Rekvalifikace 2018 | VímVíc.cz

Rekvalifikace 2018

17. 02. 2018

Kvůli malému množství pracovních nabídek v oboru, stereotypu nebo třeba nemoci z povolání, mění čím dál více lidí svoje povolání. Jak ale změnit povolání, když se v tom svém pohybujete “odjakživa”? Řešením může být rekvalifikace. Co všechno je třeba o rekvalifikaci vědět a o jaké rekvalifikační kurzy můžete žádat?

Rekvalifikace 2018

Kdo vybírá rekvalifikační kurz

Rekvalifikace je možná pro kohokoliv. Pokud se pro ni rozhodnete, daný rekvalifikační kurz si můžete vybrat sami a poté už jen požádat o jeho schválení úředníkem a následné proplacení. Druhá možnost je, že vám kurz rekvalifikace pomůže vybrat přímo úředník z úřadu práce. Nezapomeňte ovšem na to, že žádost o proplacení kurzu musíte podat nejdéle 30 dní před jeho začátkem.

Rekvalifikační kurz si buď vyberete sami anebo vám jej může vybrat úředník.

Úřad práce rekvalifikace: Musíte platit vy?

V některých případech musíte skutečně platit rekvalifikaci vy, je tu ale i možnost, že vám rekvalifikační kurz zaplatí úřad práce. Základní podmínkou je, abyste byli na daném úřadu práce registrováni jako uchazeči o zaměstnání. Úřad práce potom ale neproplatí rekvalifikační kurz všem. Zájemci musí absolvovat pohovor, kdy úředníci rozhodnou, zda by změna profese pro daného jedince znamenala lepší pracovní místo v budoucnu.

  • Buď platíte rekvalifikační kurzy vy
  • Nebo jej může schválit a zaplatit úřad práce
Úředníci práce posoudí, zda by byla změna povolání/oboru pro uchazeče přínosná.

Rekvalifikační kurzy úřad práce

Kolik peněz vám úřad práce může na rekvalifikační kurzy posktytnout? Nejvíce za vás zaplatí 50 000 Kč v rozmezí 3 let. Žádné peníze vám ovšem úřad práce nedá do ruky, ale pošlte je přímo poskytovateli rekvalifikačního kurzu. Pokud máte to štěstí a úřad práce vám rekvalifikační kurz proplatí, zajistí pro vás dále také proplacení nákladů za cestovné a ubytování. Další možnost je také nárok na podporu při rekvalifikaci.

Po rekvalifikaci můžete být přesunuti do lepší platové tabulky.

Jaký kurz je možné si vybrat?

Jestliže si plánujete platit rekvalifikační kurz sami, můžete si vybrat jakýkoli kurz. Pokud ovšem budete chtít žádat o proplacení úřadem práce, budete se muset trochu zamyslet nad tím, jaké máte možnosti. Úřad práce vám schválí pouze takový rekvalifikační kurz, který zhodnotí jako přínosný a účelný. Pokud vás třeba baví šít, ale ve vašem městě a okolí není příležitost proto, otevřít si obchod s oděvy, úřad práce vám takový rekvalifikační kurz neschválí. Také pamatujte, že pro některé kurzy je nutné mít ukončené střední vzdělání.

Co se stane, pokud rekvalifikační kurz nedokončíte

Zapsali jste se na kurz, který vás nebaví? Jestliže jste si ho zaplatili sami, peníze vám jednoduše propadnou. Pokud vám rekvalifikační kurz platil úřad práce a rozhodnete se ho nedodělat, budete ho muset také zaplatit z vlastních peněz. Vrácení peněz za kurz vás čeká i v případě, že ho absolvujete, ale poté nepřijmete pracovní místo, na které jste získali novou kvalifikaci.

Vrácení peněz vás čeká i tehdy, kdy nepřijmete pracovní místo s novou kvalifikací.

Rekvalifikace pomocí online kurzů

Pokud se vám nechce za kurzem nikam dojíždět, můžete se podívat také na online kurzy. Vyberte si třeba kurz copywritingu, základy programování nebo fotografování. Změna oboru vám může přinést svěží vítr do plachet a k tomu třeba nové nabídky práce.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Start kariéry Ze života zaměstnanců