Firemní benefity: co firmy chystají na rok 2019? | VímVíc.cz

Firemní benefity: co firmy chystají na rok 2019?

11. 01. 2019

Zaměstnavatelé se musí ohánět. Zvýšit zaměstnancům mzdu není jediná cesta, jak své pracovníky vidět spokojenější a motivovanější. Nové benefity chtějí tři čtvrtiny větších podniků. Jaké benefity chystají firmy příští rok pro své zaměstnance? Co by od roku 2020 mohl být naopak standard?

Zaměstnanecké benefity jsou pro lidi mnohy důležitější, než samotná výše mzdy

Jak vyřešit nezaměstnanost

Společnosti musí nadále řešit nedostatek zaměstnanců na českém pracovním trhu. S tímto problémem se potýkají zaměstnavatelé všech velikostí ze všech odvětví. Máme nouzi o řidiče, kuchaře, uklízečky, stavaře i stavbaře, chybí lidé v turististickém ruchu, ale i kvalifikovaní pracovníci. Může být řešením otevřít dveře pracovního trhu cizincům z Evropy? Podívejme se na situaci na našem kontinentu.

Na konci října roku 2018 zveřejnil Eurostat zářijová data, dle kterých míra nezaměstnanosti v eurozóně činila 8,1 procenta a v Evropské unii 6,7 procenta. Tato zjištění přinesla také další zarážející informaci. Díky těmto číslům se jedná o nejnižší měsíční míru nezaměstnanosti od listopadu roku 2008 (v případě eurozóny), respektive od ledna 2000 (v případě EU), kdy Eurostat začal tento ukazatel sledovat. O pracovníky je tedy nouze napříč celou Evropou.

Rekordní míra nezaměstnanosti panuje napříč eurozónou, ale také celou Evropskou unií. Je nejnižší za posledních 10, respektive 18 let.

Jak se chovat k zaměstnancům

Jak získat to drobné množství pracovníků, kteří jsou na českém pracovním trhu stále k dispozici? Jak pečovat o současné zaměstnance společností a zajistit jejich produktivitu a motivovanost? Jak si udržet kvalifikované lidi? Co můžeme udělat proto, abychom stíhali vyrábět a nabízet své služby klientům? Přesně tyto otázky si musejí několik posledních měsíců pokládat personalisté a celé společnosti.

Mnoho zaměstnavatelů došlo k názoru, že situaci může vyřešit růstem mezd, což způsobilo, že v druhém čtvrtletí roku 2018 vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda na neuvěřitelných 31 851 korun. Mzdy rostly meziročně o 8,6 % a zejména v některých odvětvích rozhodovala o změně zaměstnání tisícikoruna. Současná mzdová spirála je ale neudržitelná a zaměstnavatelé musí své zaměstnance nalákat na něco jiného. Řešením mohou být správně zvolené firemní benefity.

Mzdy rostly v minulém roce meziročně dokonce o 8,6 %. Taková mzdová spirála nepřinese nic dobrého. Zaměstnavatelé by měli zvážit pomoc ve formě firemních benefitů.

Nové benefity chtějí tři čtvrtiny větších firem

Větší podniky zvažují zavedení nových benefitů v roce 2019. Někteří tak činí společně s rekordním zvyšováním mezd, jiní si další růst platů už nemohou dovolit. Pokud si ale obě skupiny chtějí pracovníky udržet, musí přijít s benefity pro zaměstnance, které budou mít vliv na jejich spokojenost a přinesou řešení problému, jak motivovat lidi v místě pracoviště.

Vědomi si tohoto problému jsou, dle šetření Hospodářské komory, tři čtvrtiny větších podniků. Už v minulém roce začalo nabízet nebo dokonce rozšířilo škálu benefitů osm firem z deseti. Stále oblíbenějším benefitem je MultiSport karta nebo stravenky. Trendu rozšíření nabídky benefitů se chtějí společnosti držet i v letošním roce. A proto, dle Hospodářské komory, pouhých 25 % respondentů, tj. společností, uvedlo, že o jiných benefitech pro své zaměstnance zatím nepřemýšleli.

75 % větších podniků zvažuje rozšířit nabídku zaměstnaneckých benefitů v roce 2019. Jen čtvrtina společností nad tímto krokem dnes nepřemýšlí.

Benefity mohou rozhodnout

Zaměstnavatelé si musí dobře rozmyslet, na jaké zaměstnanecké benefity chtějí uchazeče o zaměstnání nalákat. Stačí výše zmiňovaná MultiSport karta, nebo musí společnosti nabídnout více? Firemní benefity totiž mohou rozhodnout v dnešní době také o tom, zda kvalitní pracovníci nepřeběhnou ke konkurenci.

Dnes, stejně jako v předchozích letech, mají zaměstnanci radost z benefitů v podobě stravenek nebo příspěvků na penzijní pojištění a dalších zdravotních benefitů. Pracovníky potěší také 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou nebo jiná mimořádná finanční odměna. A to včetně 13. platu, který si mnohé společnosti mohly, díky dobrému stavu ekonomiky, v roce 2018 dovolit.

Firemní benefity mohou mít rozhodující slovo v tom, jakou společnost si potenciální zaměstnanec vybere.

S jakými benefity chtějí společnosti přijít?

Šetření hospodářské komory ukázalo následující: „Zaměstnavatelé nejčastěji uvedli, že stávající nabídku zaměstnaneckých benefitů chtějí rozšířit o stravenky, závodní jídelnu nebo občerstvení na pracovišti. Druhou nejčastěji plánovanou skupinou benefitů jsou sociální benefity v podobě příspěvků na důchod, pátého týdne dovolené nebo možnosti zkrácení pracovního úvazku kvůli studiu či péče o děti.”

Výčet nově nabízených benefitů ale nekončí. Třetí skupinou plánovaných benefitů pro rok 2019 jsou finanční příspěvky a cílené zdravotní programy. Těmi jsou myšleny rehabilitační, rekondiční a preventivní zdravotní programy. Není se čemu divit, neboť o zdravotní benefity jeví pracovníci zájem. Z toho důvodu je poskytuje 9 z 10 větších firem.

Podniky zvažují poskytovat benefity svým zaměstnancům především v oblasti stravování, obecných sociálních a zdravotních benefitů.

Cílené zdravotní programy

Finanční příspěvky a cílené zdravotní programy se opravdu těší velké oblibě. MultiSport kartu lze považovat za jeden z preventivních zdravotních programů. Nikdy jste o ní neslyšeli? Zaměstnanec v podstatě přispívá měsíční částkou lišící se dle rozhodnutí zaměstnavatele (někteří zaměstnavatelé dokonce zaplatí celou částku) na tento benefit, následně nemusí platit vstup do mnohých sportovišť a fitcenter po Česku i na Slovensku.

MultiSport karta je v současnosti jedním z nejoblíbenějších benefitů, což vysvětluje fakt, že ji začíná akceptovat čím dál více sportovišť. Veřejnost si je vědoma toho, že zaměstnanci oceňují preventivní zdravotní programy, proto vznikla kartě MultiSport konkurence například v podobě Active Passu.

Oblíbeným benefitem se stala také MultiSport karta. Lidé začínají v dnešní době více pečovat o své zdraví a zaměstnavatelé se tomuto trendu přizpůsobují.

5 týdnů dovolené

Druhou nejčastěji plánovanou skupinou benefitů jsou sociální benefity, tedy i 5 týdnů dovolené. Měl by to být standard? Co na takový zaměstnanecký benefit říká zákoník práce? Dnes je garantována délka dovolené 4 týdny, nicméně poslanci KSČM a také ministryně práce a sociálních věcí navrhují změnu zákona, dle kterého by zaměstnanci měli mít nárok na týden dovolené navíc.

Zaměstnanecké benefity zákoník práce nijak nevymáhá, je na každém zaměstnavateli, jak se rozhodne. V případě schválení návrhu by ale od ledna roku 2020 museli ze zákona poskytovat minimálně 5 týdnů dovolené všichni zaměstnavatelé bez výjimky.

Pokud tedy jako zaměstnavatel přemýšlíte o poskytnutí týdnu dovolené navíc svým zaměstnancům, pospěšte si. V roce 2020 by to nemusel být benefit, ale standard.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Nahlédni do firem a kanceláří Personalistika a lidské zdroje