Předdůchody 2018 – Potřebujete vlastní úspory | VímVíc.cz

Předdůchody 2018 – Potřebujete vlastní úspory

05. 04. 2018

O předdůchody, tedy odchod do důchodu s předstihem a bez řádného státního důchodu, je velký zájem. Mnoho lidí ale naráží na nedostatek vlastních úspor, které jsou potřeba. V jakém případě máte na předdůchod nárok a na jakém principu je postaven?

Spoření na předdůchod

Předdůchody v roce 2018

Předdůchod je něco jiného než předčasný důchod. Předčasný odchod do důchodu platí Česká správa sociálního zabezpečení, pokud máte odpracováno minimálně 35 let a platili jste si sociální pojištění. Na takzvaný předdůchod vám stát nic nepřispěje, vyplácí jej penzijní společnosti z naspořených fondů. Pokud chcete odejít do penze o dva roky dříve, musíte mít na předdůchody v roce 2018 naspořeno minimálně 207 120 korun. V případě, že chcete odchod do důchodu urychlit o maximum pět let, částka činí 517 800 korun.

Předdůchody začaly fungovat v roce 2013 a i po pěti letech je to spíše nadstandard, který si může dovolit jen pár tisíc lidí. Je totiž potřeba spořit po dobu minimálně 5 let tolik, aby vám měsíčně mohlo být vypláceno 30 % průměrné mzdy.

Předdůchod není to samé jako předčasný důchod. Nevyplácí jej stát ale penzijní spořitelny a musíte mít své vlastní úspory.
8 tipů, jak šetřit peníze

Příspěvek od zaměstnavatele

Předdůchody byly zavedeny v rámci důchodové reformy především jako opatření, které by umožnilo lidem vykonávajícím těžké a náročné profese dřívější odchod do důchodu. To se ale může stát pouze v případě, že tito lidé si budou více spořit nebo že jim na penzijní spoření budou přispívat firmy. Do budoucna usiluje jak důchodová komise, tak penzijní společnosti, aby někteří zaměstnavatelé měli povinnost ze zákona přispívat do penzijních účtů. V případě, že si budete sami platit tyto důchody v roce 2018, stát za vás zaplatí zdravotní pojištění a předdůchod spadá do doby vyloučené. Pokud si nejste jisti, kdy vás čeká odchod do důchodu, pomůže vám důchodová kalkulačka.

Důchodová komise chce do budoucna prosadit povinnost pro firmy, jejichž zaměstnanci vykonávají náročné profese, aby jim na předdůchody přispívaly.

Klady i zápory

Pokud si necháte od penzijní společnosti vyplácet předdůchod, nelze výplaty pozastavit ani přerušit. V rámci předdůchodu tedy čerpáte prostředky, které by vám mohly posloužit jako finanční doplnění starobního důchodu. Doba, kterou strávíte v předdůchodu, se sice nezapočítává jako nulové příjmy pro výpočet starobního důchodu, ale zároveň se nepočítá jako roky, kdy jste se účastnili systému důchodového pojištění. Váš budoucí důchod tedy ani neklesá, ale ani neroste.

Na druhou stranu můžete při pobírání předdůchodu být zaměstnaný nebo podnikat. Při sjednávání smlouvy o předdůchodu můžete určit, komu budou v případě vašeho úmrtí peníze vyplaceny. Pokud tak neučiníte, předdůchod se stává předmětem dědického řízení.

Jedním z negativ je také velmi náročný administrativní proces při zřizování předdůchodu, který může trvat v řádu měsíců.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy