Kdy máte nárok na pracovní obuv? | VímVíc.cz

Kdy máte nárok na pracovní obuv?

07. 11. 2019

Pracovní obuv je velice důležitým pomocníkem při práci. Nejenže pomáhá zvládnout náročné pracovní podmínky, ale také slouží k tomu, aby nedošlo k úrazu, a minimalizuje riziko zranění i zdravotních potíží. Prozradíme vám, jaké druhy pracovní obuvi existují, kdy je třeba ji využívat a především vám poradíme s tím, kdy na ni jako zaměstnanec máte nárok a jako zaměstnavatel máte povinnosti ji pořídit.

Kdy máte nárok na pracovní obuv_pohorky

Povinnost pořídit pracovní obuv

Ochranné pomůcky pro práci mají za úkol chránit zaměstnance před riziky, které mohou během jejich pracovní doby a výkonu zaměstnání nastat. Pracovní boty jsou jednou z těchto ochranných pomůcek. Ze zákona je zaměstnavatel povinen je poskytnout, pokud to povaha práce vyžaduje. Zaměstnanec má také právo se dostatečných bezpečnostních opatření dožadovat a nevykonávat práci bez nich.

Nezáleží přitom, zda jste ve zkušební době, zda máte vedlejší či hlavní pracovní poměr či zda pracujete na dohodu o provedení práce či na jinou smlouvu. Kvalitní vybavení, mezi které rozhodně pracovní kotníková obuv patří, je třeba mít k dispozici ihned při nástupu do riskantního výkonu práce. Také nezáleží na tom, zda setrvá zaměstnanec v práci několik let nebo jen jediný den. Ochranné pomůcky jsou nezbytné vždy.

Samozřejmostí je, že je třeba zvolit ochranné pomůcky adekvátně k tomu, jaké riziko při práci hrozí. Jiné boty určitě využije člověk, který pracuje s těžkým nákladem a hrozí, že mu spadne na nohu, jiné zase člověk, který se pohybuje celý den v náročném terénu a potřebuje od bot tu největší možnou pohodlnost a spolehlivost.

Pracovní boty jsou součástí ochranného pracovního oblečení, jehož používání v případech, kdy to situace vyžaduje, stanovuje zákon. Zaměstnavatel je tehdy povinen je poskytnout.

Výběr pracovní obuvi s ohledem na situaci

V případě, že zaměstnanec manipuluje s těžkými věcmi a předměty, obvykle jsou využívány boty s výztuhou. Příkladem je pracovní obuv s ocelovou špičkou, která je sice těžká, ale bezpečná a mechanicky velice odolná. Pro pohyb v terénu se zase hodí protiskluzové prvky, dobré upínání a další funkce, které zajistí spolehlivost a možnost bezpečného pohybu.

Kromě zvážení jednotlivých aspektů konkrétní práce, je třeba zohlednit také to, pro koho jsou boty pořizovány. Každý člověk má jiné proporce a dispozice, a proto by měl mít k práci takovou obuv, která odpovídá jeho potřebám. Bota špatné velikosti nikdy nebude plnit svou funkci. V některých případech se vyplatí také pracovní obuv dámská, která je svým tvarováním lépe uzpůsobená pro danou cílovou skupinu.

Kdy máte nárok na pracovní obuv_úraz

Pokud pracuje zaměstnanec v uzavřených prostorech s konstantní teplotou, lze celoročně používat jeden typ bot bez omezení. V případě venkovního výkonu práce však nikoliv. Je třeba rozlišovat minimálně zimní pracovní obuv od letní. První by měla ochránit proti zimě, prochladnutí, vlhkosti a podmínkám jako je například náledí, druhá by naopak neměla způsobovat zapařeniny a zbytečné přehřátí.

Existuje mnoho druhů pracovní obuvi. Boty je třeba přizpůsobit povaze zaměstnání, jednotlivým lidem i prostředí, ve kterém budou využívány.

Tip: Sháníte také obuv na volný čas? Využijte eobuv.cz slevy na boty i doplňky.

Zajímavé tipy na pracovní obuv

Pokud máte jako zaměstnavatel povinnost pořídit zaměstnancům pracovní obuv vzhledem k výkonu práce, ale zároveň nemusíte řešit speciální úpravy, jako je například ocelová špička, je nejlepší volbou zdravotní pracovní obuv. Ta má universální využití a poskytuje dostatek pohodlí. Zamezuje při delší chůzi zdravotním problémům, které mohou z nevhodných bot vzniknout. Hodí se proto zejména pro situace, při nichž je člověk celý den na nohou a musí ujít delší vzdálenosti.

Na kvalitě pracovní obuvi by se určitě nemělo šetřit. Základem je spolehlivost a funkčnost. Pokud však zaměstnanec kromě výkonu práce vyřizuje i další věci jako například různá jednání, zjistíte, že je neustálé přezouvání nepraktické a pracovní boty pro normální provoz jsou poměrně nevzhledné. V takovém případě je vhodné používat například pracovní obuv Puma. Jedná se o známou značku. Funkční boty jsou velice kvalitní a přitom se vzhledově příliš neliší od běžných botasek.

Vybíráte-li boty pro výkon zaměstnání, je dobré je před nákupem vidět naživo a dobře si je prohlédnout. Velká města jako Praha a Brno pracovní obuv nabízejí na mnoha místech. V případě, že se rozhodnete nakupovat přes e-shop, volte takové značky, které jsou ověřené a u kterých máte jistotu, že jsou kvalitní, odolné a budou plnit svou funkci na sto procent.

Pracovní obuv by měla být především kvalitní. Kvalitu zaručují prověřené značky. Univerzálním typem je zdravotní pracovní obuv, která se hodí pro velkou část náročných profesí.

Tipy na značky pracovní obuvi

Pokud hledáte univerzální značku, která nabízí vše od zimních bot a holínek, přes polobotky a kotníčkové boty, až po sandále, potom byste určitě měli znát značku Canis. Všechny tyto pracovní boty jsou velice kvalitní a disponují přehlednou nabídkou, ve které si můžete vybrat jednotlivé funkce, které po obuvi požadujete.

Značkou, která zaujme každého, kdo hledá pohodlné a dobře vypadající boty do terénu, je Engelbert Strauss. Kromě funkčních a lehkých botasek nabízí i velice odolné vyztužení špičky a další praktické funkce, které určitě oceníte. V nabídce značky najdete nízké i vysoké boty a nechybí ani holínky. Zvolit si můžete jednoduché černé provedení i zajímavé barevné designy, které působí sportovně.

Třetí značkou, která je zárukou kvalitních a vysoce funkčních bot, jež vás nezklamou při pracovním nasazení, je značka Ardon. Tato firma vyrábí obuv, ale i jiné pracovní oděvy a ochranné pomůcky pro práci. Jejich boty využije každý, kdo chce stoprocentní funkčnost i maximální pohodlí. Stejně jako u předchozích značek, i zde si můžete vybrat z celé řady různých typů dle vašich kritérií.

Pokud byste ale nejraději trávili celý den v pohodlných domácích trepkách, podívejte se, jaké jsou možnosti práce z domova.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Práva zaměstnanců Pracovní právo