Stále více firem nabízí zkrácené úvazky | VímVíc.cz

Stále více firem nabízí zkrácené úvazky

30. 04. 2018

Víc a víc lidí hledá zaměstnání na zkrácený úvazek a firmy se tomu pomalu ale jistě začínají přizpůsobovat. Být v práci méně než osm hodin se už může poštěstit i technickým pracovníkům nebo obchodníkům.

Práce na zkrácený úvazek

Částečný úvazek pro všechny profese

Zkrácený úvazek byl dříve poměrně ojedinělý, a pokud už se někde vyskytl, pak se to týkalo většinou kancelářských pozic. Kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti se ale tento trend stále více rozšiřuje a to nejen mezi úředníky a podobně, ale i mezi techniky, zámečníky nebo třeba obchodníky. Částečný úvazek je tedy nyní dostupný téměř v každé profesi. Lidé ho aktivně vyhledávají a firmy se tomu snaží přizpůsobit, aby bylo jednodušší najít nové zaměstnance.

Za šíření zkrácených úvazků může především nízká nezaměstnanost.

Důvody pro vyhledávání práce na zkrácený úvazek jsou různé. Nejčastěji se však jedná o to, že lidé potřebují skloubit práci a péči o rodinu. Částečných úvazků tak využívají většinou například matky na rodičovské dovolené, které si potřebují k přídavkům přivydělat nějakou korunu navíc. Můžete se s tím ale setkat i u mužů, a to například u těch, kteří pracují ve výrobě, kde se většinou jede na 12 hodinové směny. V takovém případě totiž zkrácený úvazek také není úplně od věci, například tehdy, pokud nechcete své dítě vidět jen spát, ale plánujete trávit také čas jako rodina. Zkrácený úvazek je běžný také u vysokoškolských studentů, kteří si při studiu chtějí přivydělat.

Poloviční úvazek a lidé bez zkušeností

Ačkoliv je u nás v České republice momentálně opravdu velice nízká nezaměstnanost, což je pro firmy značná komplikace při náboru nových lidí, stejně není zkrácený úvazek samozřejmostí. Lidé postupně přicházejí na to, že kromě práce chtějí také žít a více jim záleží na nějakém přijatelném rozložení pracovní doby. O nabídky práce, kde je zmíněna flexibilní pracovní doba nebo například poloviční úvazek je tak celkem rvačka.

Zájemců o práci na zkrácený úvazek je čím dál tím víc.

Firmy ale na částečný úvazek nepřijmou každého. Pokud přijde člověk bez praxe žádat o takový typ úvazku, většinou bohužel neobstojí. Přednost mají například senioři, kteří si chtějí přivydělat peníze k důchodu. Úspěch ve výběrových řízeních o pozice na zkrácený úvazek mají také již zaměstnaní lidé, kteří jen hledají přivýdělek ke svému stálému zaměstnání. Firmy takové lidi považují za zodpovědnější a hlavně schopnější. To platí především, pokud se uchazeč hlásí na velmi podobnou pozici, kterou vykonává ve svém hlavním zaměstnání.

Poloviční úvazek vs. Brigáda

Důležité je, aby si člověk uvědomil, zda hledá skutečně poloviční úvazek nebo mu jde o flexibilitu a smíří se i s brigádou. Celá řada inzerátu, kde je nabízena práce na zkrácený úvazek, je ve výsledku spíše brigádou. Jde totiž o tom, že během zkráceného úvazku v klasickém pracovním poměru, je za vás zaměstnavatelem odváděno zdravotní i sociální pojištění, kdežto pokud pracujete například na dohodu o provedení práce, pak za vás zaměstnavatel do určité výše výdělku nemusí odvádět vůbec nic.

Zkrácený úvazek lze uzavřít jako klasický pracovní poměr nebo jako dohodu o provedení práce či o pracovní činnosti.

Pokud si zkrácený úvazek hledá student, maminka na mateřské dovolené nebo někdo, kdo má další plnohodnotné zaměstnání, potom samozřejmě vůbec nevadí, zda pracuje na DPP nebo na klasický pracovní poměr. Tuto situaci většinou řeší pouze lidé, kteří nemohou z nějakých důvodů pracovat na HPP, ale zároveň by rádi byli plnohodnotnými zaměstnanci, ačkoliv jen na poloviční úvazek.

Pokrytí vytížených časů a dovolených

Brigády mají většinou značnou výhodu v tom, že jsou poměrně hodně flexibilní. Řada firem nabízí takové brigádnické pozice, kde stačí odchodit pouze pár hodin týdně. Firmy se tímto způsobem snaží vykrývat například náročnější části dne nebo dovolené a svátky.

Brigáda na pár hodin denně či týdně je skvělý způsob přivýdělku pro každého.

Ukázkovým příkladem jsou například společnosti nabízející rozvoz jídla, mezi které patří například i damejidlo.cz. V takových společnostech jsou obědy a večeře nejvytíženějším místem dne, kdy se každá ruka hodí. Řešením je právě najímání pomocných sil, které jsou ochotné pracovat jen v některé časy a vykrýt tak krizové časy.

Poloviční úvazek nezevšední tak rychle

Výhodou práce na zkrácený úvazek je například to, že se člověk nezačne tak rychle nudit. Řada lidí si práce kombinuje tak, že je každý den někde jinde. Tito lidé pak nebývají z práce tak otrávení, jsou ale také takové typy lidí, kteří by takhle fungovat nevydrželi.

Kratší pracovní doba ve většině případů rapidně zvyšuje efektivitu zaměstnanců.

Několik zaměstnavatelů mají podle průzkumů nejčastěji lidé z IT oboru, financí nebo marketingu. Tento trend se ale šíří závratnou rychlostí napříč všemi profesemi. Nejvíce je tato flexibilita ale vidět u kreativců. Grafici nebo fotografové, to jsou lidé, kteří dobrý výsledek nemohou vysedět osmi hodinami v kanceláři. Navíc někteří grafici nebo například copywriteři jsou zvyklí pracovat spíše v noci než přes den. Firmy v tomto odvětví si toho jsou vědomi a snaží se to svým zaměstnancům umožnit, aby jejich výsledky byly o to lepší.

Mimo zkrácené úvazky se taky stále rozšiřuje počet externích pracovníků.

Právě u již zmíněných grafiků, copywriterů a podobných povolání, raketově stoupá zájem o práci na volné noze. Mladí lidé se dnes nebojí tolik riskovat a pracovat externě pro několik firem je pro ně příjemnější než dlouhé sezení v kanceláři.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Pracovní smlouvy