Máte už dálniční známku? Vyberte si pro vás tu nejlepší | VímVíc.cz

Máte už dálniční známku? Vyberte si pro vás tu nejlepší

12. 03. 2018

Dálniční známka je v současnosti pro většinu řidičů nezbytná. Cena i platnost dálniční známky zůstává v roce 2018 stejná, objevily se ale další úseky dálnic, které nejsou zpoplatněné.

Dálnice

Kde koupit dálniční známku

Dálniční známky koupíte na čerpací stanici, na poště a na pobočkách Autoklubu Bohemia Assistance. V některých případech je pořídíte i v supermarketech. Prodejní místa musí být označena.

Pro rok 2018 jsou známky žluté. Samotný nákup dálniční známky nestačí. Aby byla platná, jste povinni do příslušné kolonky vypsat vaší SPZ a známku nalepit na čelní sklo do pravého dolního rohu. Pečlivě si uschovejte kontrolní ústřižek, na kterém také musíte mít vyplněné políčko s SPZ. Ústřižek se vám bude hodit v případě, že musíte vyměnit čelní sklo. Po předložení kontrolního ústřižku získáte za 70 Kč novou dálniční známku.

Dálniční známku nejčastěji koupíte na benzínce nebo na poště. Aby byla platná, musí být vyplněná a nalepená na čelním skle.

Platnost dálniční známky a cena

Roční dálniční známka nás přijde na 1500 Kč je platná jeden kalendářní rok a jeden měsíc před a jeden měsíc po kalendářním roku. Dálniční známka 2018 je tedy platná od 1. prosince 2017 do 31. ledna 2019. Je potřeba myslet na to, že se nejedná o rok od data zakoupení. Pokud si koupíte známku o prázdninách, bude stále platit jen do 31. ledna následujícího roku.

Pokud po dálnicích příliš nejezdíte a využíváte je jednou za rok při cestě na dovolenou, vyplatí se měsíční dálniční známka za 440 Kč nebo desetidenní dálniční známka za 310 Kč. U obou si můžete libovolně zvolit den, kdy má začít platit. Den je na známce označený proštípnutým okénkem s datem. To v praxi znamená, že si můžete měsíční a desetidenní zámku koupit s předstihem.

V ČR je platnost dálniční známky jeden kalendářní rok, jeden měsíc nebo deset dní.

Dálnice zadarmo

Placené dálniční úseky jsou označeny dopravní značkou Dálnice, typickou zelenou cedulí s dvěma bílými jízdními pruhy, přes které napříč vede symbol mostu. Část českých dálnic je ale zdarma. Jedná se velmi často o úseky kolem větších měst a v oblastech s vysokým provozem.

Nezpoplatněné úseky jsou při vjezdu označeny značkou Dálnice s dodatkovou tabulkou Bez časového poplatku (bílá značka s přeškrtnutým symbolem dálniční známky).

Od povinnosti platit dálniční poplatky jste osvobozeni, pokud je držitelem vozidla osoba s těžkým zdravotním postižením II. a III. stupně nebo jí osoba blízká. Tuto skutečnost musíte být schopni vždy doložit. Bližší informace najdete na stránkách Ředitelství silnic a dálnic.

Některé úseky dálnice nejsou zpoplatněné, především kolem velkých měst. Dálniční známku kupovat nemusíte, pokud jste ZTP nebo ZTP/P.

Dálniční známka u našich sousedů

Pokud bydlíte v příhraničních oblastech a jezdíte přes hranice na nákupy nebo za zaměstnáním, jako je třeba velmi oblíbená práce v Německu, bude vás zajímat, jak to mají s dálnicemi naši sousedé.

  • Německo – dálnice jsou zdarma
  • Rakousko – oproti loňsku došlo k mírnému zdražení, desetidenní známka: 9 EUR, roční: 87,3 EUR
  • Slovensko – stejné ceny jako loni, roční známka: 50 EUR
  • Polsko – dálnice jsou zpoplatněné mýtem
V Rakousku a na Slovensku potřebujete dálniční známku, v Německu jsou dálnice zadarmo a v Polsku se vybírá na dálnicích mýtné.

A jak je to se silniční daní pro rok 2018? I o tom se dočtete v jednom z našich článků.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Ze života Ze života firem a kanceláří