Singles a investice: jak je to v Česku? | VímVíc.cz

Singles a investice: jak je to v Česku?

20. 05. 2018

Podílové fondy a akcie jsou nejčastějším prostředkem, do kterého lidé investují své peníze. Podle průzkumu Poštovní spořitelny jsou v tomto ohledu nejsilnější skupinou tzv. Singles.

Singles a investice: jak je to v Česku?

Generace singles

Podle sociologické definice je single člověk, který žije v domácnosti bez partnera, rodičů či ve spolubydlení. Nezáleží na tom, zda se tak daná osoba rozhodla sama o své vůli nebo je to nedobrovolný stav. Singles jsou ti, kdo si místo rodiny zvolili jako možnost užívat si života, budovat kariéru, ale i ti, kterým se nedaří najít vhodného partnera. Odborný termín pro singles je „dobrovolná nepárovost“ a rozlišují se čtyři kategorie, které kombinují (ne)dobrovolnost takového stavu a zda se daná osoba snaží svou situaci změnit nebo je s ní spokojená či smířená. Ještě do nedávna existoval ve společnosti zažitý stereotyp, že generace singles jsou především mileniálové, tedy že se rekrutuje především z věkové kategorie 25 až 34 let. Průzkum České spořitelny ale ukázal, že fenomén singles tuto skupinu dalece přesahuje.

Single je osoba, která z určitého důvodu žije sama. Důvody pro to mohou být dobrovolné nebo nedobrovolné se snahou svůj stav změnit nebo ne.

Mýtus o singles

Když se řekne singles, většina si představí mladé lidi ve věku do 34 let, kteří se rozhodli vyměnit závazky, jako je především rodina, za svobodu a možnost užívat si života. Průzkum, který se v rámci investičních strategií nechala vypracovat Poštovní spořitelna, ale ukázal, že situace je poněkud jiná. Dotázáno bylo necelých 1500 respondentů z celé České republiky, kterým bylo 18 a více let. Ukázalo se, že lidé, kteří uvedli, že žijí v domácnosti bez partnera či rodičů, pocházejí z nejrůznějších věkových kategorií. V kategorii 25 až 34 let jich bylo dokonce nejméně. Nejsilnější skupinou singles jsou lidé ve věku 45 až 54 let (28 %) a 35 až 44 let (25 %), což je více než čtvrtina obyvatel České republiky ve středním a pokročilém věku. Na druhou stranu není překvapením, že většina singles žije ve velkých městech a s velikostí bydliště klesá i procento singles.

Obvykle se za singles považují lidé od 25 do 34 let. Průzkum Poštovní spořitelny ale ukázal, že opak je pravdou. V této věkové kategorii je nejmenší podíl singles. Nejvíce lidí, kteří žijí sami, je středního a pokročilého věku.

Investice a trendy v ČR

Podle Asociace pro kapitálový trh je investice do tuzemských i zahraničních fondů stále oblíbenější. Statistiky navíc ukazují, že každý sedmý občan ČR investuje do fondů. V roce 2017 tak investice, které vložily do fondů jak domácnosti, tak firmy a společnosti, měly hodnotu přes 450 miliard korun. Průběžné statistiky naznačují, že bude tato částka růst i nadále. Nejčastěji voleným typem je takzvaný smíšený fond, který kombinuje investice do termínovaných vkladů, dluhopisů, akcií a dalších podílových fondů.

V ČR investuje své vydělané peníze do fondů každý sedmý člověk a nejčastější volbou jsou konzervativní smíšené fondy.

Singles investice lákají

Průzkum Poštovní spořitelny ukázal, že zatímco mezi singles má v podílových fondech své peníze každý pátý, respondentů žijících v domácnosti s partnerem nebo rodinou a investicemi v podílových fondech je jen 13 %. Singles také ve větší míře zvažují další investice a v plánu je má 11 procent dotázaných. U lidí, kteří nežijí sami je to sedm procent.

Z průzkumu vzešla ještě další zajímavá informace. Singles zajímají výrazně více investice než nejrůznější formy spoření a připojištění. Jedná se například o poměr 44 % singles, kteří mají penzijní připojištění, ku 54 % osob s partnerem či rodinou. Velká část singles má penzijní připojištění jen proto, že jim na něj přispívá zaměstnavatel. Také různá spoření se těší oblibě spíše u lidí s partnerem a rodinou (38 %) než singles (32 %).

Pro osoby, které jsou single, je podle průzkumu mnohem zajímavější vložit své peníze na nejrůznější investice a stavební spoření, nebo spořicí účty příloš nevolí.

Singles a finanční odpovědnost

Lidé, kteří žijí sami, vydají měsíčně průměrně méně peněz než rodina s dětmi, a v drtivé většině si vystačí s jedním platem. Na jedné straně mají absolutní volnost nakládat se svými financemi dle své libosti, na straně druhé to znamená poměrně velkou odpovědnost a pevnou vůli, případně disciplínu. V případě, že se chce člověk pustit do investování, měl by se držet několika základních pravidel, aby předcházel nepříjemnostem nebo přímo problémům.

  • Rozpočet: Získání dlouhodobějšího přehledu o vlastní finanční situaci je základ, bez kterého investice nemají smysl. Není potřeba mít všechno spočítané na haléře, ale je dobré vědět kolik a za co člověk utrácí. Kromě toho, že budete vědět, s jakou částkou můžete měsíčně nakládat, zjistíte, kde se dá ušetřit a ušetřené peníze využít na další investice.
  • Finanční rezerva: Vždy je potřeba myslet na neočekávané situace a pootevřená zadní vrátka. Okamžitě dostupné úspory ušetří mnoho starostí, například s případnou půjčkou a zbytečnými úroky. Zvláště u singles, kteří nemohou spoléhat na partnerovu podporu.
  • Investice s rozvahou: Investice jsou v posledních letech nejčastěji skloňovanou formou zhodnocování financí. Oblíbené jsou tzv. podílové fondy, ale existuje mnoho dalších možností. Doporučuje se nesázet vše na jednu kartu, zařídit si vhodně diverzifikované portfolio a případně si nechat poradit od člověka, který se v daném oboru pohybuje. V případě riskantnějších investic je dobré mít pod sebou finanční polštář v podobě nemovitosti, majetku nebo spoření.
článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Úspěch v kariéře Investice a spoření