České dráhy: král našich železnic | VímVíc.cz

České dráhy: král našich železnic

24. 07. 2017

České dráhy patří jakožto národní železnická společnost k největším zaměstnavatelům v České republice. Co všechno se pod značkou "ČD" skrývá?

České dráhy: král našich železnic

Jeden z největších zaměstnavatelů u nás

České dráhy (akciová společnost ČD) v takové podobě, jak je známe v současnosti, vznikly v roce 2003 rozdělením organizace Československé státní dráhy právě na České dráhy a na Správu železniční dopravní cesty. Dnes představuje národní společnost České dráhy, spolu s přibližně 20 000 zaměstnanci, jednoho z největších zaměstnavatelů v České republice.

České dráhy řídí provoz dráhy v České republice, provoz vlaků a také jejich transformaci.

Je libo rychlík nebo expresní vlak?

ČD rozlišují dvě kategorie vlaků. Pro první kategorii, kterou je přeprava cestujících, mají několik druhů vlaků. Je to osobní vlak (vlaky s označením Os), spěšný vlak (Sp), rychlík (R) a expresní vlaky nebo také jinak řečeno vlaky vyšší kvality. Expresní vlaky jsou dále rozlišovány na Expres (Ex). Intercity (IC), mezi které dále patří vlaky s označením SuperCity (SC), do které spadá například známé Pendolino, poté mají vlaky EuroCity (EC) a EuroNight (EN). Do druhé kategorie spadají vlaky, které neslouží pro přepravu cestujících. Ty mají označení Sv.

Postupná modernizace vlaků nejrychlejší vlak v Česku - Pendolino - na trati

Věděli jste, že Pendolino je přezdívka pro vlaky s názvem Elektrická jednotka 680? Tato jednotka je totiž jediná, která je s naklápěcími skříněmi. Právě proto si přezdívku Pendolino vysloužila a v současnosti představuje nejrychlejší vlak v České republice.

Pendolino je nejrychlejší vlak v Česku a v poslední době České dráhy investují hlavně do nových vlaků a vagonů.

Pendolino představuje velmi moderní vlak, který v České republice může jet rychlostí až 160 km/h. Pravidelný provoz Pendolina je zahájen od prosince roku 2005 na trase: Ostrava – Olomouc – Pardubice – Praha a cestující si mohou vybrat jízdu buď ve 2. nebo v 1. třídě.

České dráhy jízdenky: Co takhle týdenní jízdenka?

Chcete se svést Pendolinem anebo plánujete výlet po více městech? Co takhle si koupit týdenní nebo čtrnáctidenní jízdenku? Stačí kliknout na České dráhy jízdenky a vybrat si, jak dlouho chcete vlakem cestovat. Tyto jízdenky jsou ideální zejména na léto na období výletů. Proto stačí zadat České dráhy e-shop a poté už se jen rozhodnout, kam vyrazíte.

Magazín ČD pro Vás

České dráhy také pravidelně každý měsíc vydávají reklamní magazín s názvem ČD pro vás. Tento časopis je zdarma dostupný ve vlacích vyšší třídy denně, na nádražích anebo si časopis můžete najít online.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Nahlédni do firem a kanceláří Zajímavosti z firem a kanceláří