P2P půjčka | VímVíc.cz

P2P půjčky

Srovnejte si ty nejlepší půjčky na trhu a vyberte si tak půjčku, která bude nejvíce vyhovovat Vašim potřebám. Půjčky můžete porovnat podle výše úroku či RPSN!

Poskytovatel
Název půjčky
Výše půjčky od - do
Splatnost od - do
 
Zonky půjčka Více o produktu »
Výše půjčky:  20 000 - 750 000 Kč
Splatnost:  12 - 84 měsíců
Úrok:  od 2,99 %
RPSN:  od 3,64 %
Mám zájem
  • Zonky půjčka je od skutečných lidí a investorů
  • úrok je zpravidla nižší než při bankovní půjčce
  • Zonky zprostředkovává také investice
  • snadné a rychlé vyřízení online

Spojení P2P neboli peer-to-peer půjčka pochází z IT prostředí. Označení se používá pro počítačové sítě, které jsou určené k přímému sdílení. V internetovém prostředí se jedná o přímé sdílení hudby, fotografií nebo filmů. V bankovním prostředí to znamená přímé sdílení peněz.

Hlavním mottem P2P půjček je, že lidé půjčují lidem. Lidé, kteří mají ušetřené nemalé peníze a touží po tom někam své finance investovat, investují do P2P platforem a tak pomáhají lidem, kterým naopak peníze zase schází. Myšlenka je to krásná, ale i tak investor touží hlavně nějak zúročit své finance a navýšit své jmění. Máme tedy lidi, kteří chtějí peníze půjčit a máme lidi, kteří si potřebují peníze půjčit. Tyto 2 skupiny propojí P2P platforma, která poskytnutí půjčky zprostředkuje.

P2P půjčky v České republice

První P2P půjčkou, která se objevila na českém území, byla v roce 2010 společnost Bankerat. V tu dobu ale nebyly tyto půjčky na českém území moc rozšířené a opravdový boom začal až v roce 2015 se společností Zonky, která se stala průkopníkem P2P půjček v České republice.

V České republice funguje také platforma P2P podnikatelských půjček Pujcmefirme.cz, která propojuje svět investorů s podnikatelskými subjekty. Na českém území Pujcmefirme.cz působí od roku 2016.

P2P půjčka - Jak to funguje?

Peer-to-peer půjčky označují přímé sdílení peněz mezi lidmi. Jedná se o nový fenomén ve světě bankovnictví, kdy lidé nahrazují bankovní instituce. Na jedné straně najdeme zájemce o půjčku. Na straně druhé ty, kteří chtějí nějakým způsobem zúročit své naspořené peníze. Tito lidé se propojí skrze internetovou stránku, kde si zájemci o půjčku mohou vybrat z různých nabídek. Poskytovatelé půjček napíšou na svůj "profil", kolik peněz a za jakých podmínek nabízejí. Zájemce si vybere z nabídek tu, která mu nejvíc vyhovuje a skrze internetový server je celá transakce zprostředkována.

Samotné hledání investorů probíhá nejčastěji za pomoci tzv. aukce, kdy klient požádá o půjčku a investor na jeho poptávku zareaguje. Obě strany se musí řídit pravidly, která jsou stanovena webovou P2P platformou, přes kterou sjednání půjčky proběhne. Nejčastěji bývá v pravidlech platformy nejvyšší možná vypůjčená částka a také bývá pevně stanovený úrok.

  • úrok bývá stanoven platformou na základě ratingu, který je žadateli o půjčku přiřazen
  • žadatel o půjčku určí maximální úrok, který může akceptovat, investor poté nabídne stejný nebo nižší úrok
  • platforma a žadatel určují pouze doporučený úrok, konečný úrok je na investorovi

P2P půjčky investice

P2P půjčka není pouze úvěr pro klienty, kteří si potřebují půjčit peníze, P2P půjčka funguje obousměrně, protože lidé, kteří mají dostatek vlastních financí, touží své finance nějakým způsobem investovat. P2P půjčky investice se nabízejí jako ideální řešení. Investor si vybere platformu, do které bude své finance investovat a sepíše s ní smlouvu. Investor se musí , zda bude investovat do bezpečnější platformy s nižším výnosem nebo zda bude investovat do rizikovější platformy s vyšším výnosem.

Vše je ošetřeno smluvně

Lidé půjčují lidem, ale vše musí být ošetřeno právně. Od toho je zde platforma, která transakci zastřešuje po právní stránce. Poskytnutí P2P půjčky musí probíhat za jasných podmínek a pravidel. Platforma tedy sepíše mezi žadatelem a mezi věřitelem smlouvu a zařídí, že peníze dorazí tam, kam mají. V případě, že by klient půjčku přestal splácet, platforma zahájí právní kroky a začne peníze vymáhat. I proto se nyní ověřuje bonita u žadatelů o P2P půjčky stejně tak jako u bankovních institucí.

P2P půjčka pro všechny

P2P jsou pochopitelně půjčky, které patří do nebankovní sekce. Jejich výhoda je, že jsou určené pro všechny, bez ohledu na jejich úvěrovou minulost a s tím spojenou platící morálku. Investoři jdou do takových "akcí" na vlastní riziko a nehledí na záznamy v registrech dlužníků, ať už jsou pozitivní nebo negativní.

Investoři možná nenahlíží do registrů dlužníků a neověřují si bonitu klienta, ale platformy ano. Proto získat P2P půjčku bez registru není v současné době téměř možné. Platformy poskytující P2P půjčky si nyní své klienty ověřují a ověřují si jejich platební bonitu. Fungují podobně jako bankovní instituce, které také neposkytují půjčky nevěrohodným klientům.

Výhody P2P půjček

Peer-to-peer půjčky jsou zajímavé nejen tím, že celá transakce není zprostředkována nějakou bankovní institucí, která zkoumá klientovu bonitu. Tyto půjčky jsou často velmi dobře úrokované a je to logické - P2P půjčky nemusí živit velké množství zaměstnanců bankovních či nebankovních společností.

Nevýhody P2P půjček

Když P2P půjčky začínaly, neověřovala se ještě tak detailně klientova bonita. V současnosti již také zprostředkovatelé P2P půjček důkladně prověřují bonitu žadatelů o půjčky. Chrání tím sebe a své investory. Proto již není pravdou, že o P2P půjčku si může zažádat kdokoliv. Většina platforem P2P půjček neumožňuje žadatelům o půjčku pojištění úvěru, proto si musí být žadatel maximálně jistý, že bude schopný úvěr splácet. U P2P půjček hrozí vysoké penále v případě nesplacení úvěru a klient takto může upadnout až do exekučního řízení. Vždy musí klient vědět, proč a na co si půjčuje a musí si být jistý, že bude schopný úvěr splácet.

P2P půjčky zkušenosti

Klienti by si vždy měli vybírat takové platformy, za kterými stojí zkušenosti spokojených klientů. Na webových stránkách P2P půjček naleznete zkušenosti aktivních klientů. Dále existují webové stránky P2P půjčky zkušenosti, na kterých klienti naleznou srovnání P2P půjček a klient si poté může vybrat tu nejlepší a nejvýhodnější pro něj.

P2P půjčky nabídka

Přestože se jedná o fenomén několika posledních let, i v České republice již najdeme zástupce, kteří nabízejí tyto druhy půjček. Nejznámějším zprostředkovatelem je nepochybně Zonky.cz. Další jsou například: Bankerat, Žlutý Meloun nebo Mintos.