Proč mají v Africe třikrát více stolice? | VímVíc.cz

Proč mají v Africe třikrát více stolice?

01. 12. 2017

Dočetl jsem se, že průměrné množství stolice vyloučené za den se u Evropanů pohybuje v rozmezí 100–200 gramů při celkové době trávení šedesáti až sedmdesáti hodin. Taková data může odhalit i vyšetření střev. U průměrného Afričana se však hmotnost blíží k 500 gramům při celkové době trávení třiceti hodin. U některých divokých jihoamerických kmenů se jedná dokonce až o jeden kilogram.

Proč mají v Africe třikrát více stolice?

U afrických domorodých kmenů byl zaznamenán nulový výskyt kolorektálního karcinomu. Souvisí to nějak s množstvím stolice? A co dělá Afričan jinak, když vylučuje o tolik více a nedochází ani na vyšetření střev?

Strava Afričana

Afričan žijící původním způsobem života jí úplně jinou stravu než my v Evropě. Nejí žádné průmyslově zpracované potraviny. Konzumuje převážně celozrnné obiloviny, zeleninu a ovoce (mango, kaki) a hodně koření. Tyto potraviny obsahují velké množství vlákniny a mají blahodárné účinky na tělo (šafrán).

Když se živíte hlavně potravinami, které neobsahují vlákninu, jako jsou živočišné produkty (tj. hovězí, vepřové, ryby, kuřata, sýry, mléko atd.), tuky (tj. např. máslo či olej), alkohol a vysoce rafinované obiloviny (tj. např. bílý chléb, sladké pečivo), pak zbude jenom málo k tvorbě stolice s dostatečným objemem.

Vláknina je prvním požadavkem pro zdravou funkci střev.

Vláknina je prvním požadavkem pro zdravou funkci střev. Vlákninu, řadu nestravitelných komplexních uhlohydrátů, obsahují rostlinné potraviny (především ovoce jako kaki či zmíněné mango). Poté, co jsou v tenkém střevě vstřebány všechny rozložitelné složky získané ze strávených tuků, bílkovin a uhlohydrátů, společně s vitamíny a minerály, zůstává nestravitelná vláknina (spolu s velkými množstvím přátelských mikroorganismů), která vytváří objem zbývající stolice. Tato vláknina je schopna vázat vodu a tak zvětšovat ještě více objem stolice. Platí rovněž, že čím více potravin a nápojů zkonzumujeme, tím větší je střevní obsah, čímž se zvětšuje jak objem stolice, tak četnost jejího vylučování.

Díky velkému obsahu vlákniny chodí Afričan na velkou častěji a tím stále čistí obsah střev. Vláknina zároveň pomáhá z těla odvést škodlivé látky. Pokud chodíme na velkou méně často, dochází k zahnívání obsahu střev, tvorbě přischlých usazenin, množení nežádoucích bakterií a vzniku toxinů, které přes střevní stěnu přecházejí do krve a otravují celé tělo.

Život Afričana

Ano, život Afričana se liší i v mnoha dalších oblastech. Například chodí především pěšky, celkově se mnohem více hýbe a strava obsahuje z velké části ovoce a zeleninu, především africké zralé mango. Není to stejné mango, které známe z obchodů. Africké mango, jinak známé také pod názvem divoké mango, má řadu blahodárných účinků na zdraví. Mimo jiné se řadí mezi vhodná jídla při průjmu, mango má příznivý efekt na funkčnost trávicího traktu. Další vhodné jídlo při průjmu je například dušená a vařená zelenina.

Afričan je také určitě více na čerstvém vzduchu, méně sedí u počítače, je vystaven méně hluku a dalším znečištěním, chodí více bos, tráví více času aktivitami s ostatními. Možná je vystaven méně stresu, nespěchá tolik, netlačí ho budgety a dead-liny. Může mít toto všechno vliv i na stolici? Nevím, možná. A na zdraví? Určitě. Souvisí stolice se zdravím? Já myslím, že ano.

Chůze, běh i další pohyb zvyšuje peristaltiku střev a usnadňuje a zpravidelňuje tak vylučování.

Tip: Podpořte správnou funkci střev také sportovními doplňky stravy. Na e-shopu Myprotein je pořídíte za skvělé ceny. Stačí na nákup uplatnit Myprotein slevový kód.

Mám tedy chodit na velkou stejně často jako Afričan?

To neříkám. Žijeme dosti odlišným způsobem a stejně už žít asi nikdy nebudeme. Ani by to podle mě nemělo být naším cílem. Můžeme se ale určitě zamyslet nad tím, co nám naše stolice říká o našem zdraví.

Podle mě je naše strava a trávení v pořádku, pokud je naše stolice přiměřeně měkká a snadno prochází ven, bez bolesti nebo úsilí. Jestli je to 3× denně, nebo 1× za 2 dny je podle mě potom docela jedno, každý jsme jiný. Pokud je ale naše stolice tvrdá a těžce ji vylučujeme, zkusme změnit stravu či zvýšit pohyb a získejme více zdraví a tak i radosti do života. Velké množství vlákniny obsahuje zelenina a ovoce, nejlépe syrová. Důležité je zařadit třeba amarant, luštěniny a méně živočišných potravin. Amarant je málo známá pseudocereálie. Chcete-li si být při nákupu ovoce jisti, jak si vybrat například zralé mango, podívejte se do našeho článku.

Více o stolici a o tom, jak být fit rozebírá autor tohoto článku ve videokurzu „Fitkoučink – Jak být víc fit“ zde na VimVic.cz .

O autorovi: 

Podnikatel, meditátor a kouč. Rád experimentuje: držel 30denní půst, vyzkoušel různé výživové směry, studoval alternativní medicíny, praktikoval různé meditace, přečetl hodně knih. To, co vyzkoumal a co funguje, rád předává dál. Na VimVic.cz učí kurzy Fitkoučink a Vědomý sport.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Start kariéry