Jak na paleo dietu s Michalem Turnou | VímVíc.cz

Jak na paleo dietu s Michalem Turnou

08. 10. 2017

Další z témat, které nabízíme na naší platformě, se také věnuje životnímu stylu a stravování. Lektor Michal Turna, který před několika lety přešel plně na paleo dietu, vytvořil intenzivní kurz pro všechny, kdo by se chtěli podle ní také řídit.

Můj obrázek

Kurz pokryje historii stravování, které potraviny jsou tělu prospěšné a které naopak už ne, naučíte se taky o jednotlivých složkách potravy (tuky, sacharidy a bílkoviny) a proč je tělo potřebuje. A hlavně, jak správně jíst podle zásad paleo stravy.

1. V posledních letech se alternativní způsoby stravování stávají velmi populárními. Jedním ze směrů je paleo dieta – můžeš nám principy této diety přiblížit?

V první řadě je důležité pochopit slovíčko “dieta” v názvu. Pochází z anglického “diet”, což jsou v podstatě „stravovací návyky“ a nejedná se tedy o dietu, jak ji všichni známe, ale prostě každodenní a dlouhodobé návyky na poli stravy. Jinak se principy paleo navrací až dva miliony let zpět a inspirují se jídelníčkem našich předků (lovci-sběrači), kteří se živili přirozenou stravou, která dělala z těla výkonný stroj fungující na plné obrátky. To o našich současných tělech v globálním měřítku říci nemůžeme – sužuje nás mnoho chorob a jsme stále slabější.

2. Není dva miliony let příliš vzdálená doba? Navíc napodobování jídelníčku našich předků je dnes téměř nereálné…

Z hlediska vývoje to dlouhá doba není a tělo se příliš nezměnilo. Navíc období paleolitu skončilo zhruba 10 tisíc let před naším letopočtem, kdy se odehrálo v našem jídelníčku opravdu mnoho změn. Ve výsledku je důležité inspirovat se principy stravování našich předků a zbytečně si nelámat hlavu s tím, co bylo dostupné dříve a jak pestrou paletu potravin máme dnes.

Základem jsou kvalitní potraviny obsahující ty nejlepší tuky a bílkoviny.

Sacharidy měli naši předci spíše za odměnu, což je dnes úplně naopak a lidé na cukry doslova “fungují”, využívají je jako hlavní zdroj energie, což v minulosti nebylo zvykem.

3. To zní jako velký zásah do jídelníčku většiny dnešní populace. Co tedy člověk běžně najde na svém talíři?

Změna je to obrovská, i pro mě byla. Myslím si však, že změna je nutná a může nám velmi pomoci, protože dnešní běžná strava nám toho z výživového hlediska příliš dobrého nedá. Zato z emočního hlediska, to je jiná – všechny ty cukry a chemie. Neradi to slyšíme, ale jídlo je pro nás drogou.

Na talíři toho najdeme opravdu hodně, protože paleta potravin je stále velmi široká a navíc se člověk naučí být kreativní a zkoušet nové kombinace. Máme mnoho druhů masa, ryb, prakticky jakoukoliv zeleninu, ovoce, spousty nejrůznějších semínek, ořechů, tuků a olejů a nebo také moje milovaná vejce. Člověk může možná první týden tápat, ale když sám bude chtít, tak najde snad tisíce receptů, které jsou chutné a často i tak moc zajímavé, že třeba inspirujete někoho z přátel či rodiny.

4. Jak tedy vypadá tvůj jídelníček?

K snídani jsou velice populární vajíčka se slaninou, což je asi největší strašák zastánců běžné zdravé stravy. K obědu miluji hovězí steak s grilovanou zeleninou na másle a k večeři si nejraději dělám zeleninové saláty s masem, vejcem a nebo také rybou.

Receptů je dostupných opravdu mnoho a těžko se vybírá, já miluji snad všechno jídlo, v tom mám obrovskou výhodu. Největší podíl na pestrosti má naše hlava a způsob jak o jídle přemýšlíme. Třeba salát není jen nakrájená paprika s okurkou, může to být skvělé a trendy jídlo. Navíc paleo přistupuje ke stravě spíše jako k palivu, než jako plnivu, jak to známe z běžné stravy. To je ten rozdíl, lidé se pak naučí vybírat to nejlepší.

5. Co na takové změny říkají doktoři či společnost?

Doktoři a společnost? Jak kde. V našich končinách je Paleo stále poměrně novou záležitostí a doktoři o “novinkách” neradi slyší. Málo z nich je totiž ochotno získávat nějaké nové informace a učit se novým věcem.

Ze zkušeností mých klientů nebo i přátel vím, že jejich doktoři razí stále tu samou teorii, která jim byla předána při studiu třeba před deseti nebo i dvaceti lety, ale od té doby se i na poli medicíny mnohé změnilo a odhalilo se mnoho chyb ve studiích, které desítky let udávaly trend. Jenže pokud nejsou doktoři ochotni akceptovat a zařazovat do své praxe nové poznatky po menších kouscích, tak se jim ani trochu nedivím, že jím takové teorie jako celek nedávají absolutně smysl a nechtějí o nich slyšet.

Společnost se stále nechce srovnat s tím, že jim jsou odebrány koláčky, dortíky, limonády, bonbóny a další laskominy, na které jsme odmala naučení. To pouto mezi lidmi a cukrem je až neuvěřitelné. Ti, kteří ale paleo zkusí, tak na něm většinou zůstanou a vychvalují si ho. Většinou to s sebou totiž přinese řadu benefitů – úbytek váhy, snížení krevního tlaku, zlepšení stavu pleti a nebo třeba nárůst energie.

Za hranicemi je paleo vnímáno o něco lépe a hlavně na západě už existují paleo restaurace, obchody a nebo právě lékaři přistupující na principy pravěké stravy.

6. Ani zlepšené výsledky svých pacientů doktory nepřesvědčí?

Bohužel. Často jsou výsledky opravdu ohromující a lidé, kteří nemohli shodit 10 let a denně jedli několik prášků, tak nyní zhubnou a dostanou se na hodnoty, kdy už prášky nejsou třeba, ale doktorům to nestačí. Najednou je podle nich hubnutí moc rychlé a tlak až moc dobrý – jsou velmi skeptičtí a zkrátka to funguje moc dobře na to, aby něco podobného přijali

7. Kde člověk nakoupí tak, aby dokázal dodržovat pravidla Paleo?

Nakupovat se dá v podstatě kdekoliv, spíš je důležité respektovat pravidla v tom, do kterých oddělení v obchodě nechodit :) Samozřejmě se dbá na kvalitu potravin a doporučuji si vyhlédnout zajímavé zdroje masa či zeleniny od menších chovatelů či pěstitelů. Mnohdy je kvalita vyšší a ceny nižší. To zní fajn, že?

8. Proč myslíš, že by lidé měli Paleo dietu zkusit?

Důvodů je hned několik, ale jeden je nejdůležitější – zdraví. Většina paleo strávníků se těší zlepšení zdravotního stavu, ačkoliv si předtím žádné potíže nepřipouští. Nadváha, vysoký tlak, zahleněnost, oteklé končetiny, akné, ekzémy – to jsou obtíže, které se týkají velkého množství populace a právě Paleo tyto neduhy hravě léčí a výsledky jsou opravdu rychle vidět.

Děkujeme za rozhovor!

Témata:

Lektoři radí Nastartuj kariéru