozdíl mezi jednorázovou a pravidelnou investicí. V průměru však tento roční výnos udává o cca 2-3 % p.a. více než u jednorázově vložené částky.

Zkuste být efektivní, pokud jde o finance.

Výhoda č. 4: Finance můžete mít osvobozené od daní

Ohledně daňového testu je dobré vědět, že u pravidelné investice se vždy nové období počítá vždy od každého nákupu samostatné investice – tedy každý měsíc. Na druhou stranu, pokud investujete do 100 000 Kč za celé 3 roky (odpovídá to měsíční úložce cca 2 700 Kč) a vše si pak vyberete, tak je váš výnos čistý – zdanit by se měly jen částky nad 100 000 Kč vybrané v jednotlivém kalendářním roce. U spořicích produktů jako je spořicí účet nebo stavební spoření platíte daň z výnosu vždy.

Jaké jsou platové tabulky pro rok 2018?

Stačí dodržet investiční horizont a s daněmi si nemusíte lámat hlavu.

Výhoda č. 5: Pravidelné investice můžete spojit s rezervou na důchod nebo auto

Říkáte si, že už máte penzijko i stavebko a že investice se vám do rozpočtu už nevejdou? Schválně si spočítejte, co do každého z těchto produktů posíláte měsíčně. Možná budete překvapeni. V každém případě pravidelné investování může jedině posílit tyto finanční produkty – v kombinaci s penzijkem můžete mít větší rezervu na důchod. Jedná se o skvělou tvorbu pasivního příjmu. A stavebko, které už máte pro děti, je dobré spojit právě s pravidelným investováním do podílových fondů. Můžete jim pak dát zajímavou částku na studia. Investování můžete navíc prakticky spojit s čímkoliv – třeba i s rezervou na pořízení nového auta.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Lektoři radí Start kariéry Úspěch v kariéře