Medvědí česnek Vám dodá energii nejen na podzim | VímVíc.cz

Medvědí česnek Vám dodá energii nejen na podzim

03. 10. 2019

Medvědí česnek nám dodá energii. Jak nám může medvědí česnek dodat energii? Odpověď na tuto otázku najdete v našem článku, ale nejdříve vysvětlíme, co vlastně ten medvědí česnek je, proč se jmenuje medvědí, k čemu je vlastně dobrý, kde a jak ho můžeme sbírat a jak ho můžeme zpracovat. Tuto rostlinu znaly naše babičky a prababičky a uměly s ní pracovat, ale většině z nás je nyní medvědí česnek spíše neznámý.

Medvědí česnek: les, medvědí česnek v lese, kdy a kde roste.

Medvědí česnek

Medvědí česnek: les, medvědí česnek v lese, kdy a kde roste.

Na ilustračních fotkách vidíte, jak medvědí česnek vypadá. A teď ruku na srdce, jste si doopravdy jistí, že jste takovouto rostlinu v lese už nezahlédli? Je velice pravděpodobné, že jste okolo medvědího česneku už procházeli, jen Vám nedošlo, že byste s ním mohli ve Vaší kuchyni nějak zakouzlit. Nutno ale říci, že se medvědí česnek vyskytuje pouze v jarních měsících. Dnes si tedy můžeme nastudovat fakta o medvědím česneku, abychom byli připravení na jaro (medvědí česnek jaro 2020), kdy budeme moct vyrazit na sběr medvědího česneku.

Medvědí česnek, jinak také lesní česnek, je zdraví prospěšná a velmi chutná bylina, která roste na jaře. Její růst trvá ale přibližně pouhé 2 měsíce, od poloviny března do poloviny května (medvědí česnek kdy roste). Poté se rostlina zatáhne zpět do hlíny a vyroste zase až za rok. Medvědí česnek se vyskytuje ve vlhkých lesích po celé Evropě a také v části Číny.

Odkud se vzal název medvědí česnek?

Nikoho z nás asi nepřekvapí, pokud řekneme, že název rostliny medvědí česnek se nějak dotýká medvědů v lese. Cibulky medvědího česneku jsou totiž také oblíbenou potravou zvířat žijících v lese, například divoká lesní prasata rozrývají cíleně zem, aby se dostali k cibulkám medvědího česneku. Dříve se říkalo, že medvědí česnek je první rostlinou, kterou sežere medvěd, když se probudí ze zimního spánku, proto tedy přízvisko medvědí.

Medvědí česnek v České republice

Jak jsme již řekli, medvědí česnek se vyskytuje ve vlhčích lesích. Můžeme říct, že ve většině případů se jedná o nížinné lesy. Můžete ho nalézt na celém území České republiky, i v pražských lesoparcích. Jsou ale místa, kde je jeho výskyt častější, např. na Moravě, v severovýchodních a jihovýchodních Čechách (medvědí česnek mapa výskytu).

Dejte si pozor, abyste si ho nespletli s konvalinkou. Listy medvědího česneku a konvalinky si jsou hodně podobné, nikoliv květy. Jak rozlišíme medvědí česnek od konvalinky?

 • doba růstu: konvalinky obvykle začínají růst, když sezóna medvědího česneku končí, jejich období růstu se ale může chvilkově prolínat, proto si musíme dát dobrý pozor, jaké listy vlastně sklízíme
 • vůně listů: listy konvalinky jsou bez vůně, ale listy medvědího česneku mají intenzívní aroma
 • růst listů: listy konvalinky jsou vždy 2 proti sobě a vyrůstají ze společného stonku, listy medvědího česneku vyrůstají samostatně přímo ze země
 • podle květů: pokud budou rostliny ještě v květu, budete mít asi největší jistotu, květy konvalinky jsou bílé zvonečky s výraznou vůní, medvědí česnek má také bílé květy, ale okvětní lístky jsou jednotlivé do tvaru hvězdičky
 • vůně: u konvalinky voní pouze květ a to velmi aromaticky, u medvědího česneku voní celá rostlina

Pozitivní účinky medvědího česneku

 • je bohatý na vitamín C
 • má protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální účinky
 • působí jako velmi silné přírodní antibiotikum
 • zlepšuje činnost dýchacího systému
 • ulevuje revmatickým bolestem
 • zvyšuje imunitu
 • zlepšuje činnost dýchacího systému
 • je antioxidantem
 • ničí střevní parazity
 • čistí tělo a játra od škodlivých látek
 • snižuje krevní tlak
 • ulevuje od bolesti a citlivosti křečových žil
 • podporuje trávení, aj.

S ohledem na všechny pozitivní účinky (medvědí česnek účinky), které medvědí česnek má , je až překvapující, že jeho síly a pomoci nevyužíváme nějak rozsáhleji a pravidelnější. Příroda je doopravdy kouzelná, léčivá a moudrá, naskýtá nám takového přírodního bohatství a my s ním neumíme pracovat, raději si kupujeme různé rádoby léky a potravinové doplňky. Konzumací medvědího česneku získáváme obrovské množství vitamínů, živin a energie.

Jak zpracovat medvědí česnek?

Ihned musíme říct, že medvědí česnek není určený k sušení. Pokud listy usušíte, přijde o vůni, chuť a hlavně také i o vitamíny. Medvědí česnek se tedy konzumuje čerstvý. Můžete si jeho listy uchovat omyté a naporcované ve Vašem mrazáku, tím uchováte většinu vitamínů a můžete použít později (jak uchovat medvědí česnek). Bohužel i tepelnou úpravou přichází medvědí česnek o většinu svých vitamínů. Proto doporučujeme konzumovat medvědí česnek čerstvý.

Medvědí česnek můžete používat jako jakoukoliv jinou bylinku, můžete si ho nasekat na vejce, chleba, posypat s ním polévku, vmíchat do domácí pomazánky, přidat do čerstvého salátu, můžeme ho použít jako přílohu k hlavnímu jídlu, aj. Tato rostlina je také vhodná jako doplněk různých ovocných a zeleninových šťáv (smoothie z medvědího česneku).

Medvědí česnek se skvěle jako součást zdravého stravování.

Pesto: pesto z medvědího česneku, pesto medvědí česnek.

Tepelná úprava medvědího česneku

Listy medvědího česneku mají doopravdy nádhernou barvu a naprosto lahodnou česnekovou chuť, pokud byste těchto vlastností chtěli využít v teplé kuchyni, přinášíme Vám několik tipů na teplé pokrmy z medvědího česneku (medvědí česnek recepty). Při tepelné úpravě přijdete o většinu vitamínů, ale nic Vám nebrání v tom dozdobit hotový pokrm čerstvým medvědím česnekem.

 • polévka z medvědího česneku
 • přílohová směs se špenátem
 • pyré a omáčky
 • risotto
 • vaječná omeleta
 • noky

Pesto medvědí česnek

Asi nejznámějším receptem z medvědího česneku je pesto z medvědího česneku. Pesto vyřeší hned 2 problémy s medvědím česnekem a to, jak ho uchovávat a jak ho zpracovat, abychom zachovaly všechny živiny. Pesto se tedy nabízí jako ideální řešení.

Ingredience

 • listy medvědího česneku
 • ořechy podle vlastních preferencí (vlašské, lískové, mandle, kešu, aj.)
 • olivový olej
 • citron
 • sůl a případně další koření (pepř, chilli, aj.) podle vlastních preferencí

Všechny ingredience zpracujeme ručním mixérem, olej a šťávu z citronu přidáváme postupně, abychom docílili ideální konzistence pesta. Hotové pesto můžeme uchovávat v lednici. Podáváme ho s těstovinami, lososem, grilovanými masy a můžeme jím dochucovat například saláty.

Medvědí česnek tinktura

Velice oblíbená je také tinktura z medvědího česneku. O co se jedná? Medvědí česnek se dá také naložit do alkoholu a můžeme z něj udělat tzv. tinkturu (neboli extrakt). Potřebujeme láhev tvrdého alkoholu a čerstvé listy medvědího česneku.

Jak na tinkturu z medvědího česneku a jak jí užívat?

Listy medvědího česneku si opláchněte a nakrájejte je na malé kousky. Tyto kousky postupně štosujte do prázdné a dobře vymyté lahve, kterou chcete na tinkturu použít. Můžete si pomoct například dřevěnou vařečkou a jejím koncem tam napěchovat co nejvíce listů medvědího česneku. Do takto připravené sklenice s medvědím česnekem poté nalijte Vámi vybraný alkohol (například vodku). Takto lahev zavíčkujte.

Takto připravenou tinkturu uložte někde vedle zdroje tepla (u kamen, topení, na slunce, aj.) a nechte ji tam přibližně 2 týdny stát. Po 14 dnech ji můžeme slít do menší nádoby.

Způsob užívání: Užíváme 10 až 15 kapek denně naředěných vodou.

Doufáme, že jsme Vás detailně seznámili s fakty o medvědím česneku a že se v příštím roce při lesních procházkách budete dívat okolo sebe a až spatříte medvědí česnek, natrháte ho a doma z něj něco zdravého, výživného, krásného a čerstvého vykouzlíte!

Tip: Vyzkoušejte také přírodní kosmetiku. Produkty Yves Rocher nyní můžete pořídit výhodněji. Stačí na e-shopu uplatnit Yves Rocher slevové kupóny.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Jak být úspěšný Ze života zaměstnanců