Mateřská a rodičovská dovolená | VímVíc.cz

Mateřská a rodičovská dovolená: Co všechno o nich potřebujete vědět?

15. 03. 2017

Bude se vás brzy týkat mateřská nebo rodičovská dovolená? Chcete vědět, kdy můžete nastoupit na mateřskou, jak dlouho může trvat a co se stane s vaším návratem do práce?

Mateřská a rodičovská dovolená aneb Co všechno o nich potřebujete vědět?

Jestliže se chystáte na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, je spousta věcí, které bystě měli vědět.

Jak dlouho trvá mateřská dovolená?

Mateřská dovolená trvá podle zákona 28 týdnů. V této době může být žena doma a přitom dostává finanční pomoc ke svému mateřství. Firma v tomto období nemůže ženu vyhodit a je povinna jí podržet místo. Až tedy mateřská dovolená skončí, žena musí mít možnost vrátit se opět na své místo.

Jestliže žena porodí dvojčata, čí více dětí, má ze zákona právo na delší mateřskou dovolenou a to na 37týdenní.

Jak dlouho trvá rodičovská dovolená?

Rodičovská dovolená trvá maximálně 4 roky, přičemž zaměstnavatel musí poskytnout ze zákona minimálně 3 roky - tedy do 3 let věku dítěte. Pokud chcete být 4 roky na rodičovské dovolené, musíte se se zaměstnavatelem dohodnout.

Rodičovská dovolená začíná hned po mateřské dovolené a může trvat maximálně 4 roky.

Kdy se nastupuje na mateřskou?

Obvykle ženy nastupují na mateřskou v 6. týdnu před porodem, ze zákona ale mají právo z práce odejít již 8. týden před porodem. Jestli jste již rozhodnutá, kdy z práce na mateřskou odejdete, není nutné žádné velké papírování. Pouze oznámíte svému šéfovi, kdy hodláte práci opustit a podat k němu žádost o výplatu peněžité pomoci v mateřství.

Není třeba velkého papírování. Pouze předejte šéfovi žádost o výplatu peněžité pomoci v mateřství.

Žádost a výše rodičovského příspěvku

Žádost o tento příspěvek je nutné podat v místě bydliště na odbor sociální podpory na úřad práce. Je na vás, jak dlouho s dítětem na rodičovské dovolené zůstanete. Maximálně však můžete 4 roky. Tato délka se ale dá v průběhů rodičovské dovolené měnit. Rodiče dostanou během rodičovské dovolené nejvýše 220 000 korun.

Na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou může nastoupit žena i muž.

Návrat do práce po mateřské

Mnoho žen se bojí, že po mateřské dovolené se nebudou moci vrátit zpátky do práce, protože během doby, kterou budou pryč, si za ně zaměstnavatel najde náhradu. Toto ale podle zákona práce není možné. Zaměstnavatel je povinen držet ženě místo, aby až se vrátí z mateřské, mohla nastoupit hned opět do práce.

Zaměstnavatel je povinen hlídat pro vás během vaší mateřské vaše místo.

Proto pamatujte na to, že během mateřské dovolené jste „ochráněna“ a zaměstnavatel vás nemůže vyhodit. I kdyby vaše pozice zanikla, musíte být zařazena na pracovní místo, které koresponduje s vaší pracovní smlouvou.

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Co se týče návratu do práce z rodičovské dovolené, zde platí to, že zaměstnavatel může změnit vaši pracovní pozici. To znamená, že vás může přesunout i do jiného odvětví ovšem se stejným pracovním zařazením. Po návratu do práce vám tedy zaměstnavatel nemusí držet to stejné pracovní místo. Místo pro vás ale mít musí. Máte jinou zkušenost? Napište nám hodnocení či recenzi..

Školka nebo jesle?

Školka i jesle jsou možné. Platí ale určitá pravidla

Můžete dát dítě do mateřské školy nebo jeslí, přestože jste na mateřské dovolené? Dítě můžete dát do školky od 2 roku dítěte neomezeně, mladší dítě může strávit ve školce nebo jeslích maximálně 46 hodin v každém měsíci.

Zajímá vás, jaké úvazky jsou po mateřské/rodičovské dovolené ty nejvhodnější?

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Pracovní právo Ze života Ze života firem a kanceláří