Práce v Německu | VímVíc.cz

Německo je zemí, která se stává stále atraktivnější pro Čechy nejen hledající práci v zahraničí. Je velmi vyspělá, má téměř osmkrát více obyvatel než Česká republika a ve světě zaujímá významné postavení velmoci. Německo je blízko, obzvláště pro Čechy žijící v pohraničí, a slibuje několikanásobně vyšší výdělky než u nás. Práce v Německu se stala hitem a hledají ji nejen mladí lidé a čerství absolventi středních a vysokých škol, ale i dlouholetí profesionálové ve svém oboru.

Práce v Německu

Nabídka práce v Německu

V Německu momentálně najedeme několikanásobně vyšší nabídku práce než v České republice. Práci v Německu bychom našli v téměř každém odvětví. Od administrativy, gastronomie, průmyslu, služby, dopravu přes zdravotnictví, prodej zboží, IT a technické obory, až po klasické řemeslnické práce. Nejčastějšími důvody hledání práce v Německu je vyšší plat, lepší životní úroveň, lepší a častější nabídky práce, větší poptávka po lidech v oboru, ve kterém mohou v České republice být potíže s nalézáním práce. Nabídka práce v Německu pro ženy i pro muže je stejně obvyklá. Zvýhodněni jsou občané žijící v pohraničí, které může zajímat práce v Německu u hranic. Změna zaměstnání by je tak nenutila měnit i trvalé bydliště či dlouze dojíždět. Německo je atraktivní i z hlediska brigád. Studenti mohou například vycestovat přes léto za prací u moře nebo kamkoliv jinam v rámci Německa se stále slibným výdělkem.

Pracovní opatření a pojištění v Německu

Pokud zvažujete práci v Německu, nepotřebujete k tomu žádná zvláštní opatření. Do Německa můžete jako občan České republiky cestovat pouze se svým cestovním pasem nebo občanským průkazem. Musí však být nahlášeno nové trvalé bydliště v Německu a to nejpozději do čtrnácti dnů od příjezdu.

Pracující Čech v Německu je stejně sociálně pojištěn jako ostatní občané. To samé platí i pro zdravotní pojištění. Jakmile začne Čech vykonávat pracovně výdělečnou činnost v Německu, stává se německým pojištěncem se stejnými nároky jako občané Německa. I rodina pracujícího českého občana v Německu má stejná práva a nároky na vzdělání i sociální zabezpečení jako občané Německa.

Pro práci v Německu nepotřebujete vízum, pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Práce v Německu bez jazyka

Práce v Německu bez znalosti jazyka může být často diskutovaným tématem pro osoby, kteří se do Německa za prací chtějí vydat, avšak ovládají německý jazyk málo nebo vůbec. S obecným zkvalitněním vzdělání v rámci Evropské unie i globalizace se všude po světě rozšiřuje znalost jazyka anglického, který může být alternativním řešením pro osoby neovládající němčinu.

Angličtina však nemůže němčinu plně nahradit. Pro většinu zaměstnání se očekává od zaměstnance alespoň základní úroveň německého jazyka, kdy je člověk schopen porozumět tématu hovoru a odpovídat na základní otázky. U vyšších a odborných pozic je vyžadována němčina nejen na dobré komunikativní úrovni, ale i znalosti odborných termínů a frází týkající se daného oboru.

Vhodné je ještě před vycestováním absolvovat alespoň základní kurzy němčiny, protože práce v Německu bez němčiny může být ojedinělým případem, je lepší se připravit. Pokud již německy umíte na pokročilejší úrovni, zkuste kurz obchodní němčiny.

Abyste mohli v Německu pracovat, budete potřebovat minimálně základy němčiny nebo angličtiny.

Platy a benefity práce v Německu

Největším lákadlem za prací v Německu je zcela určitě výše mzdy. Minimální mzda v Německu se pohybuje kolem 40 000 Kč, ve srovnání s Českou republikou, kde výše minimální mzdy činí 12 200 je to velký rozdíl. To samé platí pro výši nejnižší hodinové mzdy, která je v Německu zhruba 230 Kč, kdežto v České republice 73,20 Kč.

Nicméně průměrná hrubá hodinová mzda v Německu se pohybuje ve výši zhruba 20 EUR (500Kč) a průměrná hrubá měsíční mzda 3 500 EUR (88 500Kč). Obvyklá týdenní pracovní doba se v Německu pohybuje kolem 40 hodin týdně jako u nás. Zaměstnanci mají ze zákona právo na čtyři týdny dovolené ročně.

Spousta zaměstnavatelů v Německu si je vědoma neustálého přílivu cizinců za prací, proto nabízí často i možnost ubytování. Práce v Německu s ubytováním může být dalším lákadlem a důvodem, proč začít svou kariéru v zahraničí a přestěhovat se.

Německo je vyspělým státem se silnou ekonomikou, velké firmy se snaží udržet si svou pozici na trzích vybíráním těch nejlepších profesionálů. Aby si je udrželi, nabízejí jim kromě tradičních benefitů, kterými jsou zaměstnanecké slevy na produkty, dovolená navíc, odměny a příspěvky, firemní auta i mobilní telefony, také benefity zcela netradiční. Vlastní posilovna, lekce cvičení, rekreační střediska a odpočinkové zóny, to vše můžeme u německých firem najít.

Největší německé firmy a zaměstnavatelé

Mezi nejúspěšnější a největší firmy Německa patří Volkswagen, největší světová automobilka, tento koncern má příjmy v řádech biliónů dolarů, Allianz Group, pojišťovací společnost s celosvětovou působností, Siemens, celosvětově úspěšná elektrotechnická firma nebo jeden z největších výrobců automobilů na světě – společnost Daimler.