Hodinová mzda: O kolik si říct a jak funguje | VímVíc.cz

Hodinová mzda: O kolik si říct a jak funguje

24. 08. 2017

Hodinová mzda je téma, které zajímá každého z nás. O kolik peněz si říct, jak hodinová mzda funguje a jaká je minimální a zaručená mzda pro rok 2017?

Jaká je minimální hodinová mzda?

Minimální mzda v České republice pro rok 2017 je 11 000 Kč. Znamená to, že nižší výplatu za měsíc, než 11 000 Kč skutečně dostat nemůžete. Pro výpočet čisté mzdy se používá například mzdová kalkulačka. Díky ní je výpočet čisté mzdy vypočítaný během minuty. Druhý pojem, který se v souvislosti s minimální mzdou vyskytuje, je pojem zaručená mzda. Ta se od minimální mzdy liší tím, že má různou výšší podle profesí. Přečtěte si také, jaká je průměrná mzda v České repulice.

Minimální hodinová mzda je v současné době 66 Kč, přičemž v roce 2016 byla 58,70 Kč.

O jaký plat si říct?

Vyjednávání o platu je tak trochu hra. Může v ní být vítězů, poražených, ale také může dojít k remíze. V první řadě počkejte, až se vás personalista zeptá, jaký plat je vaše optimum. Poté mu sdělte takovou částku, jakou byste skutečně chtěli dostávat.

Až se vás personalista zeptá, jaké je vaše minimum, pamatujte na jednu velmi důležitou věc. Neříkejte nikdy, jaké je vaše skutečné minimum, dejme tomu 20 000 Kč, ale vždy sdělte vaše vyšší minimum, tedy například 23 000 Kč. Personalista se totiž samozřejmě bude chytat hlavně té nejnižší částky, kterou mu navrhnete.

TIP: Neříkejte, že byste rádi dostávali 20 - 25 000 Kč. Pro personalistu to bude jasné znamení, že vám může dát 20 000 Kč.

Kdy si trvat na výši platu a kdy ustoupit?

Jak už bylo řečeno výše, vyjednávání o platu je hra. Existují ale okamžiky, kdy byste měli zbystřit.

  • Jestliže víte, že máte skvělou kvalifikaci, neustupujte.
  • Pokud víte, že plat, o který jste si řekli, je pro vaši profesi na vaší úrovni norma, neustupujte.
  • Když víte, že vaše zkušenosti nejsou nic moc, můžete od svých požadavků ustoupit
  • Pokud víte, že nemáte kvalifikaci skoro žádnou, ale tu práci prostě chcete, řekněte si opravdu o malý plat. Zaměstnavatelé jsou totiž ochotni díky tomu nabrat i lidi, které původně vzít nechtěli.

Jste s výší vašeho platu spokojeni? Povězte nám o tom ve velkém hodnocení zaměstnavatelů.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy