Plat v USA: Jaká je minimální a jaká průměrná mzda? | VímVíc.cz

Plat v USA aneb jaká je minimální a jaká průměrná mzda ve Spojených státech?

24. 05. 2017

I přes ekonomické krize v roce 2007 a 2009 se Spojené státy dlouhodobě drží v žebříčku mezi nejvyspělejšími státy světa. Jak vysoký je plat v USA a v jakém státě si Američani vydělají nejvíce?

průměrný plat v usa
Američani patří k nejbohatším národům na světě. Také ale v USA najdeme největší mzdové rozdíly.

Průměrný plat v USA

V Americe si lidé měsíčně v průměru vydělají 3,395 $, tedy něco kolem 85 000 Kč za měsíc. Stejně jako se průměrný plat v České republice samozřejmě liší v závislosti na vzdělání, zaměstnání, nebo konkrétním státu, v USA tomu není jinak. Celková měsíční mzda se ve Spojených státech stanovuje podle hodinové sazby a také podle toho, kolik je daň, protože podle toho se pak určuje výše čisté mzdy.

Aktuální informace z roku 2019, kdy si v USA průměrný pracující vydělal 905 dolarů týdně, neboli $47,060 ročně. V USA se více počítá roční či týdenní plat na rozdíl od Evropy, kde pracujeme spíše s měsíčním příjmem. V přepočtu na naší měsíční mzdu si tedy v průměrný občan USA vydělal 90 000 Kč. V porovnání s platovými tabulkami v ČR jsou na tom občané USA výrazně lépe, ovšem zdání může klamat. V USA je velmi drahé zdravotnictví a další běžné služby.

Jaký je výše čisté mzdy?

I v USA je pravděpodobně nejdůležitějším pojmem čistá mzda. To je výše platu, kterou Američané reálně obdrží po odečtení daně z příjmu fyzických osob. Ta je federální, ale také místní. To znamená, že se v různých státech může poměrně dost lišit.

Federální daň je stejná všude, místní daň se může v jednotlivých státech lišit.

Zajímá vás práce v zahraničí? Pak by vás mohl zaujmout článek týkající se práce v Německu. A pokud se chystáte opustit Českou republiku, může vám pomoci výpověď vzor.

Progresivní daňový systém

Ve Spojených státech funguje takzvané progresivní zdanění. To znamená, že čím víc si vyděláte, tím víc daní zaplatíte. Proto velkou roli hraje právě to, jaká je výše vašeho platu. Další věc, která může způsobit rozdílnou výši mzdy je to, zda žijete v manželství, nebo jste svobodní. V Americe jsou daňové sazby nastavené tak, aby byly výhodnější právě pro lidi, kteří žijí v manželství.

Podmínky v podnikání v USA jsou čtvrté nejlepší na světě. Lépe se vám bude dařit už jen v Singapuru, Hongkongu nebo na Novém Zélandu.

Jaká je minimální mzda v USA v roce 2018?

Mzda v USA se určuje na třech různých úrovních – místní, státní a federální. Místní mzda znamená, že minimální mzda je určována místně, tedy jednotlivými státy, přičemž nejnižší minimální mzdu pobírají lidé ve Wyomingu a v Georgii a nejvyšší je v Kalifornii, ve Washingtonu D.C a v Massachusetts.

Federální minimální mzda je jasně daná a státy s ní nijak nemohou pohybovat.

Liší se ale v závislosti na tom, jestli zaměstnanec pobírá spropitné nebo nikoliv. Ti jedinci, kteří pobírají spropitné mají minimální mzdu nižší než ostatní zaměstnanci, neboť rozdíl mezi mzdou se spropitným a bez může být až čtyřnásobný.

Minimální mzda je tedy 7,25 $/hodinu (149,92 Kč) a u zaměstnanců se spropitným je to 2,13 $/hodinu (44,04 Kč). Pokud ale součet spropitného této mzdy nedosáhne na výši minimální mzdy tedy 7,25 $/hodinu, bude rozdíl zaměstnavatelem doplacen. Zajímavostí je ještě mzda pro mladé, která může být prvních 90 dní dokonce nižší než mzda minimální. Ta je pro lidi do 20 let a v tomto roce činí 4,25 $/hodinu (87,88 Kč)

Přečtěte si také o tom, jaká je minimální mzda pro rok 2018 v České republice.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy