10 ranních rituálů pro produktivní a úspěšný den | VímVíc.cz

10 ranních rituálů pro produktivní a úspěšný den

05. 12. 2017

Snídáte ráno? A víte, že některé ranní rituály ovlivní celý zbytek dne? Podívejte se na zásadní zvyky, které byste si měli osvojit, pokud chcete mít z každého dalšího dne maximum.

10 ranních rituálů pro produktivní a úspěšný den

Ranní rituály? Dva různé scénáře

Přemýšleli jste někdy nad tím, že způsob, jakým vyplníte ráno, ovlivní celý váš zbytek dne? Jen si to představte: Vstanete pozdě, protože se vám nechce z postele. Tudíž se nestihnete nasnídat. Rychle na sebe něco obléknete a už utíkáte ze dveří, abyste dorazili do práce včas. A teď si zkuste představit tohle: Vstanete brzy, a tak máte čas na ranní protažení těla, četbu novin či oblíbené knížky. Uvaříte si chutnou snídani, sbalíte si všechno potřebné do práce a vyrazíte směrem k příjemně strávenému dni. Druhá varianta je líbivější, že?

Osobní koučka Barrie Davenport shrnula 10 ranních rituálů, které nastartují náš produktivní a úspěšný den. Jaké to jsou?

1. Vstávejte brzy

Ranní ptáčata mají hned několik výhod oproti spáčům: jejich spánek je kvalitnější, mají sklon jíst méně kalorií a jsou také méně náchylní k depresi. Mimo to stihnou ráno provést takovou aktivitu, která je jim příjemná. Ať už je to popovídání s rodinou, četba knihy či ranní cvičení.

Jak na to? Barrie Davenport doporučuje začít tím, že si nastavíte budík o 5 minut dříve. Ten takto posouvejte po týdnu do té doby, dokud nedosáhnete vašeho optimálního času na vstávání.

O vstávání brzy už se toho napsalo tolik. Možná ale proto, že to prostě a jednoduše na lepší náladu funguje.

2. Vypijte plnou sklenici vody

Tento zvyk má mnoho zdravotních výhod. Sklenice vody ihned po probuzení čistí tlusté střevo a zlepšuje schopnost žaludku absorbovat živiny. Můžete se také těšit ze zářivé pleti, odstranění toxinů z krve a snazšího hubnutí. Někteří lidé tento zvyk doplňují také o jablečný ocet, cca jednu polévkovou lžíci do vody, která by měla pomoci nastartovat trávení.

Jak na to? Postavte si sklenici vody ještě večer před usnutím k posteli a vypijte ji ráno, ještě než z postele vylezete.

Máte pocit, že vás nic nebaví? Možná by to chtělo také dovolenou. Přečtěte si, kdy vzniká nárok na dovolenou.

3. Ustelte si postel

Divíte se, proč zrovna stlaní poslete? Navy Steal to vysvětluje následovně: “Když si ustelete postel každé ráno, splníte tak první úkol dne. To vám dodá pocit hrdosti a povzbudí vás to k plnění dalších a dalších úkolů. Na konci dne se tento malý splněný úkol promění ve velké množství splněných úkolů. To také posílí fakt, že i na malých věcech v životě záleží.”

4. Stanovte si 3 - 4 cíle dne

Tyto cíle vám udávají měřítko pro každodenní produktivitu. Také vám pomohou vytvořit specifické úkoly, které mají splnit vaše dlouhodobější cíle. Tři až čtyři cíle denně nejsou nezvladatelné. Můžete si je rozmístit do celého dne, jak chcete. Třeba dva dopoledne a dva odpoledne. A nebo jeden ráno, druhý v poledne a poslední večer.

Každý den si sepište 3 - 4 cíle, které ten daný den máte a snažte se je splnit.

5. Snídejte společně se svou rodinou

Výzkum dokazuje, že pokud celá rodina snídá dohromady, má to pozitivní vliv na jejich zdraví. Studie Univerzity v Minnesotě navíc prokázala, že pokud rodina jí dohromady, snižuje se tím riziko nadváhy. Společná snídaně také zlepšuje rodinné vztahy. A to proto, že spolu již od rána komunikujete.

Podívejte se také, jak očistit své tělo od škodlivin pomocí kurzu očista online.

Tip: Správná strava vám zajistí celodenní energii na zvládnutí všech potřebných úkolů. Vyvážené stravování a správný výdej energie vám pohlídají kalorické tabulky.

6. Splňte svůj nejtěžší úkol jako první

Pokud vás čeká nějaký velký, složitý či nepříjemný úkol, do kterého se vám moc nechce, splňte jej co nejdřív. Nejlépe hned dopoledne. Když se totiž pomalu začne blížit konec dne a vy tento úkol stále nebudete mít splněný, budete na něj myslet, budete ve stresu a budete mít ze sebe špatný pocit. Splňte jej proto jako první a po celý zbytek dne si užívejte pocit, že vás už čekají jen samé příjemnější aktivity. A buďte za to na sebe hrdí.

7. Ráno si zacvičte

Je nám jasné, že ze začátku není snadné přimět své tělo, aby se hýbalo, ale vězte, že výsledek stojí za to! Ranní cvičení má pozitivní vliv na vaše srdce a pomáhá vašemu tělu spalovat kalorie rychleji po celý den. Také se díky tomu lépe na celý den nastartujete.

8. Stanovte si, jak dlouho budete pracovat

Chcete-li zvýšit svou produktivitu, stanovte si přesně, v jakých intervalech budete pracovat na svém úkolu v kuse bez přestávky. To vás motivuje pracovat efektivně s vědomím, že vás čeká čas na odpočinek. Tento způsob je známý jako technika Pomodoro, se kterou přišel Francesco Cirillo v 80. letech, kdy pracujete v intervalech 25 minut oddělěných krátkými přestávkami. Časté přestávky zlepší vaši bystrost a soustředění.

Určete si přesný čas, který práci věnujete a mezitím si dělejte přestávky.

9. Odstraňte jakékoliv rozptýlení

Pokud chcete pracovat úspěšně a produktivně, je důležité, abyste se neustále soustředili. Proto eliminujte cokoli, co by mohlo odvést vaši pozornost od práce. Pro zajímavost: Přes 90 % americké populace udává, že se věnují jednomu úkolu, zatímco je od něj odvede něco jiného. Všechny mobily a internety tedy položte někam pryč z dosahu.

Dávkujte si ale jednou za čas "kvalitní" rozptýlení třeba v podobě online kurzu na stránce kurzy.

10. Dávkujte své úkoly

Rozdělte si práci do časových bloků, podobné úkoly mějte za sebou. To vám pomůže redukovat únavu, prokrastinaci a stres. Po každé sérii podobných úkolů si dejte pauzu na načerpání nové energie a poté se pusťte na novou sérii. A co radí na závěr Barrie Davenport? Začněte nejprve s jedním rituálem. Tomu se věnujte po dobu 6 až 8 týdnů, dokud se nestanou běžným zvykem. A poté přejděte na další.

Možná vás ubíjí vaše práce? Podívejte se na aktuální nabídky práce a třeba si vyberte jiné vysněné povolání. Nikdy není pozdě na to změnit práci.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Jak být úspěšný