Hry a aktivity na teambuilding | VímVíc.cz

Hry a aktivity na teambuilding

20. 12. 2019

Teambuilding je jedním z nejčastějších, ale často také nepříliš zaměstnanecky oblíbených benefitů. Plánujete se svými kolegy teambuilding a nevíte, jaká aktivita by pro váš tým mohla být ideální? Jaké teambuildingové aktivity a hry teď frčí a které z nich jsou nejvíce oblíbené?

Teambuilding

Teambuildingové hry

K čemu vlastně teambuilding slouží? Základem má být spolupráce. Teambuildingová aktivita má za úkol více propojit jednotlivé zaměstnance a tím poté i zvýšit jejich výkonnost. Používá se buď při vytváření nového týmu, kdy se zaměstnanci mezi sebou neznají anebo při stmelování již existujícího týmu. Teambuilding může mít podobu různých aktivit a měl by být součástí pracovního života.

Díky hrám a aktivitám na teambuildingu může dojít k uvolnění napětí a zlepšení celkové atmosféry v týmu.

Základem všech aktivit by měly být takové aktivity, které povedou ke spolupráci jednotlivých členů týmu. Buď může jít o aktivity bez nějakých zvláštních nároků na účastníky, nebo naopak o hry, v nichž využijí své specializace a dovednosti. Speciální dovednosti mohou být důležité třeba v případě práce s vedoucím týmu. Většinou jde při teambuildingu hlavně o to, aby se utužily vztahy a zlepšila celková komunikace v týmu. Chcete se také dostat do fajn kolektivu? Podívejte se na aktuální nabídky práce a poté třeba také na kurz toho, jak správně vytvořit motivační dopis.

Spolupráce a zlepšení vztahů a komunikace jednotlivých spolupracovníků. To má za úkol teambulding.

Které teambuildingové hry a aktivity patří mezi nejoblíbenější? Pojďte se s námi podívat na různé příklady.

Teambuilding díky lasergame

Hit posledních let, který je ideální jako teambuildingová hra. Můžete se rozdělit na týmy, které poté můžete vystřídat a budete po sobě v závislosti na tom střílet paprsky světla. Jedná se o velmi zábavnou hru, ve které si někdo třeba i může vyzkoušet to, jaké to je vést tým. Ideální je spojit lasergame také s posezením buď přímo v prostorách, kde je lasergame anebo poté v nejbližší příjemné hospodě, kde můžete s nadsázkou společně probrat výsledek hry.

Únikové hry na stmelení

Další velmi populární zábavou jsou dnes takzvané escape rooms neboli únikovky. Jedná se o logické interaktivní hry, jejichž cílem je uniknout z místnosti. Úkolem tedy je rozluštit různé hádanky a šifry a vyřešit tak postupně všechny záhady tak, abyste dokázali z místnosti uniknout v co nejlepším možném čase. To vyžaduje od hráčů důvtip, logiku, ale především spolupráci a schopnost systematické práce v týmu. A to přeci od kolektivu chceme, ne?

Treasure Hunt

Snili jste někdy o tom, stát se lovcem pokladů? Treasure a Scavenger Hunt je unikátní poznávací teambuildingová hra, kdy hrací plochou je historické centrum města. Při řešení různorodých úkolů poznáte velmi dobře město i své kolegy. Hra vás provede historickým centrem a zábavnou formou představí střípky z její historie. Zahrát si ji můžete v Praze a v Brně.

Bowling

Bowling je poměrně tradiční příklad teambuildingové aktivity. Jde o takovou sázku na jistotu, takže se hodí především pro starší kolektivy, nebo kolektivy, v nichž se snoubí mladší a starší generace zaměstnanců. Většinou se hodí spíše jako aktivita, kterou je vhodné provozovat například pravidelně za účelem dlouhodobého stmelování týmu a odreagování se. S jestli poskytujete zaměstnancům Multisport kartu, nemusí vás to nic stát!

Paintball

Poměrně příjemná hra na podobném pricipu jako již výše zmíněná lasergame, s tou obměnou, že při paintballu po sobě střílíte kuličky naplněné barvou. Tato zábava může být velmi vhodnou aktivitu na teambuilding. Dá při ní zjistit například komu by šla pozice vedoucího a také jak jsou kolegové schopni krýt si navzájem záda. Pokud si chcete hru trochu zpestřit, můžete vymyslet odměnu pro vítězný tým. Paintball můžete stejně jako lasergame spojit poté s posezením v nejbližší hospodě.

Týmové sporty: Hry na spolupráci v týmu

Teambuilding v podobě týmových sportů je tak trochu riskantní. Problém s týmovými sporty je totiž ten, že někdo je miluje a někdo je ze srdce nenávidí. Navíc ne všichni vaše kolegové budou pravděpodobně zvládat hrát volejbal nebo fotbal na podobné úrovni. Nápad je to tedy dobrý, ale je pro určité podobně založené kolektivy. Pokud jde ale například o kolektiv zaměstnanců v obchodě se sportovním vybavením, nejspíš s týmovým sportem uspějete.

Tématická party

Ať už tématická nebo ne, i party může samozřejmě stmelit kolektiv. Když se to tedy nepřežene s alkoholem. V tu chvíli by takový „teambuilding“ mohl mít i opačný efekt. Co se tyká tématu, některé týmy ocení „volnou“ zábavu s neformálním oblečením, v jiných společnostech je zase vhodné připravit i nějaký catering a udělat party tak trochu na „vyšší“ úrovni. Většina tématických party bývá na určité téma, třeba Marvel filmy, Halloween, horory atd. Oblíbené Marvel filmy a kostýmy inspirované superhrdiny ze světa MCU mohou pomoci ke konverzaci mezi kolegy.

Zájezd do přírody

Jestli chcete spojit více aktivit do jedné, máte na teambuilding vyhrazen dostatečný rozpočet a nepotřebujete ušetřit peníze, je ideální vymyslet nějaký dlouhodobější pobyt. Skvělé jsou třeba prodloužené víkendy strávené v horách spojené například s výletem na lanovou dráhu nebo na raft. Díky delšímu pobytu se zaměstnanci mohou trochu více poznat a dá se také společně pracovat na výmyšlení nových přístupů nebo projektů mimo kancelář. Změna prostředí často pomůže k lepším nápadům.

Výlet do vinného sklípku

Jestli si chcete ten výlet do přírody tak trochu okořenit, můžeme vám doporučit v poslední době mezi velmi oblíbenou teambuildingovou aktivitu, a to výlet do vinných sklípků například na Moravě. Stejně jako u párty, i zde platí, že by se to s alkoholem nemělo přehnat, jinak se stmelování kolektivu může trochu zvrhnout. Zkuste si prostě hlavně užít dobré víno, moravskou cimbálovku a povídání s kolegy.

Teambuilding se započítává do rozpočtu a budete na něj tedy potřebovat daňový doklad. Myslete na to už při plánování aktivity.

Pozor na výběr her pro teambuilding

Teambuilding je v dnešní době velmi skloňovaným výrazem. Pravdou ale je, že ne vždy mohou teambuildingové aktivity týmu prospět. Dokonce mohou někdy týmu naopak uškodit. Zpravidla se jedná o aktivity, které si vynucují účast všech jedinců a navíc nijak nezlepšují komunikaci v týmu. Otravné aktivity mohou způsobit to, že se zaměstnanci nebudou chtít teambuildingových her zúčastnit.

Jakou máte zkušenost se svým bývalým nebo současným zaměstnavatelem? Dejte nám o tom vědět v hodnocení firem.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Uvnitř firem a kanceláří