Chcete pracovat v zahraničí? Představujeme program Working Holiday Kanada | VímVíc.cz

Chcete pracovat v zahraničí? Představujeme program Working Holiday Kanada

20. 09. 2018

Zlepšit si angličtinu, trochu si přivydělat nebo prostě jen procestovat Kanadu a být součástí místní kultury? Důvodů k práci v zahraničí, v zemi javorového listu, může být několik. My jsme se rozhodli představit vám program Working Holiday Kanada, který vám dovolí skloubit vše výše zmíněné a ještě mnohem více.

Chcete pracovat v zahraničí? Představujeme program Working Holiday Kanada

Práce v zahraničí přináší bohaté zkušenosti

Rozhodli jste se, že si chcete něco přivydělat a v České republice se vám práce hledat nechce? Ať už jsou vaše důvody jakékoliv, od přivydělání si a zlepšení angličtiny až po získání cenných zkušeností, práce v zahraničí a kolegové z jiných zemí vás mohou opravdu obohatit.

I přesto, že to zatím Čechy do zahraničí pracovat příliš netáhne, existují různé programy zprostředkovávající práci za hranicemi. Ti, kteří této příležitosti využili, si ji nemohou vynachválit. My vám dnes chceme představit jeden z programů, Working Holiday Kanada.

Programů zprostředkovávajících práci v zahraničí je mnoho. Working Holiday Kanada je ale jedinečný.

Working Holiday Kanada pro Čechy

Program Working Holiday Kanada je určen Čechům a Slovákům, kteří se chtějí vydat právě do země javorového listu. Program nabízí víza pro práci v Kanadě po dobu až 12 měsíců a je velmi flexibilní. Je totiž jen na vás, zda se nakonec rozhodnete pro práci v Kanadě, nebo ji budete chtít “pouze” procestovat.

Výhodou pro účastníky programu je také to, že mohou kdykoliv odjet a případně do země opět přijet. Jet navštívit rodiče nebo přátele zpět do vlasti tak vůbec není nemožné. Víza lze získat jednou za život a platí na výše zmíněný rok. Pokud si účastníci najdou stáž u kanadského zaměstnavatele, může být jejich pobyt o dalších 12 měsíců delší.

Program Working Holiday Kanada nabízí možnost práce v zahraničí, ale také samotného cestování. Je velmi flexibilní a je na samotných účastnících, jak ho využijí.

Jak získat víza v rámci Working Holiday?

Žadatelé o vízum musí splnit určité podmínky. Věková hranice je v tomto programu stanovena na 18 až 35 let včetně. Je určen pouze občanům Slovenské a České republiky, příčemž Češi se mohou těšit vyšším kvótám. V roce 2018 kvóta v rámci programu Working Holiday Kanada byla 1 000 českých občanů, o rok dříve byla dokonce navýšena.

Žadatelé musí doložit čistý trestní rejstřík a pro dobu pobytu musí disponovat min. 2 500 kanadskými dolary. Jeden dolar je v současné době necelých 17 korun, Češi i Slováci musí mít tedy finanční krytí ve výši něco málo přes 42 tisíc korun. Je třeba mít během celého pobytu v Kanadě zřízené cestovní pojištění.

Pro získání víz v rámci programu Working Holiday je potřeba splnit několik podmínek a doložit příslušné dokumenty.

Potřebná je také kapka štěstí

A když říkáme kapka, myslíme tím spíše celou nádobu. Online registrace do tzv. poolu je totiž mnohdy zdlouhavá. Kromě kvótních limitů jsou stanovená také konkrétní data, ve kterých lze o vízum zažádat. Po registraci do poolu rozhodují o přidělení víz kanadští úředníci. Pokud se vám poštěstí a získáte z registračního systému kladnou odpověď, musíte ještě ve stanové lhůtě doložit veškeré potřebné dokumenty a uhradit poplatek 250 CAD.

Poté je ještě třeba získat povolení od kanadské vlády. V roce 2018 bylo místo uvolněno již zmíněné tisícovce českých občanů, přičemž registrace do poolu byla otevřeno už na konci roku 2017 (konkrétně 3. listopadu).

Registrace do online systému je mnohdy zdlouhavá a náročná. Kromě žádosti a doložení potřebných dokumentů je potřeba také uhradit poplatek.

Práce v zahraničí pro studenty

Jednou z dalších výhod programu Working Holiday Kanada je, že pro získání víz není podmínkou již zajištěná pracovní pozice v Kanadě. Ti, kterým byla víza přidělena, tak mohou hledat práci až v samotných v podnicích, které jsou jim nejvíce sympatické. Účastníci si takto nejčastěji nacházejí pozice v gastronomickém odvětví, ale také pracují jako recepční. Některé společnosti se věnují koordinaci pro daný pobyt a nabízejí například pro ty, kteří milují přírodu třeba i práci v horských resortech.

Pro studenty, kteří chtějí brigádu, je ale nejlepší zažádat o víza v rámci programu Work & Study Kanada. Ten umožňuje studentům starším 18 let s finanční rezervou vycestovat do Kanady a případně si během pobytu také přivydělat. Ruku v ruce se získáním víza je totiž také možná práce pro studenty. Účastníci programu se mohou ucházet o práci do 20 hodin týdně. Školy někdy dokonce pomáhají studentům získat práci v oboru.

V Kanadě mohou studenti současně se studiem také pracovat. Je potřeba ale získat vízum, které takovou kombinaci nabízí.

Pracovní a studijní podmínky v Kanadě

Kanada je se svou rozlohou druhou největší zemí na světě. To je také jeden z důvodů, proč se studium či práce v každém kanadském regionu mohou lišit. Například ve školství neexistuje žádný centrální vzdělávací systém a provincie si veškeré formality určují dle svých pravidel. Tedy třeba jak bude dané studium dlouhé, jaký škola zvolí typ studia a kdy vůbec samotný semestr začne.

Mzda se neliší jen mezi konkrétními pozicemi. Občané v různých provinciích totiž dostávají různě vysokou mzdu. To je ale celkem logické, v menších českých městech se zaměstnanci také nedočkají na stejných pozicích stejného průměrného platu jako v hlavním městě.

Kanada nejen díky své velikosti nabízí v jednotlivých provinciích různou výši mzdy a regiony samy určují studijní podmínky.

Práce v Kanadě nabízí mnohem více

Ať už se jedná o práci pro studenty nebo o účastníky programu Working Holiday Kanada, návštěva Kanady může být jedinečná. Jedná se o multikulturní zemi a není tak těžké narazit na některou z jiných etnických skupin. Můžete tady často potkat Angličana, Francouze, Skota, Ira, Němce nebo Itala. A co teprve setkání s Eskymákem nebo Indiánem?

V Kanadě si ve volném čase najde své opravdu každý. Milovníci sportů mají co dočinění s Mekkou ledního hokeje a vášniví cestovatelé mohou vidět obrovská jezera, divokou přírodu i města jdoucí s dobou. Zkusíte své štěstí a zažádáte si o víza do programu Working Holiday Kanada?

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Pracovní pohovor Start kariéry Úspěch v kariéře