Jak ušetřit za léky? Rok 2018 bude příznivý | VímVíc.cz

Jak ušetřit za léky? Rok 2018 bude příznivý

22. 03. 2018

Nebaví vás platit za léky zbytečně vysoké částky? Existují způsoby, jak na nákupu v lékárně nějakou tu korunu ušetřit. Od roku 2018 se navíc zavádí v oblasti prodeje léčiv inovace, které vám také pomohou ušetřit.

Jak ušetřit za léky

Porovnání cen není ostuda

Základní možností, jak na lécích ušetřit, je porovnávání cen. Nemusíte nutně koupit léky v první lékárně, která se vám naskytne. Pokud máte po cestě domů lékáren více, zkuste se v každé z nich informovat o ceně, kterou za předepsané léky zaplatíte. Lékárnu od lékárny se také liší doplatek za léky, některé lékárny pak mají bonusové programy, kde doplatky zvýhodňují.

Bohužel na internetu není žádný vyhledávač, který by porovnal ceny léků na předpis ve všech lékárnách. Na stránkách Ministerstva zdravotnictví si ale můžete zjistit, kolik je průměrná cena a jaký může být nejvyšší doplatek za léky.

V praxi také platí, že pokud máte na receptu několik různých léků, nemusíte si je všechny vyzvednout pouze v jedné lékárně, ale recept si lze rozdělit. I tímto se dá značně ušetřit, jelikož cena léků se v jednotlivých lékárnách může lišit až o desítky korun.

Vyhledávač Ministerstva zdravotnictví vám ukáže průměrný doplatek za vámi vybraný lék.

Pokud si kupujete léky, které na předpis nejsou, rozhodně se vyplatí sledovat akce lékáren, jejich online nabídky nebo akční letáky. Ceny Léků, které lze koupit bez receptu od lékaře nejsou nijak regulované, rozdíl v částce, kterou zaplatíte, tedy může být skutečně vysoký.

Tip: Ušetřete při nákupu v lékárnách Dr. Max a využijte na nákup Dr. Max slevový kupón.

Ptejte se na alternativy

Další možností, jak ušetřit, jsou dotazy. Lék, který vám doktor předepsal, může mít například levnější alternativu, která má stejné účinky. Pokud na receptu od lékaře není záměrně napsáno „nezaměňovat“, má lékárník právo vyměnit lék za jeho levnější variantu.

Pokud nějaké prášky užíváte dlouhodobě, rozhodně se zeptejte po větším balení. Léky zakoupené ve větším množství zpravidla vyjdou levněji a navíc nemusíte tak často navštěvovat doktora kvůli receptu a následně lékárnu kvůli samotným lékům.

Nebojte se zeptat, zda neexistuje levnější varianta stejného léku, případně výhodnější balení na delší dobu.

Věrnostní programy a online nákupy

Existuje celá řada možností, jak za nákup léků ušetřit. Pokud pravidelně chodíte do jedné lékárny, poptejte se, zda nemají nějakou svou věrnostní kartičku. Takové bonusové programy jsou dnes velkým hitem a pomohou ušetřit i tisíce korun ročně.

Věrnostní programy v lékárnách jsou většinou velkou úlevou pro naši peněženku.

Stejně tak lze některé lékárny už zavádějí online prodej na svých eshopech. Tam se dají sehnat především volně prodejné léky. Výhodou ale je, že online nákup vyjde většinou levněji. Léky si pak můžete vyzvednout v nejbližší lékárně nebo nechat domů dovézt či zaslat. V případě nemocenské se zaslání léků hodí, stejně jako například rozvoz potravin až domů.

Vysoké doplatky vám vrátí pojišťovna

Pokud jste nuceni užívat léky pravidelně, doplatky za ně mohou pěkně narušit rodinný rozpočet. Zdravotní pojišťovny ale vracejí určité peníze zpět. Pokud překročíte tzv. roční ochranný limit, pak vám vše nad jeho hranicí pojišťovna navrátí. Hranice pro běžného dospělého člověka je 5 000 Kč, u dětí a seniorů od 65 let pak platí poloviční hranice, tedy dva a půl tisíce ročně. Pokud tedy překročíte tuto hranici, můžete svou zdravotní pojišťovnu požádat o vrácení doplatku za léky.

Do této roční ochranné hranice se ovšem započítávají jen doplatky za částečně hrazené léky. Stejně tak si můžete žádat pouze o proplacení doplatku za nejlevnější lék s totožným účinkem. I to je důvodem, proč se v lékárně vyplatí optat na levnější alternativu předepsaného léčiva. Důležité také je řádně zaplacené zdravotní pojištění.

U zdravotní pojišťovny lze žádat o vrácení doplatku za léky při překročení ochranného limitu.

Vrácení doplatku ze léky v roce 2018

Od nového roku se událo v oblasti vrácení doplatku za léky pár změn, naštěstí tedy k lepšímu. Roční ochranný limit se snížil, a to pro děti a také seniory. Rozdíl je navíc nyní mezi seniory od 65 do 69 let, a potom seniory od 70 let výše.

Změny limitů jsou následující:

  • pro děti do 18 let a seniory nad 65 let klesne roční limit na 1000 Kč
  • pro seniory nad 70 let na 500 Kč
článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy Jak být úspěšný