Práce na zkrácený úvazek: Co všechno bychom o ní měli vědět? | VímVíc.cz

Práce na zkrácený úvazek: Co všechno bychom o ní měli vědět?

15. 10. 2017

Přemýšlíte o práci na zkrácený úvazek? Jak zkrácený úvazek vypadá a můžete o něj sami svého zaměstnavatele požádat a jak je to s daněmi?

Práce na zkrácený úvazek: Co všechno bychom o ní měli vědět?

Co znamená práce na zkrácený úvazek?

Práce na zkrácený, částečný nebo poloviční úvazek volí zaměstnanec tehdy, pokud potřebuje svůj profesní život kombinovat s dalším činnostmi. Většinou se to týká především maminek na mateřské dovolené, těch, kteří se potřebují starat o nemocného člena v rodině (čtěte také článek ohledně podmínek placeného volna při ošetřování člena rodiny), ale využívají jej hojně také studenti. V podstatě jde o to, že z plného úvazku, tedy obvyklých 40ti hodin týdně se ukrojí určitá část tak, aby zaměstnanec mohl pracovat méně hodin. Je nutné ale samozřejmě pamatovat na to, že se zkrácením pracovní doby dojde i ke snížení platu.

Na zkrácený úvazek také vzniká zaměstnanci nárok a to tehdy, pokud pečuje o dítě, které je mladší než 15 let. To znamená, že zaměstnavatel musí zaměstnanci práci na zkrácený úvazek v tomto případě umožnit. Výjimkou je ovšem to, pokud by to nebylo možné z kvůli vážným provozním důvodům. Tyto důvody ovšem musí zaměstnavatel skutečně doložit.

Nezapomeňte - pokud přejdete u vašeho zaměstnavatele z plného úvazku do zkráceného, dochází ke snížení platu úměrně k odpracované době.

Zkrácený úvazek z popudu zaměstnavatele

Zkrácený úvazek mohou mít zaměstnanci dohodnutý také tehdy, kdy firmy plně nepotřebují využít kapacitu zaměstnance. Týká se to pracovních pozic jako jsou recepční, účetní, vrátní anebo třeba uklízečky. V takovou chvíli je pro firmu výhodnější najmout jedince pouze na zkrácený úvazek.

Nárok na dovolenou při zkráceném úvazku

Jestliže se rozhodnete pracovat na zkrácený úvazek, pravděpodobně vás také zajímá to, na jakou dovolenou budete mít nárok. V současné chvíli je to tak, že ti, kteří pracují na zkrácený úvazek, mají nárok právě na čtyři týdny dovolené, tak, jako ostatní zaměstnanci.

Jak je to se zdravotním pojištěním?

Při zkráceném úvazku se zdravotní a sociální pojištění počítá stejně jako u práce na plný úvazek. Zdravotní pojištění se ale odvádí alespoň z minimálního vyměřovacího základu, což znamená, že pokud bude vaše mzda nižší než minimální mzda, připočte se k odvodu také doplatek minima, což může způsobit to, že na zdravotním pojištění zaplatíte o něco více, než jste původně mysleli.

Toto se ovšem netýká těch, kteří mají slevu na dani. V tu chvíli se zdravotní pojištění počítá z hrubé mzdy, na kterou jste dosáhli. Najdeme zde například studenty anebo důchodce.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Pracovní právo