Malá kancelářská kuchyň na míru řeší nedostatečný prostor | VímVíc.cz

Malá kancelářská kuchyň na míru řeší nedostatečný prostor

02. 09. 2020

Kancelářské kuchyňky nejen poskytují místo pro přípravu jídla, ale dopřávají zaměstnancům i pohodlí. Jejich základ zůstává stejný, ale velikost, vybavení a účel kuchyňky se mění s každou firmou. Jestli nemáte prostory k jejímu vybavení, pořízení kuchyně na míru může být optimálním řešením.

Kancelářské kuchyně - řeší nedostatečný prostor Kancelářské kuchyně - řeší nedostatečný prostor

Účel kancelářské kuchyně

Pokud zařizujete kancelářskou kuchyni, v prvé řadě je důležité si udělat jasnou představu o tom, k čemu bude kuchyně využívána a pro kolik lidí bude sloužit. Není od věci uspořádat anketu mezi zaměstnanci, na co všechno by chtěli kuchyni využívat a rozhodnout se na základě jejich podnětů. Nejmenší kuchyně slouží k přípravě kávy, uložení jídla zaměstnanců a jeho ohřevu. V takové kuchyni stačí lednička, mikrovlnka, kávovar (nebo presovač, atd.), několik skříněk a dřez v malé pracovní desce - to je v podstatě nutný základ každé kancelářské kuchyně.

Rozšířením účelu kuchyně může být například příprava chlebíčků na jednání či místo k posezení a občerstvení pro návštěvy společnosti. Zde už je potřeba víc prostoru pro přípravu jídla - malá kuchyňská linka už nebude stačit. Ideální je také pořídit dva dřezy a zúženou myčku na nádobí.

Ty nejvybavenější kuchyně pak poskytují prostor k samotnému vaření a nachází se v nich sporák s troubou a myčka nádobí. Když není v kuchyni dost místa pro stoly, zvážíme barové stoličky s podélnou deskou u stěny.

Výhody kancelářské kuchyně na míru

Výhody kuchyně na míru je, že je prakticky a profesionálně navržená a postavená, což minimalizuje prostor pro chyby. Samozřejmě je i stylově sjednocená, moderní a tudíž maximálně reprezentativní. Pokud máte jasnou představu o tom, jak má kuchyně sloužit, kuchyňské studio odvede nejlepší možnou práci. Obzvlášť výhodná je kuchyně na míru v atypicky tvarovaném prostoru. Tomu se kompletní sestavy ani jednotlivé kusy kuchyňského nábytku přizpůsobují velice těžkopádně a ve výsledku nevyužijí prostor tak, jak by bylo třeba.

Tip: Domluvte si schůzku v kuchyňském studiu. Kromě možnosti prohlédnout si vystavené kuchyně a ujasnit si tak styl, jaký by vaše kuchyně měla mít, si můžete nechat připravit i 3D návrh kuchyně na míru zdarma.

Specifika malých kuchyní

Cílem při navrhování menších typů kuchyní je maximálně zefektivnit a využít dostupný prostor. Abyste si mohli nechat navrhnout tu nejlepší možnou kuchyň, seznamte se s možnými řešeními, které se hodí pro omezené prostory:

  • Vestavné spotřebiče jsou z hlediska úspory prostoru praktičtější než volně stojící. Vestavná chladnička nezabírá zbytečně prostor, protože se stává součástí celé linky a může nad ní být ještě skříňka. Kuchyně je díky tomu i úhlednější.
  • Úložné prostory - v malých kuchyních se musí využít na maximum výška místnosti. To znamená skříňky až po strop a třeba i sokl pod linkou, do kterého lze uložit cokoliv, co je “placaté”: prkýnka, tácy, a tak dále.
  • Spotřebiče 2 v 1 - existují například trouby s funkcí mikrovlnky nebo sekáček a mlýnek v jednom. Ušetří se tak hodně místa, které by jinak jednotlivé spotřebiče zabíraly.
  • Zúžené spotřebiče - do malých kuchyní je ideální například zúžená myčka. Nádobí není tolik, takže její objem bohatě stačí.
  • Kuchyňská linka - nejčastějším řešením malých kuchyní je rohová kuchyně neboli kuchyně do U nebo do L. V rozích malé kuchyňské linky najdeme rohové výsuvy pro maximální využití úložných možností. S ostrůvkem uprostřed se můžeme akorát rozloučit, na ten je potřeba už alespoň středně velká kuchyně.
  • Odklopná pracovní deska - na konec pracovní desky lze přimontovat prodloužení, které se v případě potřeby vyklopí směrem nahoru tak, aby se rozšířila pracovní plocha. Některé sporáky mají desku překrývající vařiče, která se dá odklopit, když chceme sporák využívat, a opět sklopit a vytvořit tak pracovní plochu navíc.
  • Bar - alternativa k jídelnímu stolu může být bar. Je užší a poslouží svému účelu.

Tip: Zajímavý výběr volně stojících i vestavných myček nádobí nabízí např. český výrobce MORA. Najdete mezi nimi i zúžené modely o šířce 45 cm, které v menší kuchyňce určitě oceníte. Jejich výhodou je i velká hospodárnost – disponují energetickou třídou A++ či A+++.

Čím menší kuchyně, tím víc se musí dbát na čistotu a pořádek, protože musí zůstat co nejvíce použitelné plochy. Na pracovišti to znamená, že si po sobě každý musí okamžitě uklidit.

Kancelářská kuchyň Gorenje - na míru

Návrh kuchyně na míru

Když máme představu o tom, co všechno musí v kuchyni být, kolik bude odhadem potřeba úložného prostoru (množství nádobí, atd.) a jaký rozpočet je k dispozici, požádáme firmu o návrh kuchyně na míru. Ta předloží různé varianty a s nimi i cenový odhad - rohovou kuchyni, kuchyni do U, barevnou nebo bílou kuchyni. Měla by vám být schopna poskytnout 3D návrh kuchyně.

Design a styl je samozřejmě různý. Může se jednat o klasickou bílou kuchyni nebo například moderní kuchyni s křiklavými barevnými prvky. Do kancelářských prostor řešených kreativnějším způsobem (indie, eko nebo industriální) může přijít o to zajímavější kuchyně.

Jak na kuchyni na míru - Gorenje

Cena

Cena takové kuchyně může samozřejmě být velice různá. záleží na její velikosti, každém použitém materiálu, rozměrech skříní, cenové kategorii spotřebičů a dále. Kuchyně na míru bývají obecně dražší než zakoupená sestava, protože zahrnují práci designérů a řemeslníků, kteří navrhují a vyrábějí jednotlivé kusy přesně na míru dané místnosti. Ale to je zároveň výhoda kuchyně na míru - praktické zužitkování každého centimetru prostoru a často i kuchyně s osobností.

Tip na závěr: Pokud máte spíše začínající podnikání či menší firmu a udržení nízkých nákladů je pro vás klíčové, zkuste si některé práce v kuchyňce udělat sami. Typicky se můžete postarat např. o vymalování. Pokud jste to zatím nedělali, přečtěte si článek Jak vymalovat kuchyň. Kromě rad ohledně výběru barvy se dozvíte také, jak stěny před malováním ošetřit a zbavit mastnoty.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Práva zaměstnanců Ze života firem a kanceláří