Překvapivá mapa států USA podle HDP! | VímVíc.cz

Překvapivá mapa států USA podle HDP!

04. 10. 2019

Spojené státy americké jsou stále podle nominálního HDP nejsilnějším státem světa, ačkoliv Čína už jim silně šlape na paty. Amerika je známá svým vyspělým průmyslem, zemědělstvím a úspěchy ze světa vědy a výzkumu. Spojené státy ovšem nejsou jen New York nebo Los Angeles.

Mapa států USA HDP

Prozradíme vám základní údaje o vzniku USA a kompletní seznam států USA podle abecedy a ukážeme vám, jak si vedou jednotlivé státy USA v žebříčku HDP.

Základní údaje - Amerika

Amerika, Spojené státy americké nebo USA. Všechny tyto názvy označují demokratickou federativní prezidentskou republiky, která leží na území Severní Americe. Má dva přímé sousedy, na severu Kanadu a na jihu Mexiko. Spojené státy tvoří 50 států a 1 federální distrikt, kde sídlí prezident USA, Kongres a Nejvyšší soud a je zároveň hlavním městem, Washington D.C. Spojené státy drží 3.místo ve žebříčcích, jsou třetí největší zemí na světě a třetí nejlidnatější zemí světa. První v žebříčku je Čína a druhá je počtu obyvatel Indie. V roce 2018 byl počet obyvatel USA 327,2 milionu lidí.

Státy USA podle abecedy

Seznam všech státu USA včetně šesti závislých území:

 • Státy:
 • Alabama, Aljaška, Arizona, Arkansas, Coloradu, Connecticut, Delaware, Florida, Georgije, Havaj, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Jižní Dakota, Jižní Karolína, Kalifornia, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, New York, Nové Mexiko, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pensylvánie, Rhode Island, Severní Dakota, Severní Karolína, Tennessee, Texas, Utah, Vermont, Virginie, Washington, Wisconsin, Wyoming, Západní Virginie.

 • Nezávislá území:
 • Portoriko, Severní Mariana, Guam, Americké Panenské ostrovy, Americká Samoa, atol Palmyra

Překvapivá mapa států usa podle hdp - chicago

Vznik USA

Před vznikem Spojených států amerických byla Severní Amerika častým terčem kolonizátorů. Východní pobřeží se pokoušeli obsadit Nizozemci, Francouzi, ale největší úspěch zaznamenali Britové. Později obsadili i území, které bylo pod nadvládou Nizozemska či Francie a do roku 1773 vytvořily na východním pobřeží 13 kolonií.

Už během této doby se ale začala formovat v Americe touha po svobodě a samostatnosti. Místní obyvatelé se chtěli oprostit od sekularizačních snah, které v té době vládly v Evropě a chtěli založit stát, pro který bude náboženská tolerance a svoboda klíčovým rysem společnosti. V roce 1775 vypukla otevřená válka mezi koloniemi a Velkou Británií, která je známá jako Válka za nezávislost. Ačkoliv válka byla oficiálně ukončena až v roce 1783, kdy Velká Británie uznala nezávislost Spojených států amerických, už 4. července 1776 byla vydána Deklarace nezávislosti, která vyhlašovala vznik Spojených států Amerických. V čele s prvním americkým prezidentem Georgem Washingtonem tak začala nová etapa, díky které vznikla jedna z nejsilnějších ekonomik světa.

USA a HDP

V nominálních hodnotách si Americká ekonomika stále vede nejlépe. V těch reálných už ji ale předčila Čína. Přesto je Amerika stále ekonomickou velmocí a možná vás překvapí, které státy v rámci USA jsou nejbohatší a které naopak nejchudší. Kdo je na tom nejlépe a kdo nejhůře? Pojďme se podívat.

HDP

HDP je zkratka pro Hrubý domácí produkt a je to ukazatel, díky kterému můžeme měřit celkovou peněžní hodnotu statků a služeb, které byly vyprodukovány v určité zemí nebo území za nějaké období. Tímto obdobím bývá obyčejně jeden rok. Díky HDP tak můžeme měřit, jakým směrem se ubírá ekonomika států. V ČR například v posledních letech můžeme vidět, že HDP stoupá a tak se ekonomika ČR zlepšuje.

HDP se uvádí buď v nominální nebo reálné hodnotě. Nominální hodnota se řídí podle běžných skutečných cen. Reálná hodnota HDP počítá s věcmi jako je například inflace a HDP tak přepočítává na ceny reálné, aby mohly být více srovnatelné.

Státy USA podle HDP

Po několik let se na pozici nejbohatšího státu drží Kalifornie. Za Kalifornií se drží Texas, který je zároveň druhým největším a nejlidnatějším státem na území USA. Bronzová příčka patří New Yorku, který je nejlidnatějším státem a často bývá nazýván metropolitním centrem světa. Na opačném pólu jsou státy Wyoming, Montana a Vermont. Přinášíme vám kompletní seznam států USA podle HDP. Na prvních deseti příčkách vám přinášíme k porovnání nominální HDP dalších zemí (údaje jsou z roku 2013):

 1. Kalifornie ($2.97T) - Spojené Království ($2.81T)
 2. Texas ($1.78T) - Kanada ($1.73T)
 3. New York ($1.70T) - Korea ($1.66T)
 4. Florida ($1.04T) - Mexiko ($1.20T)
 5. Illinois ($868B) - Nizozemí ($910B)
 6. Pennsylvania ($798B) - Saudská Arábie ($770B)
 7. Ohio ($680B) - Švýcarsko ($709B)
 8. New Jersey ($634B) - Taiwan ($603B)
 9. Georgia ($595B) - Švédsko ($555B)
 10. Massachusetts ($577B) - Polsko ($550B)
 11. Virginia
 12. Michigan
 13. Washington
 14. Maryland
 15. Indiana
 16. Minnesota
 17. Colorado
 18. Tennessee
 19. Wisconsin
 20. Arizona
 21. Missouri
 22. Louisiana
 23. Connecticut
 24. Oregon
 25. Alabama
 26. Jižní Karolína
 27. Kentucky
 28. Oklahoma
 29. Iowa
 30. Kansas
 31. Utah
 32. Nevada
 33. Arkansas
 34. Nebraska
 35. Mississippi
 36. Nové Mexiko
 37. Havaj
 38. Západní Virginia
 39. New Hamshire
 40. Delaware
 41. Idaho
 42. Aljaška
 43. Severní Dakota
 44. Maine
 45. Rhode Island
 46. Jižní Dakota
 47. Wyoming
 48. Montana
 49. Vermont

USA - HDP v přepočtu na obyvatele

Je ovšem zajímavé, jak se tabulka rázem promění, pokud si seřadíme státy USA podle HDP na obyvatele. Do popředí se najednou dostávají státy, které se v předchozím žebříčku pohybují spíše na samém chvostu. Je to z ekonomického hlediska logické. Mezi prvními jsou státy s menším počtem obyvatel, protože se celkové bohatství přepočítává na menší počet. V tomto žebříčku na prvních třech místech najdeme tyto státy: Aljaška, Wyoming, Severní Dakota. Kalifornie se v tomto žebříčku drží na 14. místě, New York zabírá 6. příčku a na 11. místě je Texas. Žebříček HDP v přepočtu na obyvatele uzavírají tyto tři státy: Idaho, Jižní Karolína a Mississippi.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Cestování a dovolená