První den v nové práci: Na co všechno se připravit? | VímVíc.cz

První den v nové práci: Na co všechno se připravit?

16. 03. 2017

Prošli jste prvním kolem výběrového řízení a na pohovoru jste oslnili. Čeká vás tedy první den v nové práci. Na co se připravit a co všechno vzít s sebou?

První den v nové práci: Na co všechno se připravit?

Měli jste to štěstí a vybrali vás na vysněnou pozici. Připravujete se na váš první den v nové práci? Čtěte.

První den v nové práci: Co vzít s sebou?

Pokud už máte smlouvu podepsanou, je o starost méně. Jinak je ale možné podepsat pracovní smlouvu i první den nástupu do práce, ne ale déle. Vezměte si proto s sebou:

  • občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti
  • výpis z trestního rejstříku
  • kartičku zdravotní pojišťovny
  • zápočtový list
  • vytištěný životopis
  • číslo bankovního účtu

Samotný podpis pracovní smlouvy

Jak už bylo řečeno, pracovní smlouvu je možné podepsat nejpozději v první den nástupu do nové práce. Až smlouvu obdržíte, pořádně ji prozkoumejte a ujistěte se, že má všechny důležité náležitosti. Starejte se hlavně o místo výkonu práce a druh práce.

Stejně tak dejte pozor na to, abyste měli výši mzdy zanesenou přímo v pracovní smlouvě. Pokud by totiž byla zanesena v pracovním výměru, zaměstnavatel může kdykoli bez vašeho vědomí výši mzdy upravit.

Co si vzít první den na sebe?

Možná přemýšlíte nad tím, co si vzít do nové práce na sebe. Pokud si nejste jisti, oblékněte se podobným stylem, jak jste se oblékli na pohovor. Jestli máte rádi nějaký netypický a výrazný styl, pro první den v práci si to raději odpusťte. Vezměte si spíše něco více neutrálního a okoukněte, co nosí ostatní kolegové. Určitě nic nezkazíte tím, pokud si vezmete něco elegantnějšího. Ukážete tak, že vám na práci záleží, a že chcete první den v práci udělat dobrý dojem,

Jaké údaje nemusíte poskytovat?

Pokud se vás zaměstnavatel zeptá na adresu nebo číslo bankovního účtu, vše je samozřejmě v pořádku. Pokud se vás zeptá, jestli máte auto nebo počítač, jinými slovy zajímají ho vaše majetkové poměry, mohli byste si říct, že na to nemá právo. To je sice svým způsobem pravda, ale pokud se ptá proto, aby zjistil, zda budete potřebovat služební auto, nebo služební počítač, může tyto informace vyžadovat. Osobní údaje, které ale nejste povinni sdělovat, jsou:

Rodinný stav, sexuální orientace, politické přesvědčení nebo třeba počet dětí.

Buďte pokorní a spíše nevýrazní

První den v práci se vyplatí být trochu v pozadí. Usmívat se, zdravit nové kolegy (a pamatovat si poté jejich jména) a spíše obhlížet terén. Kdo se s kým přátelí, kdo koho nemá rád, kdo se zdá férový, a komu byste se měli raději vyhnout? Samozřejmě na tohle všechno nepřijdete hned první den, ale první dojem dělá hodně.

Věděli jste, že 80% odhadů ohledně prvního dojmu je pravdivých?

Co dalšího vás čeká první den v nové práci

První den je pro vás poměrně klíčový. Zkuste si zapamatovat, co možná nejvíce, ale kvůli ničemu se nestresujte. Jako nováček máte celkem výhodnou pozici, protože vás ostatní budou nějakou chvíli omlouvat a pravděpodobně se vám snažit i pomoct. Jaký by to byl ale pocit, kdybyste je hned od začátku potěšili tím, že byste všechno zvládali skvěle? A proto neváhejte, a vždy, když nebudete vědět, zeptejte se ostatních, jak na to, abyste všechno dělali perfektně hned od začátku.

Také absolvujete školení a hlavně - seznámení s kolegy.
A hlavně se nebojte. Každý někdy začínal. :)

Jaký byl zaměstnavatel ve vaší předchozí práci? Řekněte nám o tom v hodnocení zaměstnavatelů.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Úspěch v kariéře