Kolik zaplatíte za odeslání balíku? | VímVíc.cz

Kolik zaplatíte za odeslání balíku?

26. 05. 2018

Každý potřebuje čas od času poslat někomu balík. V dřívějších dobách tuto službu poskytovala oficiálně pouze Česká pošta. Dnes je na trhu nepřeberné množství dopravců a existuje dokonce tzv. spolujízda pro balíky.

Odeslání balíku

Možnosti, jak poslat balík

Máte doma zabalený balík a přemýšlíte, s jakou společností ho poslat? Klasická Česká pošta je pouze jednou z mnoha alternativ, kterou můžete zvolit. Jednotliví přepravci nabízejí nejrůznější převzetí i vyzvednutí balíku, způsoby platby a napříč celým spektrem se také liší cena balíku. Mnoho dopravců vám také odveze balík do zahraničí. V případě, že se vám nechce procházet webové stránky konkrétních společností a hledat to nejlepší nabídku, máte možnost využít portálů, které tyto služby sdružují. Na stránkách zaslat.cz nebo chytrybalik.cz jednoduše zadáte místo vyzvednutí, doručení, čas, údaje o balíku a sami si vyberete z vygenerované nabídky přepravců. V současné době je také hodně moderní fenomén sdílené ekonomiky, kdy lidé sdílejí věci nebo služby. Takže podobně, jako si můžete domluvit spolujízdu, lze nechat převézt balík někým, kdo má cestu stejným směrem.

Na trhu je k dispozici mnoho přepravních firem, které nabízejí širokou škálu služeb, včetně vyzvednutí balíku přímo u odesilatele. Na internetu jsou k dispozici portály, které umožňují srovnání a výběr z více společností.

Všechny služby na jednom místě

Právě portály, které sdružují více přepravců, usnadňují výběr vhodné společnosti. Ne všechny totiž poskytují kompletní sortiment služeb. Velmi záleží na několika věcech. Často bývají limitující rozměry a váha balíku. Například společnost PPL nepřeváží balíky, které váží více než 30 kilogramů. Naopak TopTrans se specializuje na rozvoz velkých zásilek, které doručí i po Evropě. Dalším omezením je způsob platby. U většiny sdružujících portálů je možné zaplatit dopředu prostřednictvím platební karty, e-peněženky nebo bankovním převodem. U dobírky je situace komplikovanější a třeba výše zmiňovaná společnost PPL balíky na dobírku nepřijímá.

Výběr dopravce záleží také na způsobu odevzdání a převzetí. Některé firmy vyzvednou balík přímo u vás doma a doručí jej příjemci na danou adresu. V jiných případech je potřeba osobně zajít na sběrné místo. Drtivá většina dopravců, jako je například DPD, GLS, Geis apod., garantuje doručení balíku do druhého dne. Možnost vybrat si konkrétní čas doručení už tak častá není. Většina řidičů ale dopředu pošle SMS s přibližnou hodinou příjezdu a následně ji telefonicky upřesní. Často se tak lze s konkrétní osobou domluvit na jiném čase.

Přepravní společnosti se liší v nabízených službách. Nejčastěji je rozhodující váha a rozměry balíku, způsob převzetí a platba.

Cena balíku

Cena balíku se nejčastěji vypočítává podle jeho váhy, i když u některých společností jsou rozhodující i rozměry. Konkrétní cenu se dozvíte na stránkách daného dopravce nebo na serverech, které služby dopravců sdružují. Řekněme, že posíláte balíček z pražských Vinohrad do Brna a chcete, aby řidič zásilku vyzvedl u vás doma a doručil ji příjemci do vlastních rukou. Balík má 2 kilogramy a 15 centimetrů na šířku, výšku i délku. Orientační cena je:

 • DPD: 100 Kč
 • GLS: 119 Kč
 • TopTrans: 279 Kč
 • InTime: 109 Kč

U menších balíků nabízí přepravní společnosti k zásilce pojištění zdarma. Nic nebudete také platit za službu, která umožňuje sledovat pohyb balíku.

Cena balíku se odvíjí od váhy a rozměrů. K menším zásilkám vám společnosti přidají pojištění balíku zdarma. Zásilku je možné sledovat online.

Tradičně i netradičně na poště

Ani v případě, že se rozhodnete využít služeb tradičního dodavatele balíků, nemusíte opustit pohodlí svého domova. Česká pošta na svých webových stránkách nabízí služby Balík Na poštu nebo Balík do ruky. V obou případech se k vám domů dostaví poštovní doručovatel, který balíky v rámci této služby sváží. Balík Na poštu je následně doručený na vámi vybranou pobočku České pošty. Balík Do ruky doručí pošta příjemci na vámi zvolenou adresu. V obou případech je možné na internetu sledovat pohyb zásilky. U České pošty máte možnost zařídit si zákaznickou kartu, se kterou vyjde posílání balíků levněji, v řádu několika desetikorun.

Cena balíku a podmínky:

 • Menší balík do 3 kg vychází na 100 až 140 Kč
 • Cena balíku je do hodnoty 50 000 korun automaticky daná
 • Přeprava balíku je možná do 30 kilogramů
 • Svoz zásilky – 30 Kč za jeden balík, 60 Kč do deseti balíků

Nejklasičtější způsob, jak poslat balík, je zajít osobně na pobočku České pošty. Zde můžete poslat:

 • Cenný balík: do 3 kg zaplatíte 90 – 130 Kč
 • Obyčejný balík: do 3 kg zaplatíte kolem 80 Kč
 • Doporučený balík: Může vážit maximálně 2 kilogramy a jeho hodnota by měla být nižší než 760 korun. Za vyšší částku pošta nezodpovídá. Ceny se pak liší podle váhy a pohybují se od 74 Kč do 83 Kč.
Oproti klasickému podání balíku osobně na pobočce nabízí Česká pošta také svoz balíků z místa, které určíte. Následně je balík doručen přímo adresátovi nebo na vybranou pobočku.

Sdílená ekonomika a balíky

Alternativou k výše zmiňovaným možnostem přepravy balíků jsou projekty sdílené ekonomiky. Tato služba funguje podobně, jako když si domlouváte přes internet spolujízdu. Na webovém portálu nebo prostřednictvím mobilní aplikace jednoduše zadáte, co a kam chcete převézt. Tzv. kurýři, tedy lidé, kteří jsou v aplikaci zaregistrovaní a ochotní věci převážet, uvidí vaši poptávku a ozvou se vám s nabídkou. Pak už je jen na vaší vzájemné domluvě, jak si balík předáte a jak bude doručený. Velkou výhodou této metody je, že nejste limitováni rozměry ani váhou své zásilky. Pokud je kurýr zásilku ochoten přijmout, má prostředky a kapacitu ji převézt.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Ze života firem a kanceláří