Datová schránka a její zřízení | VímVíc.cz

Datová schránka a její zřízení

26. 03. 2018

Datová schránka je pro fyzické osoby dobrovolná, ale může ušetřit mnoho času a starostí s běháním po úřadech. Stačí pár jednoduchých kroků a spoustu administrativy vyřídíte z pohodlí domova či kanceláře.

Datová schránka a její zřízení

Datová schránka rychle a zadarmo

Pro státní organizace a právnické osoby je datová schránka povinností danou zákonem. Soukromé a fyzické osoby, které podnikají na živnostenský list, se mohou samy rozhodnout, zda si schránku pořídí nebo ne. I přes počáteční obtíže a občasné výpadky systému jde o velmi praktickou službu, která vám ušetří zbytečné čekání na úřadech. Jedinou instituci, kterou budete muset navštívit, je úřad nebo pošta s Czech Pointem, kde se žádost o zřízení datové schránky pro fyzickou osobu podává. Zde pracovník na základě údajů v občanském průkazu vyplní žádost, kterou stačí podepsat, a vystaví vám potvrzení o zřízení datové schránky.

Žádost o zřízení datové schránky se podává na místech Czech Point a stačí k ní pouze občanka.

Datová schránka přihlášení

Na potvrzení o zřízení datové schránky naleznete identifikační číslo datové schránky (ID), které se skládá ze sedmi alfanumerických znaků. Vaše identifikace je neveřejný údaj a je na vašem rozhodnutí, komu jej sdělíte, aby s vámi mohl komunikovat. Pokud budete chtít, můžete si nechat datovou schránku jen pro účely komunikace se státní správou a úřady. Ve chvíli, kdy si zřídíte datovou schránku, mají doručené zprávy status oficiálně doručeného dopisu! Během dvou dnů vám přijde na adresu uvedenou v žádosti dopis do vlastních rukou, ve které naleznete heslo ke svému ID. Zatímco ID měnit nelze, heslo si můžete dle potřeby změnit. Pak už jen stačí otevřít v prohlížeči webové stránky „moje datová schránka“ a přihlásit se.

Do datové schránky se přihlásíte na webu „moje datová schránka“ prostřednictvím ID a hesla, které dostanete v dopise do vlastních rukou na vámi uvedenou adresu.

Datová schránka cena a využití

Zřízení i provoz datové schránky je zadarmo a slouží jako oficiální komunikační kanál s úřady a státní správou. Schránku pak můžete využít pro podání daňového přiznání (klidně i úplně na poslední chvíli, kdy už jsou úřady zavřené), komunikaci se zdravotní pojišťovnou, sociální správou či úřadem práce například při přihlášení na úřad práce. Nemusíte se tak starat o fyzický nebo elektronický podpis. Zřízení datové schránky se velmi vyplatí těm, kdo pobývají delší dobu v zahraničí. Například vykonávají práce v Německu nebo jsou na studijním pobytu a nemohou docházet na úřady. Mimochodem přihlášení na úřad práce by mělo proběhnout co nejdříve po ztrátě zaměstnání. Nezapomeňte, že jde o oficiální komunikaci, která je závazná. Pokud se vám nechce schránku pravidelně kontrolovat, je možné si nastavit přeposílání zpráv do vašeho e-mailu.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Jak být úspěšný