Pracovní pohovor vs. tetování nebo divoký účes? | VímVíc.cz

Pracovní pohovor: znevýhodňuje nás tetování nebo divoký účes?

07. 02. 2019

Opravdu jsou slova tetování a práce přímo protiklady? Žijeme v době plné předsudků a dredy či piercing vás může stát místo, a nebo výstřední zevnějšek v dnešní moderní době nehraje během pracovního pohovoru žádnou roli? Kteří uchazeči to mají bezesporu nejtěžší?

Tetování a práce už nejsou protiklady

Klasický postup pracovního pohovoru

Nejdříve je potřeba vytvořit kvalitní strukturovaný životopis, poté si vybrat pár společností, které si získaly vaše srdce. V první řadě to se zasíláním CV nepřehánějte, není dobré si během telefonátu ani nevybavit, kam jste se vlastně hlásili. S trochou štěstí pak přichází na řadu pohovor a s tímto okamžikem vyvstane i otázka, jak se obléct na pohovor.

Rozhodnutí týkající se oblečení na pohovor a účesu na pohovor jsou teď vašimi nejmenšími starostmi, protože váš zevnějšek může na někoho působit trochu výstředně? Ať už mluvíme o piercingu či dredech. Myslíte si, že slova tetování a práce nejdou příliš dohromady? Je opravdu výstřední zevnějšek v dnešní moderní době problém? Nebo už se po zvolení poslance do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2017 dokážeme přes tyto předsudky povznést?

Máte piercing či tetování? Pak starosti, jaký účes zvolit a jaké oblečení na pohovor se hodí nejlépe, mohou být poněkud bezvýznamné.

Tetování a práce

Mohou vás dredy, divoký účes plný barev, tetování či piercing znevýhodnit na trhu práce? I v současné moderní době si bezpochyby kladete správnou otázku. Ve společnosti stále zůstávají, v mnohých případech i zbytečné, předsudky. Pro lidi s netradičním zevnějškem může být problematické získat práci. Patříte mezi ně?

Pokud se totiž zúčastníte pracovního pohovoru na pozici, která s sebou přináší častý kontakt s lidmi, můžete se setkat s odmítavou reakcí. Důvodem k nepřijetí je především fakt, že se zaměstnavatelé bojí toho, že nejen kolegové, ale i zákazníci, nebudou chovat k netradičně vyhlížející osobě respekt. A to především na pozicích, kdy k danému člověku vzhlížíme. Těmi jsou například lékaři, pracovníci policie, učitelé a další.

Především lékaři, pracovníci policie, učitelé a uchazeči o podobné profese se mohou během pracovního pohovoru setkat s předsudky.

Ti, kteří nejsou zaujatí

Doba se ale postupně mění a ve firmách existují personalisté, kteří po pracovním pohovoru přijmou sestřičku s dredy, lékaře s piercingem v nosu nebo potetovanou policistku. A proč by tomu tak být nemělo, pokud tyto osoby jinak splňují podmínky pro přijetí?! Pacienti a oběti trestných činů si rychle uvědomí, že pokud jim věnují tyto osoby pozornost a pečují o ně, věci týkající se vzhledu jdou stranou.

Dokonalým příkladem je právě již zmiňovaný poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. I přesto, že díky svému vzhledu rozhodně vybočuje z řad poslanců, těší se velké oblibě. Voliči jsou ochotni tolerovat, v některých případech si i oblíbit, netradiční úpravy zevnějšku, pokud člověk překypuje podstatnými schopnostmi. Nehraje roli to, zda se jedná o dredy, tetování na jakékoliv části těla, piercing, obří náušnice, ozdoby hlavy, netradiční účesy a nepřiměřeně dlouhé umělé nehty.

Pokud člověk (i na reprezentativních pozicích) oplývá významnými schopnostmi, lidé jsou ochotni ho tolerovat.
Tetování a práce už nejsou protiklady

Ukažte, co je ve vás

Máte strach, jak by mohl být přijat mezi personalisty na pracovním pohovoru váš vzhled? Můžeme vás částečně uklidnit. Existuje mnoho progresivních společností, které vás možná zpočátku budou soudit, pokud jim ale ukážete vaše odborné znalosti, měkké či tvrdé dovednosti požadované pro danou pozici, máte velkou šanci uspět. V dnešní době hledají společnosti kvalifikované pracovníky a jejich absence je na trhu práce všudypřítomná.

Případy, kdy člověk s tetováním na viditelném místě či dredy projde přes první kolo pracovního pohovoru až ke schůzce s vedením společnosti stále přibývá.

Běžte štěstí trochu naproti

Značnou část vaší image tvoří oblečení. I přes všechny výše zmíněné úpravy zevnějšku můžete udělat dojem právě díky tomu, že si dobře promyslíte, co na sebe na pohovor. Začněte od základů. Ženy by měly zvolit decentní make-up a umírněný výstřih, neměly by to přehánět ani se šperky. Dámský ani mužský parfém by neměl být příliš agresivní.

Na pohovor přijďte včas a odpočatí, před samotným setkáním se vyhněte kořeněným jídlům, konzumaci kávy apod. Při pozdravu, který vám nabídne nadřízený, pevně stiskněte ruku (ale nerozdrťe ji protějšku), dívejte se druhé osobě do očí. Při konverzaci naslouchejte protějšku, neskákejte mu do řeči a používejte spisovný jazyk.

Jsou věci, které můžete ovlivnit a působit dobrým dojmem. Přijďte včas, vyhněte se kořeněným jídlům a ukažte, že si protějšek získal vaší plnou pozornost.

Co na sebe na pohovor

Nebojte se již během pozvání na pracovní pohovor po telefonu nebo přes emailovou komunikaci zeptat, jaký je běžný dress code společnosti. Některé firmy jsou striktní, v jiných panuje uvolněná atmosféra. Některé pracovní pohovory jsou velmi formální, jiné tolik formální nejsou. Pro ženy i muže platí jiná pravidla. Každý dress code má své náležitosti. Častými pravidly upravující způsob oblékání a obouvání v pracovním prostředí jsou tzv. business formal a business casual.

V prvním případě se jedná o styl oblékání s velmi striktními náležitostmi, které dodnes převládají především u manažerských pozic a v určitých odvětvích. Druhý způsob oblékání je více uvolněný, také má ale svá pravidla.

Tím, že se předem zeptáte na to, co na sebe na pohovor, se vyhnete trapné situaci, kdy budete vypadat příliš nekompromisně, nebo naopak nevhodně a příliš neformálně. Ani jedna situace vám nebude hrát do karet.

Tip: Módní kousky vhodné na pracovní pohovor najdete na e-shopu Zalando. Záruku výhodného nákupu vám poskytne Zalando sleva a slevové kupóny.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Práva a povinnosti zaměstnanců Start kariéry Úspěch v kariéře Uvnitř firem a kanceláří Personalistika a HR Zaměstnání a podnikání