50 nejlepších motivačních citátů ze života | VímVíc.cz

50+ Nejlepší motivační citáty ze života

08. 11. 2019

Internet se v dnešní době přímo hemží motivačními citáty, které mají každého nakopnout k životní změně. Kdo ale za citáty stojí? A co to ten citát vlastně je? Přinášíme vám přehled nejlepších citátů a životních mouder, podle kterých se řídí i mnohé slavné osobnosti.

nejlepší citáty - káva, stůl, kniha

Co to je citát?

Citát je doslovné znění výroku nebo díla autora. Jedná se tedy o výtvor nějaké osoby, velice často například spisovatele, a tedy o jeho vlastnictví. Proto by se toto dílo mělo uvádět společně s autorem.

Kdy se citáty používají?

Citáty se nejčastěji používají k objasnění nebo potvrzení nějakého výroku či názoru. Obzvlášť se s tím setkávají studenti vysokých i středních škol, při psaní referátů, kdy citáty nějakého autora slouží k potvrzení jejich vlastních myšlenek nebo názorů.

Citáty můžeme reagovat i na známé situace a obohatit tak projev nějakým zajímavým výrazem namísto strohé odpovědi.

Životní moudra

V dnešní době jsou citáty ale především spojeny s motivačními nápisy na zdech pokojů nebo na obrazovkách telefonů. Zajímá ale vůbec někoho, kde se vzaly a kdo je jejich autorem? Na to se už moc lidí neptá a když už, tak často přisuzují kredity někomu jinému.

Pojďme se tedy podívat na několik nejznámějších citátů z různých oblastí a zkusit k nim najít i autora.

nejlepší citáty - scrabble

Citáty o životě

 1. „Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe.“
 2. „Když jsem byl malý, ptal jsem se mamky, co je v životě nejdůležitější. Ona mi odpověděla: "Štěstí". Když jsme pak ve škole psali, co chceme v životě být, já napsal: "Šťastný". Řekli mi, že jsem nepochopil zadání. Já jim odpověděl, že oni nepochopily život.“
 3. Oba tyto citáty jsou dílem Johna Lennon, známý člen ještě známější skupiny The Beatles.

 4. „Není důležité, co s námi život udělá, ale co my uděláme s životem.“
 5. Autorem je německý lékař a spisovatel, který se věnuje především imunologii a stále se velmi angažuje v oblasti prevence nemocí, zejména rakoviny, a podporuje zdravý životní styl především sport.

 6. „Největším štěstím v životě člověka je vědomí, že nás někdo miluje proto, jací jsme, nebo spíše přesto, jací jsme.“
 7. Tento známý citát je dílem francouzského spisovatele Romaina Rollanda, který v roce 1915 získal Nobelovu cenu za literaturu.

 8. „Každý je génius. Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom, bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná.“
 9. Alberta Einsteina, autora nejen tohoto citátu, snad ani nemusíme představovat. Jeho teorie relativity je stavebním bodem fyzikálních zákonů ještě dnes.

 10. „Lépe by bylo nežít, než nezanechat stopy po svém žití.“
 11. Jedna z nejznámějších postav historických dějin je autorem toho citátu. Napoleon Bonaparte byl francouzský panovník a známý vojevůdce, který byl symbolem Velké francouzské revoluce.

 12. „Znám pouze dvě skutečná životní neštěstí - výčitky svědomí a nemoc.“
 13. Ruský spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj byl jedním z předních zástupců ruského realismu.

 14. „Nežeň se za minulostí a neztrácej se v budoucnosti. Minulost už není. Budoucnost ještě nepřišla. Život je tady a teď.“
 15. Již v dobách před Kristem, vznikaly citáty, ze kterých žijeme dodnes. Autorem je Buddha, nepálský duchovní učitel. Na základě jeho učení vznikl Buddhismus, který je dodnes, zejména v zemích východní Asie, praktikovaným náboženstvím.

 16. „Žijete jenom jednou. Tak by to měla být zábava.“
 17. A ať nereprodukujeme jenom pány. Autorkou citátu je známá Coco Chanel, francouzská módní návrhářka, jejíž pojetí dámské módy je mantrou snad každé elegantní ženy.

 18. „Je zhola zbytečné se ptát, má-li život smysl či ne. Má takový smysl, jaký mu dáme.“
 19. Co by to bylo za sbírku citátů bez římského autora. Seneca byl římským filozofem, který působil na císařském dvoře a vychovával samotného císaře Nerona.

Motivační citáty

 1. „Existuje tisíce způsobů, jak zabít čas, ale žádný, jak ho vzkřísit.“
 2. Albert Einstein

 3. „Žádný pesimista nikdy neobjevil tajemství hvězd, neplavil se do neznámých zemí, ani neobjevil nové obzory lidské duše.“
 4. A opět ženský element. Autorkou byla spisovatelkou a politickou aktivistkou, která ještě před svými druhými narozeninami přišla o zrak i sluch. Tento hendikep ji ale nezastavil a stala se prvním hluchoslepým člověkem, který absolvoval Harvardskou univerzitu.

 5. „Pamatuj, že i ta nejtěžší hodina ve tvém životě, má jen 60 minut.“
 6. Sofokles je dalším římským filozofem a především autorem. Pod jeho taktovkou vznikl do dnes velice známá dramata, jako Antigona, Král Oidipus atd.

 7. „V podnikání nemůžete čekat, až bouřka přejde, je nutné naučit se tančit v dešti.“
 8. Kdo jiný by měl člověka motivovat, než samotný Steve Jobs zakladatel společnosti Apple, který dokázal, že ne všechny garážové projekty jsou odsouzeny k neúspěchu.

 9. „Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte nejdříve sebe.“
 10. A přidáme také českého autora, který ví, o čem mluví. Není snad žádný Čech, který by neznal jméno Tomáš Baťa aneb „král obuvi“ ze Zlína.

 11. „Šampióni nevznikají v posilovnách. Šampióni vznikají z něčeho, co mají hluboko v sobě - z touhy, snu a vize.“
 12. Muhammad Ali byl americký boxer, který přes svůj neotřelý styl dokázal vybojovat i olympijské zlato.

 13. „Většina lidí je tak šťastná, jak šťastná se rozhodla být.“
 14. Tuto moudrou větu pronesl Abraham Lincoln, 16. prezident Spojených států.

 15. „Je lepší rozsvítit, byť jen malou svíčku, než proklínat temnotu.“
 16. Staré moudro pochází z dílny čínského učitele, filozofa a politika Konfucia. Na základě jeho myšlenek vzniklo ve staré Číně i filozofický směr konfucianismus.

 17. „Budoucnost patří těm, kdo věří svým krásným snům.“
 18. Eleanor Roosvelt, první dáma Spojených států, stojí za tímto citátem. Byla nejdéle sloužící první dámou a i po smrti manžela se dále angažovala v politice, zejména v oblasti práv žen a úzce spolupracovala například s OSN.

 19. „Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout.“
 20. Autorem toho citátu je americký spisovatel Napoleon Hill. Je autorem knihy Myšlením k bohatstvím, která se stala jednou z nejprodávanějších knih na světě.

nejlepší citáty - may you all be happy

Citáty o štěstí

 1. „Až teprve naše společná láska mi ukázala co je v životě důležité. Teď vím, že štěstí je jen poloviční, když se o něj nemáš s kým dělit, a že smutek je dvojnásobný, když Ti z něj nemá kdo pomoci. S Tebou jsem poznal, co to znamená opravdu milovat a jaké to je, když je moje láska opětována...“
 2. Autorem je samotný William Shakespeare, jeden z nejznámějších dramatiků všech dob. Jeho díla jsou stále aktuální a neexistuje snad člověk, který by nikdy neslyšel o Romeovi a Julii.

 3. „Mít rád lidi a milovat lidi, to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí. Kdo myslí jenom na sebe, ochudí jiné o sebe, ochudí sebe o jiné, zakrní a zahyne.“
 4. I v českých luzích a hájích najdeme významné myslitele. Tento citát pochází z pera Jana Wericha. Známý český herec a dramatik působil v Osvobozeném divadle a společně s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem byl představitel meziválečné divadelní avantgardy.

 5. „Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít.“
 6. Autorem toho moudra je Honore de Balzac, francouzský spisovatel, představitel romantismu a realismu.

 7. „Přátelství je součást lidského štěstí.“
 8. Další moudro, které pochází z dílny Jana Wericha.

 9. „Je jenom jedna cesta za štěstím a to přestat se trápit nad tím, co je mimo naši moc.“
 10. Nesmíme vynechat alespoň jednoho starověkého filosofa. O životě Epikéta nemáme mnoho informací. Víme, že působil v Řecku a studoval stoickou filosofii.

 11. „Prvním krokem na cestě ke štěstí je učení se.“
 12. Dalajláma je duchovní vůdce Tibeťanů. Každý Dalajláma je považován za reinkarnaci toho předchozího.

 13. „K narozeninám je ustáleným zvykem přát si zdraví. Já ale myslím, že je lepší být mírně churav a šťasten, než být zdráv a nešťasten.“
 14. Citát z pera českého lékaře Vladimíra Vondráčka. Byl významným psychiatrem a také vysokoškolským pedagogem 20. století.

 15. „Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.“
 16. Další Dalajlámův výrok.

 17. „Mám opravdu štěstí. Vždy, když jsem se dopustil nějaké chyby, vyčítali mi ji.“
 18. Autorem výroku je již výše zmíněný Konfucius.

 19. „Štěstí přibývá, když se o něj rozdělíš.“
 20. Paulo Coelho je jedním z nejpopulárnějších spisovatelů dnešní doby. Pochází z Brazílie a působí i jako dramatik, scénárista a novinář.

Citáty o práci

 1. „Chcete na světě vyniknout? Musíte pracovat, zatímco ostatní se baví.“
 2. Autorem není nikdo jiný, než sir Winston Churchill. Jedna z nejvýznamnějších politických osobností všech dob. Během druhé světové války byl premiér Spojeného království.

 3. „Genialita je 1 % talentu a 99 % tvrdé práce.“
 4. Další z moudrých výroků Alberta Einsteina.

 5. „Komu je práce radostí, pro toho je život štěstím.“
 6. Maxim Gorkij byl ruský spisovatel a dramatik, který se projevoval i na politické scéně. Je jedním z průkopníků socialistického realismu.

 7. „Práce je jako krásná žena – nerada čeká.“
 8. Colette byla francouzská varietní umělkyně a novinářka, která byla nominovaná na Nobelovu cenu za literaturu v roce 1948.

 9. „Práce je jedním z nejlepších vychovatelů charakteru.“
 10. Sir Herbert Samuel byl britský politik a diplomat.

 11. „I moudrý se stane hloupým, když na sobě přestane pracovat.“
 12. Doktor Orison Sweet Marden byl americký spisovatel. Jeho práce se zaměřovala na to, jak dosáhnout štěstí a jak být v životě úspěšný.

 13. „Šlechetný se nežene do řečí, ale do práce.“
 14. Další moudrý výrok čínského myslitele Konfucia.

 15. „Nikdy nebude vynalezen systém, který by zcela odstranil nutnost pracovat.“
 16. Autorem výroku je průkopník automobilového průmyslu Henry Ford. Jméno není náhodou podobné americké firmě Ford. Právě Henry ji založil v roce 1903.

 17. „Kdo z nás může, ten pracuj, abychom lepší vlasti dochovali potomkům, než nám od předků zůstavena.“
 18. Josef Jungmann byl český spisovatel a filolog, který má na svědomí první český vědecký časopis Krok.

 19. „Na léčení trápení je práce lepší než láhev whisky.“
 20. Autorem tohoto výroku je Thomas Alva Edison, americký podnikatel a vynálezce, který si nechal patentovat žárovku. Má na svědomí také fonograf a založil prestižní časopis Science.

Pozitivní citáty

A na závěr si dáme deset citátů, které by nás obrazně měli zvednout ze židle a donutit něco dělat.

 1. „Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.“
 2. „Je zhola zbytečné se ptát, má-li život smysl či ne. Má takový smysl, jaký mu dáme.“
 3. Další dva výroky myslitele Senecy.

 4. „Být či nebýt, to je oč tu běží.“
 5. Autorem je již zmíněný William Shakespeare.

 6. „Ne všichni, kteří bloudí, jsou ztraceni.“
 7. Tento výrok patří Johnovi Ronaldovi Reuelovi Tolkienovi, britskému spisovateli, který je autorem Pána prstenů.

 8. „Život se nepíše, život se žije.“
 9. Josef Čapek byl spisovatel, malíř a grafik a starší bratr známého autora Karla Čapka.

 10. „Otevřete se změnám, ale neztrácejte své vlastní hodnoty.“
 11. Autorem je Dalajláma.

 12. „Jsme tím, čím chceme být.“
 13. Jean Paul Sartre, francouzský filozof, spisovatel a politický aktivista. V roce 1964 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu.

 14. „Už jen žít deset minut denně v souladu se svým snem představuje pokrok.“
 15. Další výrok Paula Coelha.

 16. „Nic nemůže zastavit myšlenku, pro niž nastal čas.“
 17. Victor Hugo byl francouzský spisovatel, prozaik a politik, jeden z vrcholných představitelů romantismu.

 18. „Svět patří těm, co se neposerou.“
 19. A na závěr se rozloučíme citátem z pera Charlese Bukowskiho. Americký spisovatel a básník, který proslul nekonvenční autobiografickými prózami a vulgárním stylem. Nutno říct, že v mnoha případech velmi trefným.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Nastartuj kariéru Jak být úspěšný