Medvědí česnek nám dodá energii. Jak nám může medvědí česnek dodat energii? Odpověď na tuto otázku najdete v našem článku, ale nejdříve vysvětlíme, co vlastně ten medvědí česnek je, proč se jmenuje medvědí, k čemu je vlastně dobrý, kde a jak ho můžeme sbírat a jak ho můžeme zpracovat. Tuto rostlinu znaly naše babičky a prababičky a uměly s ní pracovat, ale většině z nás je nyní medvědí česnek spíše neznámý.
Medvědí česnek
Na ilustračních fotkách vidíte, jak medvědí česnek vypadá. A teď ruku na srdce, jste si doopravdy jistí, že jste takovouto rostlinu v lese už nezahlédli? Je velice pravděpodobné, že jste okolo medvědího česneku už procházeli, jen Vám nedošlo, že byste s ním mohli ve Vaší kuchyni nějak zakouzlit. Nutno ale říci, že se medvědí česnek vyskytuje pouze v jarních měsících. Dnes si tedy můžeme nastudovat fakta o medvědím česneku, abychom byli připravení na jaro (medvědí česnek jaro 2020), kdy budeme moct vyrazit na sběr medvědího česneku.
Medvědí česnek, jinak také lesní česnek, je zdraví prospěšná a velmi chutná bylina, která roste na jaře. Její růst trvá ale přibližně pouhé 2 měsíce, od poloviny března do poloviny května (medvědí česnek kdy roste). Poté se rostlina zatáhne zpět do hlíny a vyroste zase až za rok. Medvědí česnek se vyskytuje ve vlhkých lesích po celé Evropě a také v části Číny.
Odkud se vzal název medvědí česnek?
Nikoho z nás asi nepřekvapí, pokud řekneme, že název rostliny medvědí česnek se nějak dotýká medvědů v lese. Cibulky medvědího česneku jsou totiž také oblíbenou potravou zvířat žijících v lese, například divoká lesní prasata rozrývají cíleně zem, aby se dostali k cibulkám medvědího česneku. Dříve se říkalo, že medvědí česnek je první rostlinou, kterou sežere medvěd, když se probudí ze zimního spánku, proto tedy přízvisko medvědí.
Medvědí česnek v České republice
Jak jsme již řekli, medvědí česnek se vyskytuje ve vlhčích lesích. Můžeme říct, že ve většině případů se jedná o nížinné lesy. Můžete ho nalézt na celém území České republiky, i v pražských lesoparcích. Jsou ale místa, kde je jeho výskyt častější, např. na Moravě, v severovýchodních a jihovýchodních Čechách (medvědí česnek mapa výskytu).
Dejte si pozor, abyste si ho nespletli s konvalinkou. Listy medvědího česneku a konvalinky si jsou hodně podobné, nikoliv květy. Jak rozlišíme medvědí česnek od konvalinky?
- doba růstu: konvalinky obvykle začínají růst, když sezóna medvědího česneku končí, jejich období růstu se ale může chvilkově prolínat, proto si musíme dát dobrý pozor, jaké listy vlastně sklízíme
- vůně listů: listy konvalinky jsou bez vůně, ale listy medvědího česneku mají intenzívní aroma
- růst listů: listy konvalinky jsou vždy 2 proti sobě a vyrůstají ze společného stonku, listy medvědího česneku vyrůstají samostatně přímo ze země
- podle květů: pokud budou rostliny ještě v květu, budete mít asi největší jistotu, květy konvalinky jsou bílé zvonečky s výraznou vůní, medvědí česnek má také bílé květy, ale okvětní lístky jsou jednotlivé do tvaru hvězdičky
- vůně: u konvalinky voní pouze květ a to velmi aromaticky, u medvědího česneku voní celá rostlina
Pozitivní účinky medvědího česneku
- je bohatý na vitamín C
- má protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální účinky
- působí jako velmi silné přírodní antibiotikum
- zlepšuje činnost dýchacího systému
- ulevuje revmatickým bolestem
- zvyšuje imunitu
- zlepšuje činnost dýchacího systému
- je antioxidantem
- ničí střevní parazity
- čistí tělo a játra od škodlivých látek
- snižuje krevní tlak
- ulevuje od bolesti a citlivosti křečových žil
- podporuje trávení, aj.
S ohledem na všechny pozitivní účinky (medvědí česnek účinky), které medvědí česnek má , je až překvapující, že jeho síly a pomoci nevyužíváme nějak rozsáhleji a pravidelnější. Příroda je doopravdy kouzelná, léčivá a moudrá, naskýtá nám takového přírodního bohatství a my s ním neumíme pracovat, raději si kupujeme různé rádoby léky a potravinové doplňky. Konzumací medvědího česneku získáváme obrovské množství vitamínů, živin a energie.
Jak zpracovat medvědí česnek?
Ihned musíme říct, že medvědí česnek není určený k sušení. Pokud listy usušíte, přijde o vůni, chuť a hlavně také i o vitamíny. Medvědí česnek se tedy konzumuje čerstvý. Můžete si jeho listy uchovat omyté a naporcované ve Vašem mrazáku, tím uchováte většinu vitamínů a můžete použít později (jak uchovat medvědí česnek). Bohužel i tepelnou úpravou přichází medvědí česnek o většinu svých vitamínů. Proto doporučujeme konzumovat medvědí česnek čerstvý.
Medvědí česnek můžete používat jako jakoukoliv jinou bylinku, můžete si ho nasekat na vejce, chleba, posypat s ním polévku, vmíchat do domácí pomazánky, přidat do čerstvého salátu, můžeme ho použít jako přílohu k hlavnímu jídlu, aj. Tato rostlina je také vhodná jako doplněk různých ovocných a zeleninových šťáv (smoothie z medvědího česneku).
Medvědí česnek se skvěle jako součást zdravého stravování.
Tepelná úprava medvědího česneku
Listy medvědího česneku mají doopravdy nádhernou barvu a naprosto lahodnou česnekovou chuť, pokud byste těchto vlastností chtěli využít v teplé kuchyni, přinášíme Vám několik tipů na teplé pokrmy z medvědího česneku (medvědí česnek recepty). Při tepelné úpravě přijdete o většinu vitamínů, ale nic Vám nebrání v tom dozdobit hotový pokrm čerstvým medvědím česnekem.
- polévka z medvědího česneku
- přílohová směs se špenátem
- pyré a omáčky
- risotto
- vaječná omeleta
- noky
Pesto medvědí česnek
Asi nejznámějším receptem z medvědího česneku je pesto z medvědího česneku. Pesto vyřeší hned 2 problémy s medvědím česnekem a to, jak ho uchovávat a jak ho zpracovat, abychom zachovaly všechny živiny. Pesto se tedy nabízí jako ideální řešení.
Ingredience
- listy medvědího česneku
- ořechy podle vlastních preferencí (vlašské, lískové, mandle, kešu, aj.)
- olivový olej
- citron
- sůl a případně další koření (pepř, chilli, aj.) podle vlastních preferencí
Všechny ingredience zpracujeme ručním mixérem, olej a šťávu z citronu přidáváme postupně, abychom docílili ideální konzistence pesta. Hotové pesto můžeme uchovávat v lednici. Podáváme ho s těstovinami, lososem, grilovanými masy a můžeme jím dochucovat například saláty.
Medvědí česnek tinktura
Velice oblíbená je také tinktura z medvědího česneku. O co se jedná? Medvědí česnek se dá také naložit do alkoholu a můžeme z něj udělat tzv. tinkturu (neboli extrakt). Potřebujeme láhev tvrdého alkoholu a čerstvé listy medvědího česneku.
Jak na tinkturu z medvědího česneku a jak jí užívat?
Listy medvědího česneku si opláchněte a nakrájejte je na malé kousky. Tyto kousky postupně štosujte do prázdné a dobře vymyté lahve, kterou chcete na tinkturu použít. Můžete si pomoct například dřevěnou vařečkou a jejím koncem tam napěchovat co nejvíce listů medvědího česneku. Do takto připravené sklenice s medvědím česnekem poté nalijte Vámi vybraný alkohol (například vodku). Takto lahev zavíčkujte.
Takto připravenou tinkturu uložte někde vedle zdroje tepla (u kamen, topení, na slunce, aj.) a nechte ji tam přibližně 2 týdny stát. Po 14 dnech ji můžeme slít do menší nádoby.
Způsob užívání: Užíváme 10 až 15 kapek denně naředěných vodou.
Doufáme, že jsme Vás detailně seznámili s fakty o medvědím česneku a že se v příštím roce při lesních procházkách budete dívat okolo sebe a až spatříte medvědí česnek, natrháte ho a doma z něj něco zdravého, výživného, krásného a čerstvého vykouzlíte!
Tip: Vyzkoušejte také přírodní kosmetiku. Produkty Yves Rocher nyní můžete pořídit výhodněji. Stačí na e-shopu uplatnit Yves Rocher slevové kupóny.
Pokud chcete vědět o všem zajímavém první, tak se u nás registrujte!