Parkování v Praze: Barevné zóny | VímVíc.cz

Parkování v Praze: Barevné zóny

27. 04. 2020

Pracujete v Praze a dojíždíte do ní autem? Přinášíme vám informace o modrých, oranžových a fialových parkovacích zónách. Jak se od sebe liší a kolik stojí roční oprávnění k parkování?

Parkování v Praze - jak na parkování v Praze, barevné zóny

Základní informace o barevných parkovacích zónách

Vozidlo je skvělým nástrojem, díky kterému můžete do zaměstnání dojíždět z větší dálky. Ale kromě povinných technických prohlídek, sjednání povinného ručení a neustálého doplňování paliva musíte myslet i na dostupné parkování. Pokud pracujete v Praze, přinášíme vám základní informace o parkování, díky kterým najdete to správné místo, kde během práce nechat svůj automobil, a vyhnete se možným pokutám.

V Praze existuje několik typů parkovacích zón. Jsou rozdělené podle barev:

  • Modrá zóna je zejména pro rezidenty, kteří v ní na základě parkovacího oprávnění mohou parkovat zdarma. Ostatní musí za maximálně 3hodinové parkování zaplatit poplatek.
  • Oranžová zóna je vyhrazena návštěvníkům, kteří na ní mohou parkovat po dobu 3 hodin.
  • Fialová zóna je pak smíšená – pro rezidenty i návštěvníky. Nerezidenti bez parkovacího oprávnění tu smí parkovat maximálně 24 hodin.

Kontrola oprávněného parkování probíhá pomocí monitorovacího systému. Ten snímá registrační značku vozu a v systému podle ní nalezne údaj o oprávnění parkování. Pokuta za nesprávné parkování může dosahovat až 2 000 Kč, proto důrazně doporučujeme parkovat správně.

Cena parkovacího oprávnění

Pokud byste si chtěli zařídit oprávnění pro parkování v modré nebo fialové zóně, musíte na daném místě mít trvalý pobyt, vlastnit nemovitost nebo podnikat v dané městské části (abonenti). Za roční parkování v povolených zónách zaplatí rezidenti 1 200 Kč, rezidenti nad 65 let 360 Kč a abonenti 7 000 Kč. Za druhé auto pak rezident platí 7 000 Kč. Ceny parkovacího oprávnění jsou pro všechny městské části stejné.

Parkování v Praze - jak na parkování v Praze, barevné zóny

Jak zaplatit za krátkodobé stání?

Za parkování v modrých zónách zaplatíte už jen pomocí virtuálních parkovacích hodin. Najdete je na webu mpla.cz, kam zadáte základní informace a parkovné zaplatíte online. V ostatních zónách najdete i klasické parkovací automaty, lísteček vám však už nevydají. Vše se kontroluje monitorovacím vozem přes SPZ. Cena parkovného se odvíjí od typu zóny i od lokality. V modré zóně stojí hodina stání 40 Kč, 60 Kč nebo 80 Kč. V ostatních zónách mohou být ceny nižší, někde najdete i hodinu parkování za 20 Kč.

Správné parkování v zónách

Barevné zóny určují, kdo by je měl nejvíce využívat. Na modrých zónách by měl auto zanechávat na delší čas zejména rezident, oranžové jsou určeny pro krátkodobého návštěvníka a na fialových mohou stát jak rezidenti, tak návštěvníci. Vyhněte se problémům s policií a parkujte správně.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Cestování a dovolená Zábava a volný čas Auto / moto Rodina Návody