Pracovní prostředí budoucnosti? Trendy a technologie z firmy CAPEXUS | VímVíc.cz

Pracovní prostředí budoucnosti? Trendy a technologie z firmy CAPEXUS

29. 04. 2019

S generací mileniálů a jejich rostoucím vlivem ve společnostech se značně promění pracovní prostředí. Jaké trendy a technologie budou dle firmy CAPEXUS běžnou součástí našich životů v několika následujících letech?

Pracovní prostředí budoucnosti? Trendy a technologie z firmy CAPEXUS

Kdo jsou vlastně mileniálové

Jedná se o generaci, která dospívala na přelomu 21. století. Existenci prvního ročníku mileniálů datují mnohé zdroje odlišně, veskrz se ale mluví o lidech narozených v roce 1981 a později. Právě přelom století definuje poslední ročník spadající do skupiny mileniálů, tedy ročník 1999. Zároveň se tak jedná o poslední generaci narozenou ve 20. století. Více, než samotná data narození, je ale důležité to, co je pro tuto generaci lidí typické.

Narodila se do rozvoje moderních technologií a mohla vše sledovat zblízka. Oproti předchozím generacím jsou mileniálové mnohem tolerantnější k rozdílům, jsou zvyklí se pohybovat v multikulturním prostředí. Často komunikují s lidmi ze zahraničí přes sociální sítě. Jejich práce není jen práce, ale mnohdy ji považují za součást svého života. Následují své sny, jsou optimističtější a mnohem ambicioznější.

Generace mileniálů je poslední generací narozenou ve 20. století. Mileniálové se narodili v době, kdy se začaly plně rozvíjet moderní technologie.

Trendy bude udávat tato generace

A právě tato generace bude dle výzkumu společnosti Ernst & Young tvořit až 75 % pracovní síly v roce 2025. Pravděpodobně tak kompletně změní pracovní trh a prostředí. Mileniálové jsou tedy tou skupinou, která bude v budoucnu udávat trendy.

Z těchto zaměstnanců se zároveň stanou lidé, kteří budou zastávat vedoucí funkce ve firmě. Jejich vliv tak v budoucnu značně poroste a nabyde na významu. Běžným způsobem práce se hned z několika důvodů stane práce na dálku. Jedním z důvodů je chuť po větší nezávislosti. Roli bude hrát také kombinace vyváženého osobního a pracovního života, tzv. work-life balance.

75 % pracovní síly bude v roce 2025 tvořeno mileniály. Ti budou udávat, jak bude vypadat pracovní prostředí ve společnosti.

Se vším pomůže sofistikovaný software

Trendy vedle mileniálů bude udávat také chytrý software. Rutinní práce tak nebudou muset vykonávat běžní zaměstnanci. Vyřízení e-mailů nebo zpracování účetní agendy bude hlavním úkolem pro sofistikovaný software. Moderní technologie budou v novém pracovním prostředí velmi důležité, neboť pomůžou k interakci s kolegy, kteří pracují mimo kancelář, nebo se vyskytují přímo v jiné zemi.

Důraz na technologie, které pomohou při vzdálené komunikaci mezi zaměstnanci, bude velký. Jak již bylo řečeno, generace mileniálů totiž i kvůli větší chuti po nezávislosti bude často využívat práce na dálku.

Využití moderních technologií, které pomohou v lepší komunikaci mezi zaměstnanci pracujícími na dálku, bude nutností.
Pracovní prostředí budoucnosti? Trendy a technologie z firmy CAPEXUS

Jaké jsou další predikce firmy CAPEXUS

Potřeba vyváženého pracovního a osobního života povede k tomu, že zaměstnanci nebudou tolik stresováni deadliny. Budou moci důkladně přemýšlet nad svými projekty, což bude často vyžadovat také kreativní prostředí.

I nadále budou existovat běžná firemní prostředí, která známe do teď. Stále více se ale zaměstnanci budou setkávat v coworkingových prostorech, či na neformálních i formálních setkáních.

Zaměstnanci budou více pracovat v coworkingových prostorech, kde budou mít čas se zamýšlet nad vlastními projekty.

Trend pevných kancelářských míst ustupuje

Skutečnost, že se lidé mnohem více setkávají právě v coworkingových prostorech, potvrzuje také společnost Deloitte. Zároveň predikuje, že tento trend by měl pokračovat i pro další období. Obliba opaku pevných kancelářských míst sílí i z toho důvodu, že na těchto místech se kolegové a obchodní partneři mohou setkávat v méně spoutaném pracovním prostředí.

Kreativita prostor jim umožňuje rozvíjet své nápady. Výhodou coworkingových prostorů je, že mohou současně vytvářet společenské kontakty napřímo. A všichni víme, že kontakty jsou pro podnikání a kariéru velmi důležité.

Coworkingová prostředí mají mnohé výhody. Jednou z nich je také to, že jsou jako stvořené pro vytváření společenských kontaktů.

Dneska řeknu já, jak to bude

Že se budou na zaměstnance brát větší ohledy a že si budou určovat své pracovní prostředí potvrzuje také Petr Bořuta, marketingový specialista firmy CAPEXUS: „Kancelářské prostředí se plně přizpůsobí nárokům a životnímu stylu zaměstnanců. Ti si sami zvolí, jak pracovní den stráví – zda prací z domova, ve sdíleném hubu ve firmě, v privátním boxu či na ergonomickém pracovním místě."

Požadavky zájemců, kteří chtějí vytvořit specifickou architekturu kanceláří a variabilitu vybavení, jsou patrné již v dnešní době. Výrobci nábytku se v poslední době čím dál více soustředí na tyto trendy. Důraz je často kladen na celkovou ergonomii a variabilitu pracovních míst. Variabilita jde ruku v ruce s trendem pracování na dálku, tedy práce z domova, z nefiremních prostor či přímo ze zahraničí.

Pracovní prostředí bude vytvořeno dle představ, nároků a životního stylu zaměstnanců.

Silný vliv mileniálů

I když se z vysokých nároků mileniálů může zdát, že jejich pracovní morálka je chabá, opak je pravdou. Studie agentury GfK naopak potvrzuje, že tuto generaci lze označit spíše za workoholiky. Mnohem více, než předchozí generace, zajímá mileniály nejen jejich samotná práce, ale také celkový chod společnosti.

Mají zájem vyslechnout si názor nadřízeného. Zpětnou vazbu šéfa týkající se jejich výkonu dokonce oceňují. Pro generaci mileniálů je velmi důležité být součástí týmu. Vědí, že v práci stráví mnohdy více času než se svou vlastní rodinou, a požadují tak příjemnou pracovní atmosféru v týmu, kterého jsou součástí.

Mileniálové bývají často workoholici. Zajímá je chod společnosti, zpětná vazba nadřízeného a chtějí být součástí týmu.
Pracovní prostředí budoucnosti? Trendy a technologie z firmy CAPEXUS

Několik projektů reprezentuje úspěch

Že změna interiérového vybavení kanceláří a celková proměna pracovního prostředí není krátkodobý trend dokazují i kroky některých společností. Své mohou vyprávět zaměstnanci v pražských kancelářích Microsoft. Tam už téměř neexistují pracovní místa přidělená konkrétním zaměstnancům. Naopak slávě se těší co-workingové prostory, uzavřené boxy a designové kreativní zasedací místnosti.

Původně klasická pracovní místa nyní nemají žádného stálého majitele. Daný den na nich může pracovat kdokoliv, lepšímu soustředění napomůže ergonomický nábytek. Možnost nastavit si výšku pracovního stolu je v tomto prostředí téměř nutností. Problémem není ani práce z domova. Kromě toho Microsoft realizoval také výstavbu firemního dětského koutku, ve kterém rodiče najdou i pracovnu. Pro podobnou architekturu se rozhodla také společnost Sodexo nebo Seznam.

Mnoho firem následuje trend variability pracovního prostředí. Pracovní stoly nemají žádného stálého majitele a na místě může pracovat kdokoliv.

Vliv na produktivitu práce

Variablita vybavení má hned několik pozitivních vlivů na práci zaměstnanců. Nejenže roste efektivita a výkonnost pracovníků, zlepšuje se také týmová spolupráce napříč pracovním týmem. Mnohdy navíc firmám ušetří prostor, který mohou využít k jiným účelům.

Své k tomu říká pro magazín E15 Premium také partner ve firmě CAPEXUS, Karel Konečný: „Ve firmě sice pracuje sto lidí, ale když analyzujete jejich provoz, tak zjistíte, že trvale jich je v kancelářích přítomno maximálně šedesát, zbytek přijede jen občas. A to se samozřejmě promítá do designu kanceláří.“

Sdílená pracovní místa mohou mít vliv na efektivitu a výkonnost pracovníků. Takové řešení navíc značně ušetří i prostor kanceláří.

A co trendy pro rok 2030?

Za 12 let budou technologie a smart aplikace běžnou součástí našeho pracovního života. Můžeme se těšit na virtuální klávesnici nebo virtuální podepisování dokumentů? A co když vyhodíme klasické telefony a ušetříme místo na stole tím, že budeme s kolegy hovořit přímo v brýlích? Možná už se nebudeme nudit ani odpovídáním na běžné e-maily, protože to za nás udělá umělá inteligence.

Hledáte v současnosti práci a chcete se přímo podílet na nejzajímavějších českých kancelářích? Podívejte se na nabídky práce společnosti CAPEXUS.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Práva a povinnosti zaměstnanců Start kariéry Uvnitř firem a kanceláří Personalistika a HR Zaměstnání a podnikání