Pro jaké pozice je těžké najít zaměstnance? | VímVíc.cz

Pro jaké pozice je těžké najít zaměstnance?

10. 09. 2018

Český pracovní trh je v situaci, která se nelíbí většině zaměstnavatelům. Přesto některé firmy, regiony či obory mají větší problém s obsazením volných pracovních míst. Jaká místa to jsou a v jakých městech lidé pobírají nejvyšší mzdu, se dočtete v tomto článku.

Pro jaké pozice je těžké najít zaměstnance?

Krize na trhu práce

Nejedná se o nic nového. Rekordně nízká míra nezaměstnanosti trápí mnohé zaměstnavatele. Na trhu práce si nemohou vybírat, neboť na úřadu práce je v tomto okamžiku evidováno méně uchazečů o zaměstnání, než kolik je nabízeno volných pracovních míst. Takový stav logicky vede k poptávce po zaměstnancích ze zahraničí, zájem je také nově o maminky na mateřské dovolené, důchodce či vězně.

Zájem o potenciální zaměstnance vedle jiných faktorů dopomohl k růstu průměrné mzdy. Rekordy začala trhat již na konci minulého roku, kdy poprvé ve své historii atakovala hranici 30 tisíc korun.

Zaměstnavatelé se musí ohánět. Rekordně nízká míra nezaměstnanosti je noční můrou mnoha firem.

Rozhodují druhy profesí i konkrétní regiony

I když je krize na pracovním trhu všudypřítomná, na některé pozice je obzvláště obtížné najít zaměstnance. Zpravidla se jedná o technické obory. Řeč je především o elektrikářích, svářečích, kvalitářích výroby, konstruktérech, truhlářích a mnoha dalších. Na některé technické pozice mohou mít společnosti vyvěšené inzeráty v řádu několika měsíců, půl rok není výjimkou.

Situace se také liší dle regionu. Technici často utíkají za prací do Prahy, Moravskoslezkého kraje anebo do Německa. Právě práce v Německu se zaměstnancům z Čech líbí nejvíce. Plat je tam několikanásobný, do práce zaměstnanci přitom mohou z některých oblastí denně dojíždět.. V konečném výsledku to znamená lepší plat blízko domova a tím pádem podstatně vyšší kupní sílu takové domácnosti.

Techniky pracovní podmínky u českých zaměstnavatelů táhnou často do Prahy, Moravskoslezkého kraje nebo Německa.

Praha přetahuje kvalitní zaměstnance

Firemní benefity, o kterých se zaměstnancům nejen na technických pozicích v minulosti pouze zdálo, jsou nyní téměř běžné. Společnosti se snaží potenciálním zaměstnancům nabídnout více, než dokáže jejich konkurence. Potíž je ale v tom, že téměř každého uchazeče stále nejvíc zajímá výše mzdy.

Menší regiony často nemohou soupeřit s Prahou, která nabízí v některých případech i dvojnásobný plat. Pro některé pozice zejména v technologickém odvětví v mimopražských regionech končí běžné mzdy zaměstnanců tam, kde platy v Praze teprve začínají.

Vyšší platy v Praze lákají zaměstnance do hlavního města. Výše mzdy je stále pro mnoho zaměstnanců rozhodujícím faktorem.

Hledám práci Kde začít?

Pokud hledáte práci, množství inzerátů na stránkách s nabídkami práce je teď opravdu veliké. Jestliže chcete být dobře ohodnoceni, je samozřejmě dobré věnovat se oboru, o který je v současné době největší zájem. A to jsou právě zmiňované technické obory. V některých firmách dokonce nabízejí těm, co hledají práci, zaškolení zdarma, je požadována minimální praxe, někdy dokonce žádná.

Jestliže vám nedělá problém dojíždění, nejlepší situace je v Praze a následně na Brněnsku a Ostravsku. Od posledních dvou zmíněných se už tolik neliší platy v Ústecku nebo Olomoucku. Nejvyšší mzdové rozdíly nalezneme mezi Prahou a zbytkem Čech.

Praha nabízí nejvyšší platy, hned za ní je Brněnsko a Ostravsko.

Dobrá práce není vždy dobře oceněna

Praha ale není bezproblémová. Dělnické pozice jsou často problémem také v hlavním městě. Odborníci ve svém oboru jsou v Praze velmi dobře placeni a je lehčí je pro danou pozici tzv. přetáhnout. Dělnické profese nebývají ale diametrálně odlišně ohodnoceny napříč regiony.

Úřad práce v Praze má zájem o stavaře a těžaře. Problematickými obory jsou také logistika a skladování, včetně výroby. Velká poptávka je po uklízečkách a pomocnících, ať už se jedná o hotelové komplexy, samotné domácnosti nebo různé firemní objekty. Platy ve veřejné sféře odrážejí i zájem lidí o tyto pozice. Není se čemu divit, že chybí lidé i ve školství, ale i celníci či policisté. Armádní a vězeňské složky také nejsou zdaleka plně obsazeny zaměstnanci.

Úřadu práce v hlavním městě Praze se nedaří obsadit množství pozic, včetně těch učitelských nebo policejních.

Změna zaměstnání? Proč ne zahraničí?

Karlovarský kraj a zdejší úřady práce mohou potvrdit, že míra nezaměstnanosti je opravdu na nízkých hodnotách a není obtížné najít dobrou práci. Před dvěma lety nemohl úřad práce nabídnout více pracovních míst než necelé 4 tisíce. O rok později jich nabízel o tisíc pět set více. Letos nabývá rekordních hodnot a volných pracovních míst je dvojnásobně více oproti roku 2016, tedy něco málo přes 8 200.

Množství obyvatel tohoto kraje přitom pracuje v sousedním Německu. Pokud by měly v myslích potenciálních zaměstnanců rozhodovat pouze mzdy, Německo je pro každého jasná volba. Situace v Plzeňském kraji se velmi podobá té v Karlovském. Zájem je především o policisty a strážníky. Vysoká poptávka je také v oborech gastronomie a fyzioterapie.

Obyvatelé Karlovarského a Plzeňského kraje často utíkají za lepší mzdou do Německa.

Práce v Praze? Ne, raději v Budějovicích!

Existuje minimálně jedna pozice, na kterou se budou hlásit v Českých Budějovicích i Pražáci a budou mít vidinu vyššího výdělku. Tou je specialista telefonického prodeje. Na této pozici si v Praze vydělají zaměstnanci nanejvýš o tisícikorunu méně, než je tomu v případě základu v jižních Čechách.

Ve Zlínském kraji si stěžují na nedostatek zdravotníků. Není se čemu divit. Například v Rakousku si sestra může při zkráceném pracovním úvazku vydělat stejně, jako sestra zaměstnaná na plný úvazek v Čechách. To si pak člověk dobře rozmyslí, o jaké pracovní místo se bude ucházet.

České Budějovice nabízejí specialistům telefonického prodeje vyšší mzdu než firmy v hlavním městě.

Jak najít práci? Co třeba Brno?

Ideálním místem pro práci se může, alespoň v rámci některých oborů, zdát Brněnsko. Brněnské mzdy dohánějí ty pražské a to například u pracovníků v logistice či obchodu. Vyrovnávají se také platy osobám pracujícím v informačních technologiích nebo výše zmíněných zdravotníků.

Situace na trhu bydlení navíc značně nahrává druhému největšímu městu, neboť v Praze jsou byty předražené, ne každý si může dovolit vlastní bydlení a trh s nemovitostmi je ve špatné kondici. Server Numbeo.com dokonce v roce 2016 přišel s žebříčkem, na kterém se Brno umístilo nejen před Prahou, ale i Londýnem, americkým LA, či Bruselem. Alespoň co se porovnání 7 kritérií týče: kupní síla, bezpečnost, úroveň zdravotní péče, cena nemovitostí, index spotřebitelských cen, čas strávený dopravou po městě a míra znečištění ovzduší.

I dle serveru Numbeo.cz a jeho žebříčku může být Brno lepším místem k žití než je Praha, ale i jiné evropské metropole.

Některé kraje mají velké potíže

Problémy hlásí také Ostrava. V regionu je rostoucí trend nabídky volných pracovních míst, na které zástupy lidí rozhodně nečekají. Absolventi utíkají do dvou největších českých měst. Zaměstnavatelé se snaží nabízet nadstandardní benefity, jejich problémy to ale často nevyřeší.

Pardubický kraj se zase pere s tím, že nabídky práce umějí firmy často vytvořit jen v krajském městě. Hlavními odvětvími jsou zde obchod a služby či výroba dopravních prostředků, včetně stavby lodí a člunů. Právě tento kraj má nejnižší míru nezaměstnanosti v zemi, která se pohybuje pod dvěma procenty. Zájem je tu například o technology, osoby pracující ve zdravotnictví nebo ve školství.

Zaměstnavatelům tak občas nezbývá, než vozit zaměstnance z okolních oblastí do práce na jejich náklady.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Start kariéry Úspěch v kariéře Personalistika a HR