Únorový pád akcií – Je čeho se obávat? | VímVíc.cz

Únorový pád akcií – Je čeho se obávat?

14. 03. 2018

Někteří už netrpělivě čekali na pokles akciových titulů, jiní se trochu zděsili, když přišla únorová korekce. Pravdou je, že loňský rok nezaznamenal na akciových trzích žádný pokles a byl brán jako velmi výjimečný, jelikož byly akcie každý měsíc v plusových číslech. Nebyla to úplně standardní situace a korekce jsou v podstatě pro trh zdravé. Můžete nakoupit levněji a počkat si na růst, kdy pak odprodáte. Dalo se tedy očekávat, že každou chvíli už něco takového přijít musí. Během pár dnů se tedy akciové indexy propadly o více než 10 %. Je to už hodně a máme se obávat do budoucna nebo se jedná o běžný výkyv?

Akcie

Co přesně se na trzích stalo?

Většina investorů si vlastně hodně ulevila, jelikož ten tlak na ceny akcií byl již neúnosný. V podstatě se projevila skutečnost, že pokud je něco hodně drahé, zákonitě se to musí zlevnit. Analytici se shodují v názorech na to, že hlavním spouštěčem bylo vyjádření amerického FEDu ke zvyšování základních sazeb. Je hodně pravděpodobné, že může dojít až k trojnásobnému zvýšení. Navíc jeho nový šéf Jerome Powell naznačil, že se sazby mohou zvyšovat ještě rychleji, pokud bude dobrý výkon současné ekonomiky.

Hlavní spouštěč byl americký FED, který plánuje až trojnásobné zvyšování sazeb.

Dluhopisy a měny mimo dosah korekce

Dluhopisy na únorovou korekci vůbec nezareagovali. Jejich výnosy jsou stále spíše v záporných číslech. A tato situace ještě nějaký ten měsíc potrvá vzhledem k plánovanému zvýšení sazeb. Evropská ekonomika sice naznačuje ukončení kvantitativního uvolňování, ale meziroční inflace v měnové unii okolo 1,2 %, hovoří spíše pro odklad zvyšování sazeb až na rok 2019. Měnové trhy byly rovněž celkem neutrální. Až na americký dolar, u kterého se konečně změnil kurz ČNB a zastavilo se klesání vůči koruně. Za poslední rok ztratil téměř pětinu hodnoty.

Dluhopisy byly trochu mimo dění celé aktuální situace na trzích a americký dolar konečně přestal klesat vůči české koruně.

Co ještě způsobilo propad cen akcií?

Ceny akcií začaly klesat hned od začátku února. Jednalo se určitě i o reakci na technické faktory. Ekonomický růst je více než dobrý, a přes 70 % amerických firem dosáhlo lepších výsledků, než jaké původně očekávaly. V polovině února navíc akcie část ztráty dohnaly.

Na konci měsíce se však odehrála ještě situace na politické scéně a konkrétně se jedná o Donalda Trumpa a Vladimira Putina. Zprávy nejsou moc pozitivní, jelikož Trump zavedl vyšší cla z oceli, a to bude mít velký dopad na mezinárodní obchod. Putin se vyjádřil na téma nových raket, které mohou zasáhnout libovolné místo na Zemi. Akcie na to reagovaly opět dalším poklesem. Situace na trzích v podstatě smazala lednové zisky. V zásadě se dá ale říci, že pokud je pokles do 20 %, tak jsme stále v býčím trhu a je to přirozená korekce. Pokud by nastal prudší pokles, už by nebylo něco v pořádku. Nic takového se ale zatím nechystá.

Máme nižší nezaměstnanost oproti německu a celkově se nám ekonomicky velmi dobře daří.

Česká republika a ČNB

Naše země si vede celkem dobře v porovnání s ostatními státy v rámci EU. Dokonce svým růstem porážíme suverénně o 4,5 % celou Evropskou unii. Nezaměstnanost máme nejnižší okolo 2,3 % a jsme před Německem, které je na výsledku 3,6 %. Jelikož je i inflace nad cílem centrální banky (2,2 % místo 2 %), tak se dalo i trochu předpokládat, že Česká národní banka zvýšila svou základní sazbu na 0,75 %. V průběhu letošního roku se dá očekávat zvýšení až na 1 %.

Podívejte se také na článek o investování do akcií.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Start kariéry Úspěch v kariéře