Perfekcionista v práci může brzdit i pomoci | VímVíc.cz

Perfekcionista vás může v práci brzdit i vám pomoci

06. 11. 2019

Pracovat s perfekcionistou může být vyčerpávající. Zatímco smysl pro detail a vysoké pracovní nasazení jsou kvality, které ve svých kolezích hledáme, jejich perfekcionismus nám naopak přidělá starosti. Nereálná očekávání způsobují zbytečný stres, konflikty a zpoždění.

perfekcionista, perfekcionismus, šipky

Pokud se je budete snažit přesvědčit, že projekt raději odevzdáte včas nedokonalý, než pozdě dotažený na 100 %, pravděpodobně nepochodíte. Perfekcionismus je běžná vlastnost, a tak je pravděpodobné, že se na pracovišti s kolegou puntičkářem dříve nebo později setkáte.

V našem článku se dozvíte, jaké jsou výhody a nevýhody spolupráce s takovým člověkem a techniky, díky kterým s ním budete moci pracovat efektivněji. Některé z nich vychází z psychologických studií fenoménu perfekcionismu, jiné z našich osobních zkušeností.

Perfekcionista – význam

Až neuvěřitelné množství lidí uvádí v životopisu a na pohovorech perfekcionismus jako svou slabou stránku. Věře nám, že všichni personalisté už z této odpovědi mají osypky. Tím spíše, že většina takových lidí mezi perfekcionisty vůbec nepatří.

Perfekcionista je člověk, který je posedlý přehnanou touhou po dokonalosti. Neodpustí sobě a většinou ani ostatním žádnou chybu. To může vést buď k tomu, že se stane ve svém oboru výjimečným, nebo že ho to úplně zničí. Někdy i obojí zároveň. Díky tomu, že perfekcionisté žijí v neustálém strachu a nespokojenosti, není neobvyklé, že trpí depresemi, úzkostmi, obsedantně kompulzivní poruchou nebo například poruchou příjmu potravy. Dokonce mají všeobecně sklony k sebevražednému chování.

Pokud jste o sobě doteď tvrdili potenciálním zaměstnavatelům, že perfekcionismus je vaše slabá stránka, možná je na čase to přehodnotit. Na někoho to totiž bude působit jako neupřímná fráze a někdo jiný, kdo se třeba už s perfekcionistou v práci setkal, se od vás radši bude držet dál.

Perfekcionismus: výhody a nevýhody

Perfekcionisté jsou většinou velmi organizovaní, analytičtí, přesní a výsledky jejich práce bývají bezchybné. Proto existují činnosti, ve kterých v práci excelují. Bez obav jim můžete svěřit:

  • organizaci (např. akcí, prostředí či dokumentů),
  • úklid,
  • kontrolu či korekturu,
  • plánování.

Pokud dostanete na stůl jejich dokončený projekt, je velmi malá pravděpodobnost, že v něm najdete mezery nebo chyby. Perfekcionista si po sobě vše kontroloval alespoň třikrát. Naopak problém mohou mít s kreativními činnostmi, protože se jim jejich nápady i provedení pravděpodobně nebudou zdát dost dobré, a tak můžete čekat do nekonečna.

Pomalost bývá obecně jednou z největších nevýhod zaměstnanců perfekcionistů. Když něco dělají, dělají to pořádně. Jenomže jejich pořádně má jiné standardy než pořádně jejich nadřízených či kolegů. To často vede k rozbrojům. Jen málo perfekcionistů, kteří se nenaučili své puntičkářství ovládat, je oblíbených v kolektivu.

perfekcionista, perfekcionismus, šipky

Jak na perfekcionistu v práci

Když musíte pracovat s někým, kdo má nereálné nároky a očekávání, není to ideální. Představte si ale, že byste místo něj museli vycházet s člověkem líným a lhostejným, který svou práci jen odbude, nebo ji hodí na vás. To zní ještě hůř, že? Pokud se naučíte s perfekcionistou vycházet, může vám naopak jeho chování být ku prospěchu. Pojďme se podívat na tipy, které vám s tím pomohou.

Zjistěte, s jakým typem perfekcionisty máte čest

Z našich zkušeností vyplývá, že jsou dva typy perfekcionistů. Jedni mají problém s prací začít, protože je spoutává strach z neúspěchu. Pro druhé je nejtěžší úkoly dokončit, protože pořád vidí něco, co by mohli vylepšit.

Oba druhy perfekcionistů spojuje nedostatečná schopnost stanovit si priority a rozdělit si čas tak, aby pracovali na tom, co je důležité a ve chvíli, kdy je to potřeba. Všichni perfekcionisté mají také tendenci rozšiřovat záběr projektů a tím si přidělávat práci. Ale strategie pro překonávání těchto překážek se liší podle toho, jaký typ perfekcionisty váš kolega je.

Lidem, kteří otálí se zahájením práce, pomůže pochopení projektu a rozdělení úkolů na menší části. Ti, kteří nemohou práci dokončit a odevzdat, zase potřebují zdůraznit podstatu úkolu. Bývá pro ně těžké plnit termíny, proto je vhodné průběžně sledovat jejich pokrok a kontrolovat, zda se u něčeho nezasekli.

Nepřistupujte na nerealistická očekávání

Představte si, že po vás váš puntičkářský kolega chce, abyste každý týden napsali pracovní report na stránku A4. Vy ale dobře víte, že pro mapování pokroků, úspěchů a neúspěchů bude úplně stačit, když napíšete stránku za měsíc.

Perfekcionisté mají tendenci dávat rovnítko mezi čas a kvalitu. Proto musíte být zvláště diplomatičtí při vysvětlování toho, proč nad reporty nechcete trávit tolik času. Cílem je vysvětlit kolegovi, že čas, který byste vypotřebovali na psaní rozvleklého reportu, můžete využít mnohem produktivněji, když se budete soustředit na důležitější aktivity. Navrhněte konkrétní aktivity, které mají větší důležitost a vysvětlete, proč pro firmu stránka reportu každý týden nebude přínosná.

Pokud tahle diskuse nepůjde snadno, neberte si to osobně. Snažte se mít na paměti, že každý člověk, včetně vás, má své chyby. Napětí je v kolektivu normální. Když se v práci dostanete do sporu, ještě to neznamená, že vy či váš kolega nejste dobří lidé. Pokud v sobě budete námitky a nespokojenost dusit, způsobí to kolektivu více zla než dobra.

Najděte způsob, skrze který váš puntičkářský kolega dokáže přijmou konstruktivní kritiku. Pokud je to pro něj lepší přes e-mail, aby měl čas si to zpracovat v soukromí a předejít tak defenzivní reakci, respektujte to. Pokud je váš spolupracovník uvědomělý, nakonec přijde a v klidu si o tom s vámi promluví, ač byl třeba zpočátku podrážděný.

Nastavte si hranice

Perfekcionisté mají často problém rozlišit pracovní a osobní život, a to nejen svůj, ale i svých kolegů. Pokud vás ambiciózní kolega workoholik bombarduje jedním e-mailem za druhým a nezastaví ho ani konec pracovní doby, sick day nebo víkend, musíte si stanovit hranice.

Ač jste v pokušení jeho e-maily ignorovat nebo na ně odpovídat podrážděně, zkuste se ovládnout. Místo toho mu řekněte, že nebudete na jeho e-maily odpovídat večer a když máte volno, ale že si může být jistý, že se k tomu dostanete další pracovní den. Pokud s tím nebude souhlasit, nebojte se obrátit na nadřízené nebo zkusit začlenit nepracování v době volna do pracovního řádu.

Každý z nás má určité vzorce chování, které sabotují jeho rozvoj nebo prospívání týmu. Díky nastavení hranic vytvoříte ve firmě bezpečné a produktivní prostředí.

Zklamaný perfekcionista

Ačkoliv pracovat s perfekcionisty není nic lehkého, pro ně samotné je život s touto vlastností ještě mnohem těžší. Když si představíte, že byste sami měli nesmyslně vysoké požadavky, stále pochybovali o svých schopnostech a snažili se splnit všechna očekávání okolí, najdete pro ně pochopení. Je pro ně těžké zapadnout do kolektivu, i kdyby si našli práci v Německu, „zemi perfekcionalistů“.

Perfekcionisté často pochází z prostředí extrémně kritické nebo naopak lhostejné výchovy a proto jsou takoví, jací jsou. Mějte s nimi trpělivost a snad se vám podaří najít společnou řeč. Na druhou stranu, pokud by docházelo z jejich strany k nevhodnému chování či dokonce šikaně, nesmíte si to nechat líbit. Řešte to s vedením a pokud by to nepomohlo, podívejte se na aktuální nabídku práce. Nervy máte jenom jedny!

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Uvnitř firem a kanceláří Personalistika a HR Zaměstnání a podnikání