Smlouva o půjčce – zvládnete ji i sami | VímVíc.cz

Smlouva o půjčce – zvládnete ji i sami

09. 05. 2018

Každý člověk aspoň jednou v životě zažil situaci, že někomu půjčil pár stovek a dotyčný peníze nevrátil, ani nedal najevo, že se k tomu chystá. V takových situacích by pomohla smlouva o půjčce. Snadno ji zvládnete napsat sami.

Smlouva o půjčce

Co je psáno, to je dáno

 • Jméno a osobní údaje obou dvou zúčastněných stran s informací kdo komu půjčuje
 • Co je předmětem výpůjčky, v jakém množství, stavu a další specifikace
 • Jaká bude případná odměna / cena za půjčení
 • Datum do kdy a způsob, jakým má být výpůjčka vrácena
 • Co se stane v situaci, když vydržitel věc nebo peníze nevrátí podle sjednaných podmínek – tento bod je velmi důležitý, protože to je v podstatě vaše páka a motivace pro toho, kdo si od vás něco půjčuje, danou věc nebo peníze vrátit, obvykle se uvádějí úrokové sazby
 • Datum, místo a podpisy (podpisy nemusí být ověřené, nicméně se to doporučuje, ověření jednoho podpisu na místech státní správy Czech Point, která poskytuje i Česká pošta, stojí 30 korun
Smlouva o půjčce peněz je velmi jednoduchá a nemá závazně určenou formu. Stačí jen, když dodržíte všechny náležitosti a ideálně necháte ověřit podpisy.

Notář je dražší, ale ušetří spoustu starostí

V případě, že si na sepsání smlouvy sami netroufnete nebo si chcete ušetřit starosti, v případě problémů, návštěva notáře se určitě vyplatí. Notář totiž přidá ke smlouvě tzv. doložku vykonavatelnosti. Ta vám zajistí, že pokud by člověk, kterému jste něco půjčili, peníze nesplatil nebo danou věc nevrátil podle dohodnutých podmínek, stává se z nedodržení smlouvy pravomocné vykonavatelné rozhodnutí (v tomto případě exekuční titul). Nebudete muset podstoupit zdlouhavé a nákladné tahanice u soudu, ale rovnou budete moci podat návrh na nařízení exekuce.

Částku, kterou zaplatíte notáři, určují pevně stanovené tarify, které se odvíjejí od hodnoty půjčované věci nebo výše půjčované finanční částky. Pokud půjčka nepřesáhne 100 000 korun, odměna notáři z ní bude činit 2 % (minimálně však 1000 Kč). Z milionu zaplatíte 0,6 %, což je 6000 korun. O něco levněji vás vyjde advokát, který ale nezajistí doložku vykonavatelnosti.

Pokud si necháte napsat smlouvu o půjčce u notáře, automaticky k němu bude doložka vykonavatelnosti. Pokud nedostanete své peníze zpět, můžete požádat o exekuci, aniž byste se museli soudit.

Úrokové sazby

Když půjčíte kamarádovi jednorázově určitou částku, třeba aby mohl například uhradit poplatek za smlouvu o půjčce, na který zrovna nemá peníze, úrok po něm s největší pravděpodobností nechcete. Patří k dobrým zvykům, že kamarád peníze vrátí a přidá k tomu pozvání na večeři nebo lahev kvalitního vína. Pokud se úrokové sazby sjednávají, řídí se takzvanými dobrými mravy. Obecně platí, že úroky by neměli přesáhnout výši zapůjčené částky a dlužník může zaplatit maximálně dvojnásobek půjčeného obnosu.

Jiná situace ale nastává, pokud se celá věc dostane k soudu. V této chvíli se začíná uplatňovat zákonem stanovený úrok z prodlení, což je úrok z úroku. Jejich výši stanovuje Česká národní banka v podobě repo sazby.

U nižších částek a při půjčkám rodině či přátelům se úrokové sazby obvykle neuplatňují. Pokud ano, neměly by přesáhnout výši půjčeného obnosu.

Než dojde na soud

Dostali jste se do situace, kdy se půjčka stále nevrací a vaše upomínky zůstávají bez odpovědi? V tu chvíli je na čase přizvat advokáta. Ten musí poslat předžalobní výzvu. Pokud by totiž došlo k soudu, předžalobní výzva vám zajistí, že nebudete platit soudní výlohy a náklady na řízení. Velmi často se stává, že oficiální dopis dlužníka natolik vyděsí, že své peníze dostanete rychle zpátky nebo se dotyčný snaží domluvit na smírném řešení. Advokáti se shodují, že nemá příliš smysl se soudit o částky nižší než 5000 korun. Soudní poplatek za klasickou žalobu činní 1000 korun a náklady na soudní řízení platí strana, která soud prohrála.

Důležité pojmy

 • Zápůjčka (dříve půjčka) – může a nemusí být úplatná (úrokové sazby), peněžitá
 • Zapůjčitel (dříve věřitel)
 • Vydržitel (dříve dlužník)
 • Splatnost – pokud ve smlouvě není uvedena, je nutné smlouvu vypovědět (výpovědní lhůta je stanovena zákonem na 6 týdnů)
 • Splátky – pokud se zápůjčka nevrací najednou ale ve splátkách, má zapůjčitel právo od smlouvy od smlouvy odstoupit
článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Pracovní právo