Hry a aktivity na teambuilding | VímVíc.cz

Hry a aktivity na teambuilding

27. 10. 2017

Plánujete se svými kolegy teambuilding a nevíte, jaká aktivita by pro váš tým mohla být ideální? Jaké teambuildingové aktivity a hry teď frčí a které z nich jsou nejvíce oblíbené?

Můj obrázek

Základem má být spolupráce

K čemu vlastně teambuilding slouží? Tato aktivita má za úkol propojit jednotlivé zaměstnance a tím poté i zvýšit jejich výkonnost. Používá se buď při vytváření nového týmu, kdy se zaměstnanci mezi sebou neznají anebo při stmelování již existujícího týmu. Teambuilding může mít podobu různých aktivit a měl by být součástí pracovního života.

Díky hrám a aktivitám na teambuildingu může dojít k uvolnění napětí a zlepšení celkové atmosféry v týmu.

Základem všech aktivit by měly být takové aktivity, které povedou ke spolupráci jednotlivých členů. Požadovány jsou buď žádné anebo specifické schopnosti členů. Specifické schopnosti mohou být důležité třeba v případě práce s vedoucím týmu. Většinou jde při teambuildingu hlavně o to, aby se utužily vztahy a zlepšila celková komunikace v týmu. Chcete se také dostat do fajn kolektivu? Podívejte se na aktuální nabídky práce a poté třeba také na kurz toho, jak správně vytvořit motivační dopis.

Spolupráce a zlepšení vztahů a komunikace jednotlivých spolupracovníků. To má za úkol teambulding.

Které teambuildingové hry a aktivity patří mezi nejoblíbenější? Pojďte se s námi podívat na různé příklady.

Lasergame

Hit posledních let, který je ideální jako teambuildingová hra. Můžete se rozdělit na týmy, které poté můžete vystřídat a budete po sobě v závislosti na tom střílet paprsky světla. Jedná se o velmi zábavnou hru, ve které si někdo třeba i může vyzkoušet to, jaké to je vést tým. Ideální je spojit lasergame také s posezením na pivě buď přímo v prostorách lasergame anebo poté v nejbližší příjemné hospodě, kde můžete s nadsázkou společně probrat vaše výsledky.

Escape rooms

Další velký trend jsou takzvané escape rooms. Jedná se o logické interaktivní hry, jejichž cílem je uniknout z dané místnosti. Úkolem tedy je rozluštit různé hádanky a šifry a vyřešit tak postupně všechny záhady, tak, abyste dokázali z místnosti uniknout v co nejlepším možném čase.

Bowling

Bowling jakožto příklad teambuildingové aktivity je poměrně tradiční. Je ale ideální jak pro mladší, tak pro starší skupiny. Většinou se hodí spíše jako aktivita, kterou je vhodné provozovat například pravidelně za účelem dlouhodobého stmelování týmu.

Paintball

Poměrně příjemná hra, ve které po sobě střílíte kuličky naplněné barvou může být velmi vhodnou aktivitu na teambuilding. Dá se zde totiž v praxi nacvičit, komu by šla pozice vedoucího a také je zde velmi důležitá komunikace a spolupráce. Paintball můžete stejně jako lasergame spojit poté s posezením v nejbližší hospodě na pivě.

Týmové sporty

Tato teambuildingová aktivita je tak trochu hraniční. Problém na týmových sportech je totiž to, že někdo je miluje a někdo je ze srdce nenávidí. Navíc ne všichni vaše kolegové budou pravděpodobně zvládat hrát volejbal nebo fotbal na podobné úrovni. Nápad je to tedy dobrý, ale je pro určité týmy.

Tématická party

Ať už tématická nebo ne, i párty může samozřejmě stmelit kolektiv. Když se to tedy nepřežene s alkoholem. V tu chvíli by takový "teambuilding" mohl mít i opačný efekt. co se týče tématu, některé týmy ocení "volnou" zábavu s neformálním oblečením, v jiných společností je zas záhodno připravit i nějaký catering a udělat párty tak trochu na "vyšší" úrovni.

LAN párty nebo střelnice pro chlapy

Jestli hledáte vhodnou stmelovací aktivitu spíše pro mužské osazenstvo, mladší ročníky by mohla potěšit LAN párty. Všechny poté například výlet na střelnici.

Zájezd do přírody

Jestli chcete spojit více aktivit v jedné, je idální vymyslet nějaký dlouhodobější pobyt. Ideální jsou třeba prodloužené víkendy strávené v horách spojené třeba s výletem na lanovou dráhu nebo na raft. Díky delšímu pobytu se zaměstnanci mohou trochu více poznat a dá se také společně pracovat na výmyšlení nových přístupů nebo projektů mimo kancelář. Změna prostředí často pomůže k lepším nápadům.

Výlet do vinného sklípku

Jestli si chcete ten výlet do přírody tak trochu okořenit, tak v poslední době mezi velmi oblíbenou teambuildingovou aktivitu patří například výlet do vinných sklípků na Moravě (anebo jinde). Stejně jako u párty i zde platí, že by se to s alkoholem nemělo přehnat, jinak se stmelování kolektivu může trochu zvrhnout. Zkuste si prostě hlavně užít dobré víno, moravskou cimbálovku a pokec s kolegy.

Teambuilding se dá také uplatnit jako daňový doklad. Myslete na to už při plánování dané aktivity.

Pozor na výběr her na teambuildingu

Teambuilding je v dnešní době velmi skloňovaným výrazem. Pravdou ale je, že ne vždy mohou teambuildingové aktivity týmu prospět. Dokonce mohou někdy týmu naopak uškodit. Zpravidla se jedná o aktivity, které si vynucují účast všech jedinců a navíc nijak nezlepšují komunikaci v týmu. Otravné aktivity mohou způsobit to, že se zaměstnanci nebudou chtít teambuildingových her zúčastnit.

Jakou máte zkušenost se svým bývalým nebo současným zaměstnavatelem? Dejte nám o tom vědět v hodnocení firem.

Témata:

Ze života Nahlédni do firem a kanceláří Zajímavosti z firem a kanceláří Ze života firem a kanceláří