V jakých případech musíte platit clo? | VímVíc.cz

V jakých případech musíte platit clo?

14. 03. 2018

V dnešní době už není úplně neobvyklé, že lidé využívají služeb zahraničních e-shopů a nechávají si posílat zásilky z jiných zemí světa. Víte, jak je to s balíčky ze zahraničí? Musíte vždy platiti clo a DPH? Rozhodující je cena, kterou jste za balíček zaplatili, a také z jaké země vám přijde.

Clo při nákupu ze zahraničí

Nakupujete mimo EU

Mezi nejrozšířenější nákupy mimo Evropskou unii patří hlavně ty z čínských e-shopů, kde mnohdy ani neplatíte poštovné a můžete si koupit zboží za pár korun. Za takové drobné maličkosti, jako jsou například kryty na mobil, neplatíte clo ani DPH.

Pokud ale nakoupíte nad 22 eur, DPH už platit musíte. Pokud vaše objednávka přesáhne částku 150 eur, tak platíte i clo z Číny. Do této částky není zahrnuto poštovné, jde tedy pouze o samotnou hodnotu zboží. Jestliže si tedy vyhlídnete výrobek za 20 eur a poštovné bude 3 eura, stále žádné DPH neplatíte. Situace ale bude jiná, když samotná věc přesáhne částku 22 eur. Za takovou objednávku platíte DPH ve výši 21 %, a tato sazba bude vypočtena z celkové ceny (tedy i s poštou).

Obzvlášť pro čínské e-shopy je nezbytný Paypal účet.

Nákup s Číny je v poslední době velmi oblíbený.

Alkohol, tabák a parfém budou vždy procleny

Pokud nakoupíte nad 150 eur (bez poštovného), platíte i clo, které se ale vypočítává z celkové ceny, kde je zahrnuto právě i poštovné. Dříve platilo, že pokud bylo clo do 10 eur, platit jste jej nemuseli. Nicméně dnes musíte zaplatit clo i v hodnotě deseti korun. Na rozdíl od DPH, které je jednotné pro všechny balíčky, sazba cla se liší a závisí na sazebním zařazení celní správou. Existují také výjimky, při kterých nezáleží na ceně a vždy budou procleny: alkoholické výrobky, tabákové výrobky, parfémy a toaletní vody.

Další výjimkou jsou soukromé balíčky, které si posíláte s přáteli žijící mimo EU. Jedná se pouze o balíčky neobchodní povahy, odesílané soukromou osobou druhé soukromé osobě. Pokud balíček nepřesáhne hodnotu 45 eur, budete osvobozeni od cla, i v případě, že obsahuje tabákové a alkoholické výrobky či parfémy. Takový balíček má ale dané limity těchto výrobků, které nesmí překročit. To stejné platí i pro DPH, ale limity jsou zde určeny pro kávu a čaj.

Soukromé balíčky jsou výjimka, díky které nemusíte platit clo ani za alkohol.

Pozor na přepočet eura

Pokud nevíte, zda se do kouzelné hranice vejdete a nechce se vám platit clo, rozhodně nepřepočítávejte eura dle denního kurzu ČNB. Pro takové přepočty se používají zvláštní kurzy, které určuje první pracovní den měsíce října loňského roku. Pro rok 2018 se počítá s kurzem 25,995 Kč/EUR. Celý tento rok bude tedy hranice 572Kč pro 22 EUR.

Přepočet eura pro určení cla a DPH se počítá celý rok stejným kurzem.

Nakupujete v zemích EU

Tady se vás žádné další poplatky netýkají, nezáleží na hodnotě zboží, neplatíte ani clo, ani DPH. Dávejte si ale pozor, odkud bude zboží reálně odesláno. Je možné, že britský e-shop, bude mít sklad v Číně (tedy mimo EU) a budou se na vás vztahovat stejné limity jako při objednávání mimo Evropskou unii. Platí to i naopak, pokud bude čínský e-shop odesílat zboží ze skladu ve Velké Británii, nemusíte se obávat vyměření cla a DPH. Také si dejte pozor na území, které jsou vyňaty z celního prostoru. Například při objednávce z Grónska se budete řídit pravidly jako při nakupování mimo EU.

Při nákupu v rámci EU se vás clo ani DPH netýká.
článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Ze života Ze života firem a kanceláří