Výpočet nemocenské | VímVíc.cz

Vyplatí se vám nemocenská? Zkuste si ji vypočítat

07. 02. 2018

Nemocenskou vyplácí stát, a to od 15. dne nemoci zaměstnance. 4. - 14. den nemoci poskytuje zaměstnavatel nemocnému náhradu mzdy za pracovní dny. Nemocenská není vyplácena za dny pracovní, nýbrž kalendářní a pobírat ji můžete až 380 dní.

Léky

Výpočet nemocenské 2018

S rokem 2018 přichází i změna ve výpočtu nemocenské. Jedná se o pozitivní změnu, neboť se nemocenská zvyšuje. Zatímco ještě v loňském roce dosahovala nemocenská 60 % denního vyměřovacího základu po celou dobu nemoci, nyní se od 31. dne pracovní neschopnosti zvyšuje na 66 %, od 61. dne pak dokonce za 72 %.

Výše zmíněný vyměřovací základ je definován jako průměr Vašich hrubých příjmů za posledních 12 měsíců. Dále se přepočítává na den a snižuje prostřednictvím redukčních hranic.

Nemocenská se od roku 2018 zvyšuje s počtem dní Vaší nemoci.

Redukční hranice nemocenské 2018

Redukční hranice se v případě nemocenské dělí do 3 skupin:

    1. skupina – z částky do 1000 Kč se počítá 90 %
    2. skupina – z částky 1000 Kč - 1499 Kč se počítá 60 %
    3. skupina – z částky 1499 Kč - 2 998 Kč se počítá 30 %
    K částce nad 2 998 Kč se již nepřihlíží.

S těmito informacemi už je tedy výpočet jednoduchý. Pro ještě větší pohodlí je pro Vás ale k dispozici kalkulačka nemocenské, kam během pár vteřin dosadíte požadované informace a výpočet za Vás provede sama.

První tři dny nemoci

Přemýšlíte o tom, co se děje ty první 3 dny nemoci, o kterých zatím nebyla řeč? V tuto dobu Vám nenáleží ani náhrada mzdy od zaměstnavatele, ani nemocenská. Nedostanete tedy od nikoho ani korunu. Výjimkou je pouze fakt, že je Vám nařízena karanténa.

Ptáte se, zda s tím dá něco dělat? Variantou mohou být tzv. sick days, které jsou často jedním z benefitů zaměstnání. Možností tedy je, že sick days využijete v rámci prvních 3 dní nemoci a dostanete za ně standardní mzdu.

První 3 dny nemoci Vám standardně nikdo nezaplatí, pokud je ale jedním z Vašich benefitů sick days, využijte je.

Nemocenská pro OSVČ

Pro osoby samostatně výdělečně činné jsou pravidla i výpočet jiná, jelikož se jejich nárok na nemocenskou odvíjí od skutečnosti, zda si dobrovolně financují nemocenské pojištění či ne. Toto pojištění je totiž pro podnikatele zcela nepovinné. Další podmínkou ale je, že si musí toto pojištění platit již minimálně 3 měsíce, nepřipadá tedy v úvahu, aby si pojištění zřídil teprve ve chvíli, kdy začal marodit.

Komplikace přichází i s výší pojistného. Minimální měsíční částkou pojistného je 115 Kč a vyměřovací základ musí být alespoň 5 000 Kč. Maximálním vyměřovacím základem je pak vyměřovací základ pro sociální pojištění, což může v praxi znamenat, že čím vyšší si platíte sociální pojištění, tím větší můžete mít pojištění nemocenské a tím se pak zvyšuje částka, na kterou máte nárok v rámci nemocenské.

Co zůstává stejné jako pro zaměstnance je fakt, že nárok na nemocenskou má i podnikatel až od 15. dne nemoci. Nemění se ani zvyšování nemocenské z 60 % na 66 % a později na 72 %.

Výpočet nemocenské pro OSVČ je již o něco složitější než ten předchozí. Zde je proto také k dispozici kalkulačka nemocenské pro OSVČ, kam stačí zadat výši nemocenského pojištění a o zbytek se postará sama.

Nárok na nemocenskou pro OSVČ závisí na tom, zda a v jaké výši si platí nemocenské pojištění.
článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy Pracovní právo Ze života Ze života firem a kanceláří