Je lepší dát zaměstnancům vyšší plat nebo povýšit? | VímVíc.cz

Je lepší dát zaměstnancům vyšší plat nebo je povýšit?

13. 10. 2017

Možná vám přijde, že je odpověď nasnadě. Přece mít vyšší plat a tedy více peněz je sympatičtější a lákavější, než se pomalu sunout po žebříčku nahoru. Zdá se ale, že to nebude tak jednoduché. Navíc se obě věci prolínají, když Vás povýší, tak by vám také měli přidat peníze nebo alespoň nějaké pracovní benefity jako je služební auto pro soukromé účely.

Je lepší dát zaměstnancům vyšší plat nebo je povýšit?

Když by vám někdo nabídl, zda chcete povýšit nebo přidat, co byste si vybrali? Byla by pro vás odpověď jednoduchá, anebo byste nad tím nějakou chvilku přemýšleli? A co si myslíte, že je z dlouhodobého hlediska lepší?

Vyšší plat nebo lepší pozice v práci?

Jestli už jste si odpověď rozmysleli, můžete ji nyní porovnat s výsledkem zajímavé studie od Korn Ferry. Ta totiž ukázala, že 63 % zaměstnanců by preferovalo povýšení, které by neznamenalo zvýšení platu, nad zvýšením platu bez povýšení. Je to pro vás překvapující?

63% zaměstnanců by preferovalo povýšení nad zvýšením platu.

Je třeba zaměstnance oceňovat

Dennis Baltzley, partner Korn Ferry, říká, že zaměstnavatelé by to měli brát v potaz, pokud se snaží udržet si ty nejlepší zaměstnance. Podle něj je stále více pro lidi důležité, aby bylo oceněno jejich přispění celku. Říká, že by se měli zaměstnavatelé zaměřit převážně na systém kariérního postupu, který by se vztahoval, jak na vyšší, tak na nižší pracovní funkce. Jednoduše – na všechny.

Kariérní postup by měl být podle Dennise Baltzeyho možný pro všechny zaměstnance napříč organizací.

Je ale možné vytvořit takový propracovaný systém v každé společnosti nebo firmě? To je celkem otázka.

Povýšit někoho ale nejde jen tak

Zaměstnavatelé nechtějí, aby po tom, co na povýšení nebyli vybráni, lamentovali ještě dlouhé dny a stále vzpomínali na „křivdu“, která se jim stala. Ne všichni ale přece mohou být povýšeni. Důvody, kvůli kterým nebyli lidé povýšeni, byly podle Baltzeyho například neodvádění dostatečně dobré práce a nespolehlivost.

Není to nic nového pod sluncem. Lidé nejsou povýšeni proto, že neodvádějí dostatečně dobrou práci nebo jsou nezodpovědní.

A jak jste na tom vy? Když se řekne úspěch v práci, co si představíte spíše, když nejde oboje dohromady? Vyšší plat a nebo vyšší funkci?

Inspirováno článkem z Businessnewsdaily.com.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy Ze života firem a kanceláří Ze života zaměstnanců