Za prací v Německu jezdí již desetitisíce Čechů | VímVíc.cz

Za prací v Německu jezdí již desetitisíce Čechů

24. 09. 2019

Vyjet za prací za hranice už dnes není nic výjimečného. Díky spolehlivé pracovní agentuře jste navíc bez rizika, že zůstanete sami a bezradní v cizím prostředí. Nejvíce Čechů míří za prací do Německa. Práce v Německu je dobře ohodnocená a z německé pracovní smlouvy plyne řada výhod. Kdo ovládá alespoň základy němčiny, může si tak slušně vydělat jen kousek od hranic.

Co láká Čechy na práci v zahraničí, a konkrétně v Německu, a v jakých oborech můžete pracovat, i když nemáte nejlepší znalost němčiny? Nejen to se dozvíte v našem článku.

Práce v Německu a plat

Nemusíme si nic nalhávat. Důvodem, proč je tolik Čechů ochotno pendlovat, je z 99 % výše platu. Průměrný plat v Německu je až trojnásobně vyšší než u nás. V roce 2017 byla průměrná hrubá měsíční mzda v Německu 3771 euro, což je v přepočtu necelých 97 000 korun. Přestože je zdanění práce v Německu ještě vyšší než u nás, průměrný výdělek je stále vyšší než v tuzemsku.

V Německu je zákonem daná povinnost, kdy každé dva roky se musí zvednout minimální mzda. Naposledy se zvedla k 1.lednu 2019 a minimální hodinová mzda v Německu aktuálně činí 9,19 euro. Základní plat v Německu se tak může rovnat platu nižších manažerů u nás. Ačkoliv jsou vysoké rozdíly i v rámci Německa, i v méně bohatých regionech se průměrný plat pohybuje kolem 3 000 euro.

Možnost dojíždění za prací

Pro mnoho lidí je práce v zahraničí tabu, protože se nechtějí stěhovat od rodiny, přátel a jít sami do neznámého prostředí. Proto mnoho Čechů volí variantu, kdy za prací pouze dojíždí. Což do Německa není žádný problém. Pro Čechy žijící v pohraničí je to kolikrát bližší varianta, než dojíždět do většího města v Čechách. Není to ovšem jediná možnost.

Někteří zaměstnavatelé poskytují i ubytovací prostory svým zaměstnancům, kteří musí do práce dojíždět. I to je možnost, která si získala své fanoušky a zaměstnanci tak dojíždí zpátky do Čech na víkendy.

Práce v Německu bez jazyka

Ano, i to je možné. Samozřejmě vždy se vám budou hodit nějaké základy pro vaše samotné pohodlí, ale nemusíte se bát, že bez jazyka to nejde.

Pokud byste se ucházeli o nějakou kvalifikovanou práci v nadnárodní korporaci, a rádi byste pracovali v oblasti managementu, obchodování, financí, IT apod., často vám postačí angličtina. Většina programů je v angličtině a stejně tak většina hovorů probíhá v anglickém jazyce.

Zaměstnání ale seženete i pokud neoplýváte tituly a čeština je vám jediným blízká. Nekvalifikované práce v hotelnictví, gastronomii nebo ve fabrikách jsou zpřístupněné i jazykově nenadaným. Při pobytu v ryze německém prostředí vám můžeme garantovat, že po nějaké době v tamním prostředí jazyk zkrátka pochytíte, a díky tomu můžete pomýšlet i na povýšení a lepší práci.

Kam jezdí Češi za prací do Německa?

Nejvíce Čechů volí práci v pohraničí a pracují jako tzv. pendleři. Pro pendlery je nejpopulárnější práce v Německu v Sasku či Bavorsku a ve městech jako Cham, Schwandorf nebo Marienberg. Do větších měst tolik Čechů nemíří. Jediné velkoměsto, kde je vyšší počet Čechů-pendlerů, je Mnichov.

Ti, co zůstávají v Německu trvale, volí i další větší města, jako Berlín, Hamburg, Drážďany nebo Norimberk.

O jaké pozice je zájem?

Šanci uspět má skutečně každý. Od vysoce kvalifikovaných manažerů, po studenty brigádníky, kteří chtějí zapracovat na svém životopise. A v jakých oborech najdeme Čechy nejčastěji? Mezi ženami jsou populární práce pečovatelské nebo ve zdravotnických zařízení na asistentských pozicích nebo zdravotní sestry. Mezi muži převažují profese, jako řidič kamionů, pracovník pro zásilkové služby a jiné technické práce, například ve strojírenství. Studenti volí letní brigády v gastronomii nebo v hotelnictví.

Strojní průmysl má perspektivu

Poptávka po zaměstnancích ve strojním průmyslu je stále vysoká. Pracujte jako CNC obráběč, technik, mechanik, elektrikář nebo třeba svářeč v některém z velkých provozů nebo v lokální rodinné firmě. Za prací do Německa jezdí již desetitisíce Čechů, tak proč zůstávat pozadu. Práce v Německu agentura nabízí dostatek. Jedná se o spolehlivou pracovní agenturu, která si svých klientů váží a dbá o jejich zájmy.

Německá pracovní smlouva je plná výhod

Jako zaměstnanec strojního průmyslu si v Německu vyděláte 2100 až 2400 eur měsíčně. Díky agentuře také získáte příplatek na dopravu a ve smlouvě vám nebude chybět 5 týdnů dovolené. Práce se vám samozřejmě započítá do důchodu, a tak se nemusíte bát, že se o vás stát ke stáru nepostará. Německé firmy svým zaměstnancům také nabízejí nejrůznější benefity. Můžete si také požádat o vyplácení záloh agentura vám také poradí se smlouvami a dalšími dokumenty, které budete potřebovat vyřídit.

Práce v Německu není jen pro odvážné

Ještě stále váháte? Oprašte svoji němčinu a vyrazte na zkušenou do Německa. Ať už se rozhodnete dojíždět do příhraničí, nebo dáte přednost pozici daleko od hranic, nebudete litovat. Získáte stabilní úvazek na HPP a jistotu férového výdělku každý měsíc. Největší zájem je o pozice obsluha CNC strojů, strojní mechanik / seřizovač a další technické pozice. A pokud jste nenašli pozici, která by vám sedla do životopisu, napište si o ni. Pomůžeme vám najít místo, které bude odpovídat vaší kvalifikaci a vy se tak budete do práce konečně těšit.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Nastartuj kariéru Jak být úspěšný