06. 03. 2018

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, neboli povinné ručení, je typ pojištění, který musí mít každý majitel nebo provozovatel vozidla uzavřený. Chrání totiž v případě způsobení újmy na zdraví nebo škody na majetku. Jak váš automobil pojistit a kde?

Můj obrázek

Proč je nutné uzavřít povinné ručení?

Povinné ručení musíte v první řadě uzavřít proto, že vám to ukládá zákon České republiky. Je to pro případ, pokud byste vaším vozidlem způsobili dopravní nehodu. Nezapomeňte ale na to, že povinné ručení je pouze pro zaplacení újmy druhé osoby. Na zaplacení škody, kterou utrpíte vy, slouží takzvané havarijní pojištění. To kryje právě ta rizika, která souvisejí s poškozením vašeho vlastního vozu.

Pokud někoho nabouráte, zaplatíte mu škodu z povinného ručení a ne z vašich peněz.

Chystáte se zakoupit ojeté vozidlo? Pomoci vám s tím může firma AAA Auto.

Povinné ručení: Na co se připojistit?

Chcete využít základní pojištění povinného ručení? I cena škod ne příliš vážné nehody se může vyšplhat do astronomické výšky. Proto se vyplatí se při sjednávání povinného ručení také připojistit. Hodit by se vám mohlo:

  • Pojištění cestovních zavazadel
  • Pojištění proti střetu se zvěří
  • Pojištění skel
I cena škod ne příliš vážné nehody se může vyšplhat do astronomické výšky.

Kde si můžete povinné ručení sjednat?

Povinné ručení je možné sjednat také online. Podívejte se na nejlevnější povinné ručení podle srovnávačů. Do srovnávače poté zadáte údaje o automobilu. Konkrétně značku auta, model, objem a výkon motoru, rok výroby a použití vozidla. Více konkrétních informací o povinném ručením najdete také přímo u pojišťoven. Povinné ručení nabízí například:

Platba povinného ručení

Až si vyberete pojišťovnu, u které si povinné ručení sjednáte, stačí zaplatit. To, jakým způsobem se rozhodnete povinné ručení zaplatit, je na vás. Platit se dá ročně, půlročně nebo čtvrtletně, o tom ovšem budete rozhodovat už při podpisu smlouvy. E-mailem pak dostanete veškeré informace o tom, jak a kam peníze poslat.

Povinné ručení se dá platit ročně, půlročně nebo čtvrtletně.

Zelená karta aneb Doklad o zaplacení

Jakmile pojištění (povinné ručení) zaplatíte, dostanete jako doklad o zaplacení takzvanou zelenou kartu. Zelená karta je doklad o zřízeném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, který je mezinárodně uznávaný. Okamžitě po sjednání tedy můžete na požádání předložit zelenou kartu, právě jako potvrzení zaplaceného a sjednaného povinného ručení. Zelená karta obsahuje informace o vozidle a registrační značku. Pokud dojde ke změně stavu automobilu, je nutné to nahlásit pojišťovně a nechat si vystavit novou zelenou kartu.

Zpět na seznam
Témata:
Pracovní právo