Jaká je role personálních agentur na trhu práce? | VímVíc.cz

Jaká je role personálních agentur na trhu práce?

01. 11. 2017

Personální agentury jsou na trhu práce významnými hráči. Většina lidí však neví, co mohou od personálních agentur čekat anebo mají tendence jejich roli podceňovat. Jaké jsou hlavní role personálních agentur?

Jaká je role personálních agentur na trhu práce

Pracovní pozice přímo do konkrétní společnosti

V tomto případě personální agentura „supluje“ personální oddělení společnosti. Vypíše inzerát, organizuje první kola pohovorů případně i Assessment centrum. Tento pohovor nikdy nepodceňujte a přistupujte k němu tak, jak když jdete přímo do společnosti. „V personální agentuře se stávalo, že uchazeči pohovor podcenili. Měli pocit, že o nic nejde, když nejdou přímo do firmy. To je ale velká chyba. Je potřeba si uvědomit, že díky tomuto pohovoru vás konzultant do firmy buď doporučí anebo nikoliv. A to je, myslím, už silná motivace k tomu být na pohovoru u agentury 100%.“ říká Mgr. Monika Hauptvogel ze společnosti Pohovor.eu.

Jaké jsou výhody pohovoru u personální agentury?

  • Konzultant Vás může doporučit hned do několika firem najednou
  • Jste zapsán do databáze agentury, což znamená, že Vás doporučí společnostem ještě před tím, než vypíše inzerát. „Vždy, když konzultant obdrží novou pracovní pozici, tak se prvně dívá do databáze, pak až vypíše inzerát a pak až dělá další kroky. Proto, když se v personální agentuře dobře uvedete a projdete pohovorem, tak máte velkou šanci získat práci velmi rychle.“ vysvětluje Mgr. Monika Hauptvogel.
Pamatujte na to, že konzultant vás může doporučit hned do několika firem najednou.

Personální agentura pracuje pro klienta

Je důležité uvést na pravou míru také další omyl a to ten, že personální agentura funguje jako pracovní úřad. To totiž vůbec není pravda. Personální agentura nepracuje pro uchazeče o zaměstnání, ale pracuje pro své klienty (firmy) a jejím úkolem je pro svého klienta najít toho nejlepšího uchazeče. Agentury jsou pak placené od jednotlivých firem, proto v žádném případě neplaťte registrační poplatek a pokud to od Vás vyžadují, tak rychle pryč, protože to není seriózní agentura.

Agentura udělá vše proto, aby do společnosti umístila dobrého kandidáta.

Takzvaná práce na dočasné přidělení

Toto se často využívá na brigády či krátkodobé pracovní úvazky, ale vůbec žádnou výjimkou nejsou ani pracovní pozice na plný úvazek kolem cca 1 roku. To je většinou pro mezinárodní firmy, které nemají „papírově“ pracovní místo vytvořeno, ale danou pozici potřebují obsadit. V tomto případě jste zaměstnanec personální agentury (pracovní smlouvu máte s agenturou, agentura Vám vyplácí mzdu, neschopenku odevzdáváte do pracovní agentury, atd…), ale práci vykonáváte u konkrétní společnosti v jejím sídle.

Stejné platové podmínky

Ani u práce na dočasné přidělení se není čeho bát, protože podle zákona musíte mít stejné podmínky, jako kdybyste byli přímo v kmenovém stavu konkrétní společnosti. „Problém nastává jedině v tom, že některé bonusy přichází až po roce zaměstnání, což u krátkodobých pozic není, takže občas lidé mají pocit, že agentura nedává stejné podmínky.“ Vysvětluje Mgr. Monika Hauptvogel ze společnosti Pohovor.eu

Pokud pracujete na dočasné přidělení, plat musí být stejný jako u kmenové společnosti.

Jaké jsou výhody dočasného přidělení?

Díky dočasnému přidělení se můžete dostat do velmi zajímavých společností a máte tak jedinečnou šanci se u nich dobře zapsat. „Několikrát se mi během mé praxe stalo, že když se zaměstnanec u společnosti osvědčil, tak si ho pak převedli pod sebe do kmenového stavu a z původní několikaměsíční brigády se pak stal úvazek na dobu neurčitou.“ říká Mgr. Monika Hauptvogel.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Start kariéry