Na pohovoru: O jaký plat si říct? | VímVíc.cz

Na pohovoru: O jaký plat si říct?

07. 04. 2017

Věc, která každého z nás čeká buď na pracovním pohovoru, nebo první den v práci a to - vyjednávání o výši mzdy. O jaký plat si říct?

Na pohovoru: O jaký plat si říct?

Výše platu je poměrně ožehavé téma. Každý někdy řeší, o jaký plat si říct, pokud právě nastupuje do práce, nebo o jaký plat si říct, jestliže už je v současném zaměstnání poměrně dlouhou dobu a uvítal by posun k lepšímu vzhledem k jeho práci. Všechny tyto situace jsou stěžejní pro naše další pracovní nasazení.

Výše platu je poměrně ožehavé téma a je třeba se na vyjednávání o platu zodpovědně připravit.

O jaký plat si říct?

V první řadě je důležité mít připraven skvělý životopis. Poté je zásadní si ještě před pracovním pohovorem udělat průzkum platů v daném odvětví. Jaké je přibližné mzdové ohodnocení v mém povolání? Kolik dostávají lidé, kteří jsou v mém odvětví na začátku a kolik seniorní zaměstnanci? Kolik je mzdové minimum, kolik maximum, a kolik je průměrný plat v daném odvětví na dané pozici, o kterou se ucházím a hlavně také - v daném kraji? Tohle všechno jsou otázky, na které je důležité najít odpovědi ještě před tím, než se vydáme na pohovor se zaměstnavatelem.

Otázka platu přímo na pohovoru

Ne každý personalista se uchazeče bude ptát, kolik peněz by si představoval. Spousta z nich má od vedení předepsaný plat, se kterým nehodlá a ani nemůže nijak pohybovat. V mnoha případech ale dojde k situaci, kdy se personalista uchazeče zeptá přímo, jaký plat by si pro svou pracovní pozici představoval.

Jak personalistovi na otázku ohledně platu odpovědět?

1. Vždy pamatujte na to, že pokud řeknete, že by se vám líbilo dostat 20-25 000Kč, odtajníte zaměstnavateli, kolik je vaše minimum, na které jste ochotni jít, a dostanete tedy poté v práci velmi pravděpodobně ono minimum. Proto pokud budete vyzváni odpovědět na otázku ohledně platu, vždy řekněte vaše lepší optimum. V tomto případě by to bylo tedy přibližně 23 000Kč.

2. Jestliže na pohovor přijde špatný uchazeč a řekne si o hodně peněz, není co řešit a nebude na pozici přijat. Pokud si ale špatný uchazeč řekne velmi málo, je možné, že ho zaměstnavatel zaměstná takzvaně na zkoušku, a to jenom proto, že si řekl o velmi nízký plat.

3. Pokud přijde na pohovor dobrý uchazeč a řekne si o málo peněz, pro zaměstnavatele nastává ideální situace. Jestliže si dobrý uchazeč řekne o takový plat, který je zaměstnavatel ochotný mu dát, také si pravděpodobně plácnou. Pokud si ovšem uchazeč řekne o příliš vysoký plat, začíná prostor o vyjednávání.

Co všechno mám před tímto pohovorem promyslet?

Mimo to, že si uchazeč najde informace o tom, jaký plat se v jeho odvětví, pozici a kraji vyskytuje (aby neměl přehnaně vysoké anebo naopak nízké nároky) měl by mít rozmyšleno, jaká je jeho optimální částka (tedy částka, kterou by ideálně chtěl dostávat, a která by se mohla nicméně ještě snížit nebo zvýšit podle situace), jaká je minimální částka (částka, pod kterou nejsme ochotni jít, a za kterou bychom nebyli ochotni u daného zaměstnavatele pracovat), a primární nabídku (která bude lehce smělejší než optimum).

Rada č. 1: Personalistovi sdělte pouze primární nabídku (například 25 000Kč), pokud se bojíte říct si o vaše optimum (například 27 000Kč). Minimální částku, za kterou jste ochotni pracovat, si nechte pro sebe.
Rada č. 2: Pokud se personalista bude ptát na to, jaké je vaše minimum, zvolte jako odpověď ne vaše reálné minimum (například 20 000Kč), ale druhé „minimum“ (například 23 000Kč).

Kdy mám ustoupit?

Pamatujte na to, že personalista se může na všechny odpovědi ohledně platu zatvářit tak, jakože mu to přijde příliš. Je to poté tak trochu hra, neboť oba předstíráte. Vy, jaké je vaše minimum a zaměstnavatel/personalista jaké je jeho maximum, neboli - nad jakou částku už nepůjde.

Pracovní benefity

Jestliže už ani uchazeč ani zaměstnavatel neví, jak s danou vyjednávací situací pohnout, přijdou na řadu benefity. Jedná se o věci jako je - pracovní auto, mobil, notebook a tak dále. Je nutné ale pamatovat na to, že pracovní mobil, notebook nebo auto je již v mnoha firmách samozřejmostí. Stejně tak pokud budete mít doma stále pracovní mobil, vlastně musíte (nebo byste měli) být stále na příjmu. Proto - pokud zaměstnavatel tyto benefity zmíní, je jen na vás, zda na to přistoupíte, ale ze mzdových požadavků není třeba upouštět.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Pracovní pohovor Platy a platové třídy