Daň z příjmů fyzických osob: Jak na to? | VímVíc.cz

Daň z příjmů fyzických osob: Jak na to?

30. 03. 2018
Daň z příjmů fyzických osob: Jak na to?

Kdy a kam podat?

Lhůty pro podání daňového přiznání jsou hned dvě. Záleží totiž na to, zda si ho podáváte sami nebo na to máte daňového poradce. V první případě máte na daňové přiznání 2018 čas do úterý 3. dubna. Jestliže za vás ale daň z příjmu fyzických osob podává daňový poradce, pak je na to čas až do 2. července 2018. Důležité ale je dát si pozor, zda daňové přiznání svěřujete jen účetní či skutečně daňovému poradci. Účetní vám totiž přiznání pouze zpracuje, podat si ho ale musíte sami a platí pro vás tedy první termín. Stejně tak pokud udělá účetní v přiznání chybu, jde na váš vrub. Pokud by ale chybu udělal daňový poradce, jde to všechno za ním.

Přiznání vám může pomoci sestavit účetní i daňový poradce.

Daňové přiznání musíte podat na příslušné pracoviště finančního úřadu, pod který patříte dle trvalého bydliště. Způsobů, jak přiznání podat je hned několik:

  • osobně
  • poštou
  • pomocí datové schránky

Jestliže máte zřízenou datovou schránku, vzniká vám povinnost podat daňové přiznání pouze přes ní. Pokud byste učinili jinak, čeká na vás nemalá pokuta. Nezapomínejte také, že daňové přiznání musíte podat nejen pokud vlastníte živnostenský list, ale i když jste klasickým zaměstnancem.

Co když termín prošvihnu?

Jestliže nepodáte přiznání k dani z příjmů v řádném termínu, nemusíte se hned děsit. Zapomenout může každý, proto existuje ještě náhradní termín, kterým je dalších pět dní k dobru. Letos tedy daň z příjmu můžete dodatečně přiznat až do 10. dubna 2018.

Pro podání daňového přiznání existuje ještě druhý náhradní termín, potom už ale platíte pokutu.

Pokud ale prošvihnete i náhradní termín, potom už se připravte na zaplacení pokuty. Za každý den zpoždění nabíhá penále ve výši 0,05 %. Maximální pokuta je ovšem 300 000 Kč či 5 % z vyměřené daně.

Do kdy zaplatit?

Termín pro zaplacení vyměřené daně je stejné jako termín pro podání daňového přiznání. Platí ovšem, že v tento den nejpozději musí být peníze již připsané na účtě finančního úřadu.

Daň lze zaplatit několika způsoby:

  • bankovním převodem
  • v hotovosti na územním pracovišti finančního úřadu
  • v hotovosti prostřednictvím poukázky typu A

Daňové přiznání je nutné podat vždy

I v případě že by vyměřená daň z příjmu byla tak malá, že není nutné ji platit, musíte přiznání doručit, jako všichni ostatní. Jestliže daňové přiznání nepodáte vůbec, finanční úřad vám bude zasílat opakované výzvy a můžete dostat pokutu minimálně 500 Kč, ale i vyšší.

Nezapomeňte na přehledy

Ať už jde o daň z příjmu fyzických osob nebo o daň z příjmu právnických osob, daňovým přiznáním to zdaleka nekončí. Po podání přiznání vás totiž čeká také doručení přehledů o příjmech a výdajích na Českou správu sociálního zabezpečení a také na zdravotní pojišťovnu.

Přehledy o příjmech a výdajích je nutné podat na zdravotní pojišťovnu a také ČSSZ.

Přehledy je nutné podat nejpozději do 30 dnů od podání daňového přiznání. V případě, že za vás vše zpracovává daňový poradce, nezapomeňte to institucím oznámit do 30. dubna.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy